Petr Šváb

11. 11. 2022

TÉMA: Volby USA 2022

Výsledek senátních a guvernérských voleb v Arizoně stále není znám, protože stovky tisíc hlasovacích lístků čekají na zpracování a sčítání. Tento notoricky pomalý proces je o to více frustrující, že chybí informace. Na vině jsou podle volebních úředníků časově náročné požadavky na zpracování hlasovacích lístků.

„Myslím, že lví podíl budeme mít do začátku příštího týdne,“ řekl 10. listopadu v rozhovoru pro CNN Bill Gates, předseda dozorčí rady okresu Maricopa. (pozn. redakce: lvím podílem je myšlena velká část hlasovacích lístků, resp. výsledků; a zmiňovaný Bill Gates není tentýž jako známý miliardář)

Okres Maricopa je nejlidnatějším okresem ve státě a má nejvíce dosud nespočítaných hlasovacích lístků – více než 400 000.

Do 12:00 druhého dne po volbách, tj. 8. listopadu, se v celé Arizoně podařilo spočítat více než 1,8 milionu hlasovacích lístků, podle nichž v guvernérském souboji vedl demokratický senátor Mark Kelly asi o 5 procentních bodů před republikánem Blakem Mastersem, a demokratická kandidátka na guvernérku Katie Hobbsová asi o půl procenta před republikánkou Kari Lakeovou.

Zhruba o sedm hodin později bylo do sčítání hlasů přidáno dalších 100 000 hlasů, přičemž výsledky se příliš nezměnily. V té době úřad státního tajemníka odhadoval, že zbývá spočítat ještě více než 600 000 hlasovacích lístků, včetně více než 300 000 tzv. předčasných hlasů, které stále čekají na ověření shody podpisů a dalších atributů.

V následujících 18 hodinách nebyly žádné další aktualizace. Poté bylo 10. listopadu kolem 13:00 hod. doplněno méně než 3 200 hlasů, všechny z okresů Yavapai, Navajo a Pima.

Úředníci vinili z pomalého procesu sčítání zákonné požadavky, podle nichž musí být podpisy na poštovních hlasovacích lístcích porovnány s podpisy voličů v záznamech a musí být otevřeny a odděleny od obálek ručně dvoučlennými týmy. Tento proces v Arizoně vždy způsoboval zpoždění, ale v těchto volbách využilo v den voleb tuto možnost ještě více voličů než kdy předtím.

V okrese Maricopa bylo v den voleb odevzdáno osobně přibližně 290 000 poštovních volebních lístků, což je asi o 70 % více než v roce 2020, uvedl Gates s tím, že žádný z nich ještě nebyl sečten.

Lakeová tvrdí, že nespočítané korespondenční hlasy ji posunou dopředu.

„Tito lidé je [poštovní hlasovací lístky] dostali před měsícem, ale neměli důvěru – pravděpodobně většina z nich – vhodit je do sběrného boxu nebo poslat americkou poštu,“ řekla Lakeová konzervativnímu komentátorovi Stevenu Crowderovi. „Takže je vyplnili, v den voleb šli do volební místnosti a odevzdali je. Měli pocit, že je to nejbezpečnější způsob, jak zajistit, aby se jejich hlasovací lístek skutečně dostal tam, kam má.“

Podle ní 60 až 80 procent těchto hlasů bude pro republikány.

Hobbsová vyzvala obyvatele Arizony, aby trpělivě čekali na výsledky.

„V roce 2020 jsme se silně zasadili na ochranu naší demokracie[.] V roce 2021 jsme se pevně postavili proti falešným auditům[.] V roce 2022 budeme stát pevně znovu, dokud nebudou spočítány všechny hlasovací lístky[.] Takže vydrž, Arizono – a nechme naše místní volební úředníky dělat jejich práci, beze strachu a vměšování,“ napsala 9. listopadu na Twitteru s odkazem na snahy republikánů z roku 2020 o prověření výsledků z podezření na nesrovnalosti a podvody.

Lakeová tyto snahy důrazně podpořila.

Nedostatek aktualizací některé republikány frustroval.

„Máte plné právo být naštvaní, vzhledem k tomu, že za 24 hodin okres Maricopa zveřejnil jen o 2 % více výsledků,“ napsal na Twitteru představitel republikánů Tyler Bowyer.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.