Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové je Evropská unie „připravena“ usilovat o zavedení cenového stropu na vývoz ruské ropy.

„V Evropské unii jsme nastavili všechny potřebné nástroje,“ uvedla von der Leyenová v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Je důležité nejen vysušit ruskou válečnou zásobu, ale pro mnoho zranitelných zemí je také velmi důležité, aby ceny byly na přijatelné úrovni.“

Dodala však, že o cenovém stropu se teprve rozhodne.

V říjnu se EU dohodla na zavedení stropu na ceny ruské ropy v rámci osmého balíčku sankcí proti Moskvě za invazi na Ukrajinu. Po zavedení cenového stropu budou evropské subjekty přepravovat ruskou ropu pouze v případě, že ceny budou nižší než stanovená úroveň.

Očekává se, že cenový strop vstoupí v platnost po 5. prosinci pro ropu a 5. únoru pro rafinované ropné produkty. Ministerstvo financí USA vydalo 31. října rovněž nové pokyny pro omezení cen ruské ropy.

Západní spojenci plánují vymáhání stropu tím, že odmítnou poskytovat služby, jako je navigace, zprostředkování, financování a pojištění pro ruské dodávky ropy, jejichž cena přesáhne předem stanovenou úroveň. O přesné výši cenového stropu jednají zástupci zemí G7, EU a Austrálie.

Vysoce postavený úředník z ministerstva financí informoval novináře, že diskuse o cenových stropech budou vycházet z historických cen ropy z Ruska a také z nákladů země na její těžbu.

Dovoz energie do EU

EU se podařilo snížit dovoz ruských energetických dodávek navzdory rostoucímu celkovému dovozu.

Příjem ropy a kondenzátu do Evropy bez Turecka dosáhl v září 8,46 milionu barelů denně, což je nejvyšší měsíční objem od ledna 2020, uvedla agentura Bloomberg.

Podíl Ruska na dovozu se za měsíc snížil na 21 %, což je méně než v roce 2021, kdy průměr činil 34 %. Kromě toho se dovoz neruské ropy v barelech do Evropy zvýšil na nejvyšší úroveň od roku 2016.

Údaje Evropské komise ukázaly, že Rusko se v září podílelo na dovozu plynu pouze 14 procenty, což je pokles oproti 45 procentům v roce 2021.

Dovoz neruského zkapalněného zemního plynu vzrostl v první polovině roku 2022 ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 19 miliard metrů krychlových. Dovoz plynu z neruských plynovodů vzrostl o 14 miliard kubíků, které pocházely z míst, jako je severní Afrika, Spojené království, Norsko a Ázerbájdžán.

Z původního článku newyorské redakce přeložil MiC.