Poprvé od začátku války na Ukrajině klesá cena plynu na nizozemské energetické burze pod 100 eur. Teplé počasí hraje svou roli.

Výrazný pokles ceny plynu vyvolal v Evropě po týdnech obav úlevu. To ukazují údaje o termínovaných kontraktech TTF, které jsou brány jako referenční, na energetické burze v Nizozemsku. Podle nich cena plynu v Evropě klesla na nejnižší úroveň za poslední čtyři měsíce.

V pondělí odpoledne činila cena plynu 98,60 eura, což je poprvé od června, kdy se dostala pod 100 eur. 7. března, několik dní po začátku války na Ukrajině, stála megawatthodina v evropském obchodování krátce 345 eur. Na konci srpna byla cena stále 342 eur.

Teplé počasí – vysoká úroveň skladování

Podle analytiků přispívají k uvolnění situace různé faktory. Jedním z nich je současné počasí v Evropě. Po několika chladných dnech v září je říjen mírný – a pravděpodobně takový zůstane i v posledním týdnu.

Podle časopisu Fortune by mírné počasí mohlo pokračovat i v příštím měsíci. Tím se zpozdí začátek topné sezóny a získá se další čas na naplnění zásobníků plynu. To by mohlo poskytnout potřebnou rezervu pro případná chladná zimní období.

Akciové trhy vykazují opatrný optimismus

Podle analytiků jsou zásobníky plynu v Evropě naplněny v průměru z více než 93 procent. V Německu byly podle portálu Gas Infrastructure Europe (GIE) již v sobotu (22. října) naplněny na 97,1 procenta. Od 1. listopadu je zákonná úroveň naplnění 95 procent.

Opatrný optimismus se již v pondělí přenesl na akciový trh. Poprvé od poloviny září se Dax v některých okamžicích vyšplhal nad hranici 13 000 bodů. Podporu přinesla neutichající dobrá nálada na Wall Street. Německý benchmarkový index uzavřel o 1,58 % výše na 12.931,45 bodu a rozšířil tak svůj růst z minulého týdne. MDax naposledy vzrostl o 1,41 % na 23.241,83 bodu.

„Předtím, než se v nadcházejících dnech zrychlí zpravodajská sezóna a dojde k rozhodnutí ECB o klíčových úrokových sazbách, je základní nálada na německém akciovém trhu dobrá,“ komentoval situaci expert Frederik Altmann ze společnosti Alpha Wertpapierhandel. V Německu měly pozitivní vliv mírně klesající výnosy na dluhopisovém trhu spolu s nižšími cenami plynu.

K důvěře přispěl i nedávný projev francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, v němž zmínil možnost míru na Ukrajině.

Cena plynu je stále třikrát vyšší než pětiletý průměr

„Evropa je v současné době v dobré pozici z hlediska nabídky,“ uvedl Graham Freedman, analytik poradenské společnosti Wood Mackenzie. Je však ještě příliš brzy na to, abychom mohli říci, že je vše v pořádku:

„Riziko výpadku proudu a přídělů se snižuje. Skutečnou zkouškou však bude až chladné počasí.“

Koneckonců, řekl, cena plynu je stále přibližně třikrát vyšší než pětiletý průměr pro toto roční období a chladné období by mohlo opět rychle zvýšit nejistotu dodávek.

Není jisté, jak se vládní podpůrné balíčky projeví. V Německu má plánovaný „obranný deštník“ zahrnovat vedle brzdy ceny plynu také brzdu ceny elektřiny. Německá vláda plánuje na financování těchto opatření vyčlenit 200 miliard eur.

Bloomberg Intelligence: „Evropa zimu pravděpodobně přežije“

Předsedové států a vlád Evropské unie v uplynulém týdnu rovněž rozhodli o úlevách pro podniky a spotřebitele. Patří mezi ně opatření na omezení ceny plynu pro výrobu elektřiny a opatření k zamezení extrémních špiček v dodávkách elektřiny. Tento týden se sejdou ministři energetiky EU, aby upřesnili podrobnosti.

Členské státy stále hlasitěji volají po dalších opatřeních na ochranu ekonomiky před vysokými náklady. Mezinárodní měnový fond naopak varuje před „toxickým mixem“ rychlé inflace a slábnoucího růstu v regionu.

Patricia Alvarezová, analytička společnosti Bloomberg Intelligence, vysvětluje, jak se bude vyvíjet situace v nadcházejících měsících:

„Vysoké zásoby a dovoz nahrazující část ztracených ruských dodávek budou pravděpodobně stačit na přežití běžné zimy.“

Habeck je optimistický ohledně zimy 2023/24

Klíčem ke zmírnění dopadu dalšího omezování dodávek plynu z Ruska však podle něj zůstává udržení poptávky. Evropa by se s podobnými problémy mohla znovu potýkat již v zimě 2023/24.

Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck s tímto hodnocením nesouhlasí. V listu Handelsblatt uvedl, že příští zimu bude země v mnohem lepší pozici než letos, protože do ní proudí více zkapalněného zemního plynu.

Dodávky ze zemí, jako je Norsko a Nizozemsko, by mohly nahradit přibližně třetinu výpadku z uzavřeného plynovodu Nord Stream 1, kterým byl veden ruský plyn.

Nižší ceny plynu se zatím ke spotřebitelům nedostanou

Klesající ceny pro spotřebitele zatím neznamenají okamžitou úlevu. Jak píše server Business Insider, není to způsobeno pouze tím, že cena plynu je stále na mnohem vyšší úrovni než v předchozím roce.

Zvyšování cen a rostoucí náklady na energie tak zůstávají problémem. Podle portálu dávají analytici a odborníci alespoň naději, že se cena plynu bude během zimy dále snižovat.

Do té doby by náklady musela absorbovat brzda cen plynu. Pro 80 % odhadované předchozí spotřeby je cena za kilowatthodinu plynu stanovena na 12 centů. Pro rodinu se spotřebou 20 000 kilowatthodin ročně by to podle serveru Check24 znamenalo úlevu ve výši více než 1 200 eur. Snížení DPH z 19 na sedm procent, ke kterému již došlo, by také ušetřilo rodině 306 eur ročně.

(S využitím materiálů dts a dpa)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.