TÉMA: Případ Petr Kramný
Skupina předních českých expertů tento týden předstoupila před soudní senát ostravského krajského soudu, aby podala analýzu k úmrtí dvou žen v případu Petr Kramný. Konkrétně experti zkoumali hypotézu obžaloby, že obě ženy zemřely v důsledku zásahu elektrickým proudem.
Při prvním slyšení v úterý promluvil profesor MUDr. Ivo Šteiner Csc., specialista na myokard a cévy v oboru kardiovaskulární patologie, a soudní znalec z oboru soudního lékařství, docent MUDr. Alexandr Pilin, Csc. Více o tom zde…
Během druhého slyšení byla představena analýza tří expertů, kteří vytvořili mezioborový tým skládající se z oborů forenzní biomechaniky, elektrotechniky a soudního lékařství.
V první fázi soudního slyšení se soustředili na stopy nalezené na tělech zemřelých.
Docent Zdeněk Horák, expert z odvětví kriminalistiky se specializací na forenzní biomechaniku, prezentoval soudnímu senátu a přítomné veřejnosti, co způsobí průchod proudu lidským tělem a jaké zanechá následky a především stopy na těle. Tyto stopy u zesnulých podle jejich analýzy nejsou přítomny, a to paradoxně v žádné míře, přestože byla údajná „vražda elektrickým proudem“ podle předchozího soudu „prokázána“.
Na nesrovnalosti, „amatérismus“, ba dokonce „konstruování důkazů“ v případu Kramný upozorňoval v úterý již profesor Šteiner, držitel řady vědeckých ocenění a autor stovek svazků odborné literatury.
TIP: Časová osa případu a soudního procesu s P. Kramným
Docent Horák uvedl, že tělo člověka zasaženého proudem zažívá nekontrolovatelné, křečovité záškuby a vydává nekontrolovatelné výkřiky. V důsledku záškubů dochází zpravidla k poranění vyčnívajících částí těla, tedy ramenou, boků, kotníků či hlavy. Dále průchod proudu vyvolá silné stahy svalů a silnou křeč, která může vést až ke zlomení kostí.
Podle expertního týmu, který utvořili doktor Horák, docent Ing. Zdeněk Kokeš, Csc., (znalec v oboru elektrotechniky) a MUDr. Zdeněk Šňupárek (znalec soudního lékařství) by musel proud v podmínkách hotelového pokoje v hotelu Titanci Palace v Egyptě, kde obě ženy zemřely, procházet jejich tělem po dobu jedné minuty, aby způsobil fibrilaci, zástavu srdce a smrt.
Reagovali tím na hypotézu obžaloby, že Petr Kramný zabil obě ženy přiložením vodiče zapojeného do zásuvky hotelového pokoje k tělu Moniky Kramné (matky), která držela v náručí dceru.
Při patologickém ohledání těl, jak patology v Egyptě, tak v Ostravě, nebyly ani na jednom těle nalezeny známky násilí (pohmožděniny), zlomené nehty, kůže za nehty ani poranění na hlavě, bocích, kotnících, ramenou, kolenou a v okolí míst, kudy údajně vstupoval do těla starší ženy elektrický proud.
Pokud by měl někdo zabezpečit, aby do těla člověka zmítajícího se v neovladatelných křečích procházel nepřetržitě proud po dobu jedné minuty, musel by podle docenta Horáka tělo nutně „fixovat“ a zabezpečit, aby proud nezasáhl jeho samotného. Nehledě na to, že při velkém přepětí obvodu nebo zkratu by s největší pravděpodobností vypadl jistič (pojistky) zásuvky, čímž by zásuvka byla bez proudu.
„Fixovat“ tělo podle Horáka znamená buď ho silně tlačit rukama k podložce a zároveň držet na těle vodiče, nebo tělo například „svázat“ a podobně. „Žádné stopy po násilí, pohmožděniny v okolí údajných vstupů elektrického proudu do těla nebyly na tělech nalezeny. A ani pohmožděniny z jiného druhu fixace,“ říká docent Horák, který působí jako rektor Polytechnické univerzity v Jihlavě.
Docent Horák je rovněž členem představenstva Společnosti pro forenzní biomechaniku a členem poradního sboru ministra vnitra. Je autorem (a spoluautorem) celkem sedmnácti odborných publikací.
Státní zástupce Mgr. Vít Legerský se pokusil tuto expertní výpověď u soudu zablokovat a před vystoupením expertů požádal soud, aby analýzu nepřipustil. Soud jeho žádost zamítl.
Pokud připomeneme úterní analýzu docenta Pilina, přednosty soudního lékařství 1. lékařské fakulty v Praze, který před soudem prezentoval zjištění, že v místech, které označila obžaloba jako vstupy elektrického proudu, kůže Moniky Kramné (matky) nejeví žádné znaky vstupu elektrického proudu, můžeme dojít k závěru, že „konstrukce obžaloby“ se podle expertů „zhroutila“.
Na Horákovu prezentaci u soudu navázal MUDr. Zdeněk Šňupárek, znalec z oboru soudního lékařství.
Šňupárek se nejprve soustředil na porušení kůže na zátylku a bedrech (matky) Moniky Kramné, které označila obžaloba jako „místa vstupu a výstupu elektrického proudu“.
Podle doktora Šňupárka tato porušení kůže vznikla při posmrtné manipulaci s tělem zemřelé, respektive při převozu jejího těla z Egypta do České republiky, kam bylo tělo převezeno deset dní po smrti.
Tato poranění podle Šňupárka nejeví znaky vstupu a výstupu elektrického proudu, což potvrzoval také docent Pilin během úterního soudního jednání. Na fotografiích těla matky, které pořídili egyptští patologové den po její smrti, žádná poranění viditelná nejsou a objevují se až na fotografiích pořízených českými patology v Ostravě.
Doktor Šňupárek v této souvislosti vysvětloval postup balzamování těla, který egyptští patologové použili. Balzamuje se vstříknutím látky vpichem injekce do svalové hmoty těla na různých místech, přičemž části těla, které nejsou masité, se balzamují obtížně, v důsledku toho podléhají rychlejší zkáze, rychleji se rozkládají. Což jsou právě části jako holeně, bedra a další místa, kde jsou kosti potažené pouze kůží bez svalové hmoty.
Docent Pilin také upozorňoval na skutečnost zachycenou na fotografiích, ukazujících, že tělo zesnulé bylo ovázáno fixačním lanem, a to mimo jiné v oblasti krku a beder, a leželo na zádech na pevné podložce. Při převozu mohlo podle Pilina dojít k poškození kůže vlivem fixace a posunem těla po podložce.
Docent Šňupárek konstatoval, že pokud bude vycházet ze své praxe dlouhé třicet osm let, během níž prováděl stovky pitev v rámci soudního lékařství, musí konstatovat, že se v případě Moniky a Kláry Kramných „nejedná o úraz elektrickým proudem“.
Tým Šňupárek, Horák a Kokeš měl pro svoji analýzu k dispozici celý soudní spis k případu Kramný včetně patologických nálezů a mikroskopických řezů a zvětšenin kůže a srdce zesnulých. Se stejnými podklady pracoval i profesor Šteiner a docent Pilin.
Soud nyní bude rozhodovat o tom, zda bude případ Kramný obnoven. Další slyšení má proběhnout 8. února 2023. Petr Kramný již strávil ve vězení deset let a byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu své ženy a dcery. Sám tvrdí, že je nevinen. Podle jeho výpovědi došlo k tomu, že během společné dovolené v Egyptě dostala celá rodina (včetně něho) záchvaty průjmu a zvracení a během noci nalezl obě ženy v jejich hotelových postelích mrtvé a poté přivolal pomoc.
Policie Kramného začala po jeho návratu z Egypta skrytě vyšetřovat a po půl roce jej státní zástupce Vít Legerský obvinil z vraždy.