Texas nebude muset legalizovat zákroky na změnu pohlaví u dětí či přijmout pravidla týkající se genderové identity na pracovištích, aby mohl získat federální finanční prostředky.

V úterním prohlášení vrchní státní zástupce Texasu Ken Paxton oznámil vítězství v soudním sporu o zastavení „woke“ nařízení federálních agentur týkajících se sexuální orientace a pohlaví.  Bidenova administrativa se totiž neodvolala proti rozhodnutí federálního soudu, čímž se rozhodnutí soudu stalo trvalým.

„Je to důležité vítězství pro zdravý rozum a texaské rodiny,“ uvedl Paxton v prohlášení.

„Texaští zaměstnavatelé a zaměstnanci nebudou nuceni mít pracoviště prostoupená woke genderovou teorií a texaské děti budou v bezpečí před agendou Bidenovy administrativy s takzvanou sexuální orientací a genderovou identitou,“ dodal Paxton.

Republikánský zástupce státní Sněmovny reprezentantů Jared Patterson kvitoval výsledek Paxtonova případu a poznamenal, že Texas potřebuje přijmout zákony, jako je jím předložený návrh zákona č. 436, který by procedury ke změně pohlaví nezletilých klasifikoval jako zneužívání.

„Dáme jasně najevo, že si to nenecháme líbit,“ řekl.

„Procedury pro změnu pohlaví nezletilých“ se rovnají „zneužívání dětí“

V únoru Paxton vydal nezávazné právní stanovisko, že tzv. péče pro potvrzení pohlaví (procedury pro změnu pohlaví) je zneužíváním dětí, což otevřelo republikánskému guvernérovi Gregu Abbottovi dveře k tomu, aby nařídil státnímu úřadu pro péči o děti vyšetřovat rodiče, kteří toto dětem umožnili.

Většinu pokusů o vyšetřování zablokovala soudní nařízení, ale mohla by se obnovit, pokud se změní státní zákon.

Paxtonovo stanovisko, které přirovnává změnu pohlaví k týrání dětí, vedlo také k žalobě na Bidenovu administrativu.

1. října texaský federální soudce Matthew Kacsmaryk zrušil pokus ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb (HHS) odříznout Texas od čerpání federálních finančních prostředků, pokud stát nezmění své zákony týkající se zneužívání dětí tak, aby umožňovaly zákroky změny pohlaví u dětí.

Rozhodnutí soudu rovněž zablokovalo požadavek Komise pro rovné příležitosti v zaměstnání (EEOC), aby Texas přijal pravidla pro státní zaměstnance týkající se používání koupelen, šaten, sprch a zájmen na základě pohlavní identity, nikoli biologického pohlaví.

Texaský komisař pro zemědělství Sid Miller podpořil Paxtonovu výzvu proti EEOC tím, že předložil důkazy, že takové pravidlo je v rozporu s pravomocí jeho úřadu stanovit opodstatněná pravidla na pracovišti.

Soud dospěl k závěru, že obě federální agentury jednaly na základě podobně chybné argumentace. Podle soudu agentury vydaly pokyny, které chtěly provést, bez dodržení řádných postupů a překročily meze zákonů.

Bidenova administrativa tlačila na začlenění genderové ideologie do široké škály vládních předpisů a programů na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu USA ve věci Bostock vs. okres Clayton z roku 2020.

Ve věci Bostock vs. okres Clayton soud rozhodl, že Hlava VII zakazuje diskriminaci zaměstnanců na základě genderové identity a sexuální orientace. Tento přelomový případ však měl úzký rozsah působnosti.

Soudce Gorsuch ve stanovisku k onomu rozhodnutí napsal, že Hlava VII nemá za cíl řešit koupelny, šatny ani nic obdobného.

Paxtonova kancelář v říjnu uvedla, že postoje Bidenovy administrativy k pravidlům týkajícím se genderu a sexuální orientace vycházejí z „chybného výkladu, chybné aplikace a chybné interpretace zákonů a precedentů“.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.