Jack Phillips

21. 12. 2022

Novinář Lee Fang zveřejnil v úterý osmý díl „Twitter Files“, v němž ukazuje, jak sociální síť „tiše pomáhala“ online kampaním americké armády.

Ve vlákně, které sdílel Elon Musk, Fang napsal, že „navzdory slibům, že zruší tajné státní propagandistické sítě, dokumenty Twitteru ukazují, že technologický gigant přímo pomáhal vlivovým operacím americké armády“.

„Twitter tvrdí již léta, že vyvíjí soustředěné úsilí k odhalení a zmaření vládami podporované manipulace platformy. Zde je výpověď Twitteru před Kongresem [USA] o svém závazku k rychlé identifikaci a ukončení všech státem podporovaných tajných informační operací & klamavé propagandy,“ uvedl Fang s přiloženou kopií výpovědi.

Nicméně, podle printscreenů e-mailů z CENTCOMu (americké velitelství pro oblast Středního východu, centrální a jižní Asie) poskytl Twitter souhlas a ochranu psychologickým vlivovým operacím amerického vojska zaměřeným na několik zemí Blízkého východu. To probíhalo asi dva roky nebo déle a některé účty jsou stále aktivní, uvedl Fang.

„Ve stejný den, kdy CENTCOM poslal seznam, úředníci Twitteru použili nástroj k udělení speciálního tagu ‚whitelist‘, který v podstatě poskytuje ověřovací status účtům [bez] modrého ověřovacího znaménka, což znamená, že je nelze označit jako spam/zneužití a jsou viditelnější s větší pravděpodobností zobrazení v rámci trendů a hashtagů,“ pokračovalo ve vláknu.

Podle Fanga tyto účty zveřejňovaly především příspěvky o operacích USA na Blízkém východě, včetně propagace zpráv zaměřených proti Íránu a saúdské válce v Jemenu.

Jeden představitel Twitteru Fangovi sdělil, že se cítí být tímto utajováním oklamán, a dodal, že mnoho e-mailů z celého roku 2020 ukazuje, že vysoce postavení manažeři Twitteru si byli dobře vědomi rozsáhlé sítě falešných účtů a skryté propagandy ministerstva obrany a účty nepozastavili.

Fang také napsal, že když se některé informace o vlivových operacích dostaly do médií, tým pro styk s veřejností Twitteru se snažil „roli Twitteru minimalizovat“ a v jednu chvíli si „představitelé Twitteru navzájem blahopřáli“, když se článek ve Washington Post „nezmínil o žádných zaměstnancích Twitteru [a] zaměřil se převážně na Pentagon“.

Mluvčí Twitteru Nick Pickles v roce 2020 vypovídal před Zpravodajským výborem Sněmovny reprezentantů a zákonodárcům sdělil, že firma podniká agresivní kroky k zastavení „koordinovaných snah o manipulaci platformy“ ze strany vládních úřadů. Nekonkretizoval, zda se to týkalo vlády USA.

„Boj proti pokusům o zasahování do konverzací na Twitteru zůstává pro společnost nejvyšší prioritou a nadále intenzivně investujeme do našeho úsilí pro odhalování, narušování a transparentnost v souvislosti se státy podporovanými informačními operacemi. Naším cílem je odstranit aktéry s nekalými úmysly a zlepšit porozumění veřejnosti vůči těmto kritickým otázkám,“ uvedl Pickles.

Deník The Epoch Times kontaktoval CENTCOM s žádostí o komentář.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.