Jack Phillips

22. 12. 2022

FBI ve středu reagovala na zveřejnění „Twitter Files“, které podle všeho ukazují, že FBI úzce spolupracovala s Twitterem na cenzuře projevu, a prohlásila, že „konspirační teoretici“ se snaží úřad zdiskreditovat.

„Korespondence mezi FBI a Twitterem neukazuje nic jiného než příklady naší tradiční, dlouhodobé a pokračující spolupráce mezi federální vládou a soukromým sektorem, která zahrnuje řadu společností v mnoha odvětvích a oborech,“ uvádí FBI v prohlášení týkajícím se Twitter Files pro Fox News. „Jak dokládá korespondence, FBI poskytuje soukromému sektoru zásadní informace ve snaze umožnit mu chránit sebe a své zákazníky.“

„Muži a ženy v FBI pracují každým dnem na ochraně americké veřejnosti,“ pokračovalo prohlášení. „Je neštěstím, že konspirační teoretici a další lidé podávají americké veřejnosti dezinformace s jediným cílem, kterým je snaha zdiskreditovat tuto agenturu.“

Prohlášení FBI neupřesnilo, koho považuje za „konspirační teoretiky“. Od začátku prosince Musk zpřístupnil interní dokumenty platformy několika nezávislým novinářům, včetně Michaela Shellenbergera, Matta Taibbiho, Bari Weissové a Lee Fanga z The Intercept.

Shellenberger tento týden zveřejnil 7. díl Twitter Files související se zprávou o notebooku Huntera Bidena. Jeho informace ukazují, že FBI pracovala na diskreditaci zprávy NY Post a zabránila jejímu šíření prostřednictvím platformy sociálních médií v říjnu 2020, tedy několik týdnů před americkými volbami.

„Rychle mi došlo, že jde o vzorec chování, podle kterého se zdá, že agenti FBI spolu s bývalými agenty FBI v rámci společnosti [myšleno nyní pracujících v Twitteru] byli zapojeni do dezinformační kampaně zaměřené na vrcholné manažery Twitteru a Facebooku, stejně jako na vrcholné manažery mediálních organizací, aby je v podstatě připravili, připravili na to, aby informace o Hunteru Bidenovi potlačili, až vyjdou na veřejnost,“ napsal Shellenberger.

Aktivity FBI

Další zveřejněné interní e-maily podle všeho ukazují, že úředníci FBI označují konkrétní účty, proti nimž má Twitter zakročit. Z jednoho e-mailu vyplývá, že počátkem listopadu, ještě před volbami 2022, označil agent FBI Elvis Chan 25 účtů, včetně mediální sítě Right Side Broadcasting Network, které vytvořily tweety, jež „mohou vyžadovat další opatření vzhledem k tomu, že účty jsou využívány k šíření dezinformací o nadcházejících volbách“.

Další e-mail z 10. listopadu ukázal, že čtyři účty dle FBI „mohou potenciálně představovat porušení podmínek služby Twitter za jakoukoli činnost nebo nečinnost, která je považována za vhodnou v rámci zásad Twitteru“.  A další odhalil, že Twitter vyhodnocuje a zpracovává seznam tweetů, které byly označeny FBI za „obsah potenciálně porušující zásady“, včetně příspěvku kritizujícího komentář tehdejšího guvernéra Andrewa Cuoma o povinném očkování.

Musk, který Akta Twitter podpořil a sdílel, se ke čtvrtečnímu ránu k prohlášení FBI veřejně nevyjádřil. Úřad nereagoval ani na několik žádostí o komentář.

Další díly ukázaly, že FBI neustále komunikovala se zaměstnanci Twitteru, a dokonce zašla tak daleko, že zřídila speciální komunikační kanály mezi federálními agenty a zaměstnanci společnosti.

Začátkem tohoto měsíce Musk prozradil, že James Baker, který v minulosti sloužil jako vrchní právní poradce FBI a poté přešel ke Twitteru, „byl odejít“ z Twitteru poté, co Musk a Taibbi zjistili, že po své ose „schvaloval“ soubory, které byly zasílány novinářům bez Muskova vědomí. Baker se k vyhazovu veřejně nevyjádřil.

Taibbi v aktech také odhalil přímou zprávu, kterou Baker poslal v říjnu 2020 v reakci na zprávu Huntera Bidena z NY Post, že Twitter potřebuje „více faktů, aby mohl posoudit, zda byly materiály hacknuty“, ale zdůraznil, že „v této fázi je však pro nás rozumné předpokládat, že tomu tak mohlo být a že je na místě opatrnost“. Twitter pak šíření zprávy NY Post o Hunterově notebooku zablokoval.

Díky nejnovějším odhalením republikáni ve Sněmovně reprezentantů avizovali, že od úředníků FBI budou chtít svědectví a vyžádají si dokumenty, až v roce 2023 převezmou v dolní komoře většinu.

„Uděláme víc než jen to, že je předvoláme. Hodláme změnit směr, kterým v současnosti FBI jde,“ uvedl v nedávném rozhovoru pro Fox News lídr sněmovní republikánů Kevin McCarthy.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.