Aldgra Fredly

23. 12. 2022

Spojené státy tvrdí, že Severní Korea minulý měsíc dodala ruskému soukromému vojenskému kontraktorovi – Wagnerově skupině – pěchotní střely a rakety, které měl použít proti Ukrajině.

„Můžeme potvrdit, že Severní Korea zrealizovala první dodávku zbraní Wagnerově [skupině], která za toto vybavení zaplatila,“ řekl ve čtvrtek novinářům mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby.

Kirby neupřesnil, kolik zbraní Wagnerovci od Severní Koreje obdrželi, ale uvedl, že Spojené státy vyhodnotily, že to „nezmění dynamiku na bojišti na Ukrajině“.

Poznamenal, že Wagnerovci na své operace na Ukrajině vynakládají více než 100 milionů dolarů měsíčně a nasadili tam asi 50 000 lidí, včetně 10 000 žoldáků a 40 000 rekrutovaných odsouzených z ruských věznic.

Severní Korea i Wagnerova skupina tvrzení USA popřely.

Wagnerovu skupinu vlastní ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, blízký důvěrník prezidenta Vladimira Putina. Skupina byla založena v roce 2014 poté, co Rusko obsadilo a anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a vyvolalo separatistickou operaci ve východoukrajinském regionu Donbas.

Putin prohlásil, že skupina nereprezentuje Rusko, ale že soukromí vojenští kontraktoři mají právo pracovat kdekoli na světě, pokud neporušují ruské zákony.

„Známka zoufalství Ruska“

Britský ministr zahraničí James Cleverly je zajedno s americkým hodnocením Wagnerovců a uvedl, že jeho země bude spolupracovat s partnery, aby zajistila, že Severní Korea „zaplatí vysokou cenu za podporu nezákonné ruské války na Ukrajině“.

„Jedná se o jasné porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Skutečnost, že se prezident Putin obrací pro pomoc na Severní Koreu, je známkou zoufalství a izolace Ruska,“ uvedl Cleverly v prohlášení.

Velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová uvedla, že je „opovrženíhodné“, že Rusko, stálý člen Rady bezpečnosti OSN, používá k vedení války proti Ukrajině zbraně pořízené v Severní Koreji a Íránu.

„Částečně kvůli našim sankcím a kontrolám vývozu Wagnerova skupina hledá po celém světě dodavatele zbraní, aby podpořila své vojenské operace na Ukrajině,“ uvedla Thomas-Greenfieldová v prohlášení.

Vyslankyně uvedla, že údajný nákup zbraní od Severní Koreje, který Wagnerovci uskutečnili, přispěl k „nestabilitě Korejského poloostrova“ tím, že poskytl režimu finanční prostředky na rozvoj jeho nelegálních programů zbraní hromadného ničení. Severní Korea letos odpálila více než 60 testovacích raket.

Sankce USA proti Wagnerově skupině

Americké ministerstvo obchodu ve středu klasifikovalo Wagnerovu skupinu jako „koncového vojenského uživatele“ a omezilo jí přístup k veškerým technologiím vyrobeným pomocí amerického vybavení po celém světě.

Náměstek ministra obchodu pro průmysl a bezpečnost Alan Estevez označil ruskou firmu za „jednu z nejznámějších žoldnéřských organizací na světě“, která se aktivně dopouští „zvěrstev a porušování lidských práv na celé Ukrajině“.

Podle prohlášení ministerstva podléhá Wagnerova skupina od roku 2017 americkým sankcím za porušování mezinárodního práva a podněcování konfliktu na východě Ukrajiny. Na skupinu se vztahují také sankce Evropské unie, Velké Británie, Kanady, Austrálie a Japonska.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.