Podle novináře Matta Taibbiho se na cenzuře obsahu na sociální síti Twitter podílely i záhadné vládní agentury, uvedl v nově zveřejněných „Twitter Files“ na Štědrý den.
„Akta Twitter“ 9 ukazují, že ještě předtím, než společnost Twitter koupil Elon Musk, spolupracovaly s platformou blíže nespecifikované agentury.
Tyto agentury byly v interní komunikaci Twitteru obvykle označovány jako „jiné vládní agentury“ neboli OGA.
V jednom e-mailu z 29. června 2020 se agent FBI Elvis Chan zeptal vedení Twitteru, zda by mohl pozvat „OGA“ na nadcházející událost.
„OGA Briefing“ lze také často vidět na programu schůzek mezi Twitterem a skupinou FBI zabývající se zahraničními vlivovými operacemi – Foreign Influence Task Force (TITF).
Byl zařazen do části agendy jednání „Stav Ruska“.
Není jasné, kterou agenturu nebo agentury OGA představovala, ačkoli Taibbi s odvoláním na několik osob ze zpravodajské komunity sdělil, že jde o Ústřední zpravodajskou službu (CIA).
Deník Epoch Times se obrátil na CIA s žádostí o komentář.
Screenshoty e-mailů, které Taibbi sdílel, ukazují, že schůzek s Twitterem se účastnily různé vládní agentury včetně FBI a CIA.
„Pozvala jsem FBI a věřím, že CIA se virtuálně zúčastní také,“ napsala Stacia Cardilleová, bývalá právnička Twitteru, v e-mailu Jimu Bakerovi o konferenci o informačních operacích.
Baker byl v minulosti hlavním právním zástupcem FBI a klíčovou postavou v kauze Trump–Rusko.
Aktivita vrcholila před volbami v roce 2020
Twitter byl před volbami 2020 zahlcen žádostmi od různých agentur, které většinou koordinovala TITF a Chanova kancelář FBI v San Francisku, uvedl Taibbi.
„Ze sanfranciské kanceláře přicházel před volbami jeden e-mail za druhým, často doplněný přílohou z Excelu,“ napsal. „Vládních žádostí bylo tolik, že zaměstnanci Twitteru museli přizpůsobit systém jejich prioritizaci/třídění.“
V některých případech pracovníci Twitteru shledali označené příspěvky legitimními.
„Z mých kontrol jsem nenašel žádné indicie, které by naznačovaly, že účet [redigováno] je ruský. … Účet [redigováno] nemá žádné indikátory, které by naznačovaly, že se jedná o ruskou spojku,“ uvedl jeden z analytiků.
„Můžu se poradit s [redigováno] a zjistit, zda můžeme pátrat ještě hlouběji a pokusit se najít větší vazbu,“ dodal analytik.
V jiném případě dospěl Yoel Roth, propuštěný bývalý šéf oddělení důvěryhodnosti a bezpečnosti Twitteru, k závěru, že některé pro-madurovské účty z Venezuely nejsou napojeny na ruskou Agenturu pro výzkum internetu (IRA).
„Tyto účty tweetovaly v extrémně velkém objemu a zpravidla používaly automatizaci (způsobem, který byl dost netypický pro mnoho jiných aktivit IRA). Máme velmi vysokou jistotu, že nejsou spojeny s IRA ani s ruskou aktivitou v jakékoli podobě,“ napsal.
I v tomto díle Twitter Files ukazuje na výměnu informací prostřednictvím Teleporteru – jednosměrné platformy, v níž bylo mnoho komunikací nastaveno s časovým omezením.
Překlad původního článku: J. S.