Alexander Zhang

31. 12. 2022

Vláda Spojeného království oznámila, že bude následovat ostatní země a od začátku příštího roku bude vyžadovat, aby cestující z Číny předložili negativní test na covid-19.

Od 5. ledna budou lidé letící z pevninské Číny do Anglie vyzváni, aby se podrobili testu nejpozději dva dny před odletem, oznámila vláda 30. prosince.

Britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) navíc 8. ledna zahájí nová opatření dohledu, v rámci kterých bude vzorek cestujících přilétajících do Anglie z pevninské Číny testován na přítomnost onemocnění covidu-19 v místě jejich příletu.

Vláda uvedla, že tato opatření byla zavedena „kvůli nedostatku komplexních zdravotních informací sdílených ze strany Číny“.

„Pokud dojde ke zlepšení ve sdílení informací a větší transparentnosti, budou dočasná opatření přehodnocena,“ dodala.

Do Skotska, Walesu ani Severního Irska se z Číny přímo nelétá, ale vláda uvedla, že bude spolupracovat s decentralizovanými správními orgány, aby zajistila zavedení opatření v celém Spojeném království.

Ministr zdravotnictví Spojeného království Steve Barclay řekl: „Vzhledem k tomu, že počet případů covidu v Číně stoupá, než příští týden znovu otevřou své hranice, je správné, abychom zaujali vyvážený a preventivní přístup a oznámili tato dočasná opatření, zatímco budeme vyhodnocovat údaje. To umožní našim předním světovým vědcům z britské agentury pro zdravotní bezpečnost získat rychlý přehled o potenciálních nových variantách, které v Číně cirkulují.“

Zopakoval stanovisko vlády, že „nejlepší obranou proti viru“ zůstává očkování, a vyzval lidi, aby se přihlásili k očkování nebo k přeočkování.

Monitorování nových variant

V rámci nových opatření budou cestující, kteří přilétají na londýnské letiště Heathrow, vyzváni, aby se zúčastnili studie, a všechny pozitivní vzorky budou odeslány k sekvenování.

„Tím se dále zvýší schopnost Spojeného království identifikovat jakékoli nové varianty, které mohou kolovat v Číně a které by mohly uniknout imunitní reakci již očkovaných osob nebo které mají potenciál úspěšně konkurovat jiným variantám a rozšířit se mezinárodně,“ uvedla vláda.

Profesorka Susan Hopkinsová, hlavní lékařská poradkyně UKHSA, uvedla: „Důkazy naznačují, že nedávný nárůst počtu případů v Číně je způsoben spíše nízkou přirozenou imunitou a nižší mírou využívání vakcín včetně posilujících vakcín než vznikem nových variant covidu-19 – na rozdíl od Velké Británie, kde si vakcíny zachovávají vysokou ochranu populace. Abychom však zlepšili naši informovanost, posilujeme kromě stávajícího rutinního testovacího protokolu také náš monitoring.

„Případů covidu-19 stále přibývá i u nás, a proto je i nadále důležité snažit se zůstat doma, pokud se necítíte dobře, pravidelně si mýt ruce, snažit se dobře větrat místnosti a pamatovat, že nejlepší ochranou je nechat se očkovat posilovací vakcínou, pokud na ni máte nárok.“

Mezinárodní reakce

V reakci na masivní covidovou vlnu, která se přehnala zemí v návaznosti na náhlé zrušení přísných omezení nulového výskytu covidu čínským režimem na začátku tohoto měsíce bez náležité přípravy, přijímá stále větší počet zemí omezení vstupu návštěvníků z Číny.

Podle interní zprávy z jednání nejvyššího čínského zdravotnického orgánu, která unikla na internet, se během prvních 20 prosincových dnů v Číně pravděpodobně nakazilo 248 milionů lidí. Toto číslo překonává dosud oficiálně zveřejněné údaje o onemocnění covidem-19 a počtu úmrtí, které jsou podle mezinárodních odborníků a důkazů z terénu značně neúměrné skutečnému rozsahu epidemie.

Americká vláda 28. prosince oznámila, že počínaje 5. lednem budou všichni cestující z Číny povinni nejpozději dva dny před cestou podstoupit test na přítomnost covidu-19 a před nástupem do letadla předložit negativní výsledek testu.

Američtí představitelé uvedli, že klíčovým faktorem pro zavedení nových cestovních omezení byl nedostatek transparentnosti čínského režimu během současné epidemie.

Omezení vstupu do USA následovalo ve stopách sousedních zemí a regionů Číny, jako je Indie, Malajsie, Japonsko a Tchaj-wan.

Itálie, Španělsko a Francie rovněž zavedly povinné testování na přítomnost covidu-19 pro osoby přijíždějící z Číny.

Itálie vyzvala Evropskou unii, aby následovala jejího příkladu a testovala cestující z Číny, ale Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) 29. prosince uvedlo, že považuje „screening a cestovní opatření u cestujících z Číny za neopodstatněné“.

Zvrat v politice

Nová opatření Spojeného království týkající se covidu-19 na hranicích znamenají zásadní obrat ze strany vlády, která ještě před dvěma dny tvrdila, že cestující z Číny nebudou na tento virus kontrolováni.

Mluvčí vlády 28. prosince uvedl, že „se neplánuje znovuzavedení testování na covid-19 ani dodatečné požadavky na příchozí do Spojeného království“, přestože se rozrůstá seznam zemí, které přijaly omezení vstupu pro návštěvníky z Číny.

Ke změně politiky došlo poté, co někteří vysoce postavení konzervativní poslanci vyzvali vládu k důraznější reakci.

Lord Bethell, který byl v době pandemie ministrem zdravotnictví, vyzval ministry, aby následovali „rozumný“ přístup Itálie a prováděli u cestujících při příjezdu screening na přítomnost viru.

Steve Brine, další bývalý ministr zdravotnictví, varoval, že Národní zdravotní služba (NHS) by nebyla schopna se s tím vypořádat, pokud by cestující z Číny přivezli novou variantu.

Profesor Andrew Pollard, předseda Společného výboru pro očkování a imunizaci (JCVI), však uvedl, že screening příchozích z Číny na covid-19 pravděpodobně nezabrání tomu, aby se do Spojeného království dostaly nové varianty.

„Snaha zamezit šíření viru tím, že upravíme způsob cestování, se již ukázala jako nepříliš účinná,“ sdělil 30. prosince v rozhlasovém pořadu BBC Radio 4 Today.

„Důležité je, že máme dohled, který v případě, že se virus šíří v rámci naší populace zde ve Spojeném království nebo v Evropě, jsme schopni zachytit a předvídat, co by se mohlo stát se zdravotnickými systémy a zejména se zranitelnějšími skupinami obyvatel.“

Na této zprávě se podílela agentura PA Media. Z původního článku přeložil MiC.

Související články

Přečtěte si také

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Česko je mistrem světa v hokeji 2024
Česko je mistrem světa v hokeji 2024

Český hokejový tým na mistrovství světa pořádaném v České republice vyhrál těžké finále se Švýcarskem a stal se mistrem světa roku 2024.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby
Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu, pokud vyhrají volby

Podle plánu konzervativců, by mladí lidé, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu
Japonský premiér Kišida vyzval Peking k zachování míru v Tchajwanském průlivu

Šéf japonské vlády Fumio Kišida dnes v rozhovoru s čínským premiérem Li Čchiangem zdůraznil, jak je pro Japonsko a celé mezinárodní společenství důležité zachování míru a stability v Tchajwanském průlivu.