Andrew Thornebrooke

1. 2. 2023

Američtí republikáni podporují případnou návštěvu nového předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho na Tchaj-wanu, a to i po varování čínského komunistického režimu.

Mluvčí Komunistické strany Číny (KS Číny) se vyjádřil k nedávným spekulacím o tom, že McCarthy a Pentagon spolupracují na plánování cesty na Tchaj-wan. Sdělil, že režim „je proti jakékoli formě oficiální interakce“ mezi Tchaj-wanem a zeměmi, které udržují diplomatické styky s Čínou.

Republikánská kongresmanka Michelle Steelová na prohlášení čínské strany reagovala, že Kongres se nenechá KS Číny zastrašovat a že je nezbytné, aby federální zákonodárný sbor pracoval na posílení vazeb s Tchaj-wanem.

„Spojené státy nebudou přijímat příkazy od Komunistické strany Číny a ani by neměla diktovat kroky žádnému svobodnému a suverénnímu národu,“ uvedla Steelová v e-mailu pro The Epoch Times.

„Budu se i nadále zasazovat o politiku, která bude čelit nepřátelství ze strany KS Číny vůči svobodymilovným národům po celém světě; a posilovat vztahy USA s Tchaj-wanem je pro tuto práci klíčové.“

Podobně se vyjádřil i republikán Tom Tiffany, který v lednu představil rezoluci, která by ze strany USA formálně ukončila politiku jedné Číny.

Zlepšení vztahů mezi USA a Tchaj-wanem se v posledních měsících stalo bodem, na němž se shodly obě strany, poté, co v roce 2022 navštívila Tchaj-wan tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

V reakci na tuto návštěvu se KS Číny zapojila do řady provokativních vojenskýchkybernetických akcí, jejichž cílem bylo zastrašit Tchaj-wan i Spojené státy, včetně odpálení několika raket přímo nad Tchaj-wanem, z nichž některé dopadly do vod výlučné ekonomické zóny Japonska.

Od té doby se mnozí členové Kongresu snaží posílit obchodní a obranné vazby Washingtonu s Tchaj-pejí.

Např. kromě Tiffanyho rezoluce skupina zákonodárců vedená senátorem Tomem Cottonem usiluje o přijetí zákona, který by vůči Číně zrušil tzv. trvalý obchodní status.

Podporu americko-tchajwanským vztahům vyjádřil i lídr republikánské senátní menšiny Mitch McConnell, když prohlásil, že Spojené státy musí zdvojnásobit své úsilí, aby Tchaj-wanu poskytly zbraně potřebné k obraně před agresí KS Číny.

„Musíme spolupracovat s Tchaj-wanem, abychom zajistili, že od nás nakoupí vojenské vybavení, které skutečně potřebuje jako odstrašující prostředek proti případné snaze pevniny o vojenskou aktivitu,“ řekl McConnell během tiskové konference 31. ledna.

„To je to, co musíme s Tchaj-wanem udělat: Ujistit se, že jsou dostatečně vyzbrojeni. Finanční možnosti na to mají.“

McCarthy se zatím ke zprávám, že se chystá navštívit Tchaj-wan, veřejně nevyjádřil, ale dříve k návštěvě vybídl Pelosiovou a řekl, že Tchaj-wan si zaslouží podporu USA.

McCarthyho kancelář na žádost o komentář neodpověděla.

Překlad a redakční úprava původního článku: Juraj Skovajsa

Související témata