Andrew Thornebrooke

1. 2. 2023

Američtí republikáni podporují případnou návštěvu nového předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho na Tchaj-wanu, a to i po varování čínského komunistického režimu.

Mluvčí Komunistické strany Číny (KS Číny) se vyjádřil k nedávným spekulacím o tom, že McCarthy a Pentagon spolupracují na plánování cesty na Tchaj-wan. Sdělil, že režim „je proti jakékoli formě oficiální interakce“ mezi Tchaj-wanem a zeměmi, které udržují diplomatické styky s Čínou.

Republikánská kongresmanka Michelle Steelová na prohlášení čínské strany reagovala, že Kongres se nenechá KS Číny zastrašovat a že je nezbytné, aby federální zákonodárný sbor pracoval na posílení vazeb s Tchaj-wanem.

„Spojené státy nebudou přijímat příkazy od Komunistické strany Číny a ani by neměla diktovat kroky žádnému svobodnému a suverénnímu národu,“ uvedla Steelová v e-mailu pro The Epoch Times.

„Budu se i nadále zasazovat o politiku, která bude čelit nepřátelství ze strany KS Číny vůči svobodymilovným národům po celém světě; a posilovat vztahy USA s Tchaj-wanem je pro tuto práci klíčové.“

Podobně se vyjádřil i republikán Tom Tiffany, který v lednu představil rezoluci, která by ze strany USA formálně ukončila politiku jedné Číny.

Zlepšení vztahů mezi USA a Tchaj-wanem se v posledních měsících stalo bodem, na němž se shodly obě strany, poté, co v roce 2022 navštívila Tchaj-wan tehdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

V reakci na tuto návštěvu se KS Číny zapojila do řady provokativních vojenskýchkybernetických akcí, jejichž cílem bylo zastrašit Tchaj-wan i Spojené státy, včetně odpálení několika raket přímo nad Tchaj-wanem, z nichž některé dopadly do vod výlučné ekonomické zóny Japonska.

Od té doby se mnozí členové Kongresu snaží posílit obchodní a obranné vazby Washingtonu s Tchaj-pejí.

Např. kromě Tiffanyho rezoluce skupina zákonodárců vedená senátorem Tomem Cottonem usiluje o přijetí zákona, který by vůči Číně zrušil tzv. trvalý obchodní status.

Podporu americko-tchajwanským vztahům vyjádřil i lídr republikánské senátní menšiny Mitch McConnell, když prohlásil, že Spojené státy musí zdvojnásobit své úsilí, aby Tchaj-wanu poskytly zbraně potřebné k obraně před agresí KS Číny.

„Musíme spolupracovat s Tchaj-wanem, abychom zajistili, že od nás nakoupí vojenské vybavení, které skutečně potřebuje jako odstrašující prostředek proti případné snaze pevniny o vojenskou aktivitu,“ řekl McConnell během tiskové konference 31. ledna.

„To je to, co musíme s Tchaj-wanem udělat: Ujistit se, že jsou dostatečně vyzbrojeni. Finanční možnosti na to mají.“

McCarthy se zatím ke zprávám, že se chystá navštívit Tchaj-wan, veřejně nevyjádřil, ale dříve k návštěvě vybídl Pelosiovou a řekl, že Tchaj-wan si zaslouží podporu USA.

McCarthyho kancelář na žádost o komentář neodpověděla.

Překlad a redakční úprava původního článku: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.