Nejen uživatelé, ale i stavební firmy budou mít náročný rok. Podle analýzy společnosti CEEC Research většina stavebníků očekává v následujícím roce propad tržeb. Kvůli vysoké inflaci a úrokovým sazbám lidé nebudou mít chuť investovat do vlastního bydlení a raději se budou pouštět pouze do drobných rekonstrukcí.

Tomu, kdo letos bude chtít uskutečnit rekonstrukci nebo stavět vlastní bydlení, úspory pravděpodobně nebudu stačit. Na to, co by ještě asi před třemi roky pořídili za úspory, jim vlastní finance už nebudou stačit. Ceny stavebních materiálů vyletěly nahoru tak, jako už dlouho ne.

Stavebnictví ještě více zpomalí v polovině roku

Do rekonstrukcí se mohou pustit ti, kteří si našetřili: negativní predikce pro rok 2023 mají jak firmy zaměřující se na pozemní stavitelství, tak společnosti věnující se převážně inženýrskému stavitelství. Oba sektory očekávají propad trhu o více jak 4 procenta, jak vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2022, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research. 

Obavy u stavebníků vyvolává zejména neustále rostoucí inflace a kolísavé ceny stavebních materiálů. Podle ředitele developerské společnosti Tomáše Kalába právě kolísavé ceny již od minulého roku téměř znemožňují domluvit se s dodavateli na pevných podmínkách dopředu.

„Vloni byla v jednu dobu extrémně drahá ocel, pak zateplovací vata a beton, nyní je to plast,“ popsal turbulentní změny na trhu ředitel Tomáš Kaláb.

Vzhledem k tomu, že stavební materiál tvoří majoritní složku celkové ceny nemovitosti, jeho vysoké ceny vedou k prodražení a ke zpoždění staveb.

Problémy tak pociťují všechny segmenty stavebnictví, ať už se jedná o velké developery či firmy působící v odvětví technického zařízení budov.

„Letos rozhodně očekáváme celkový pokles stavebního trhu. Už nyní vidíme u projekčních firem snížení poptávky po velkých zakázkách. Myslíme si, že se tento trend přelije i do dalších odvětví,“ potvrdil Karel Vlach ze společnosti Enbra, která se zaměřuje na prodej a servis otopné techniky či projekční zakázky.

Důvodem těchto negativních prognóz je mimo již zmíněných vlivů i rozpočtová politika státu.

„Na stavebním trhu dojde k útlumu ve všech segmentech zejména kvůli vysokým úrokovým sazbám, které aktuálně způsobují, že hypotéky jsou prakticky na nule,“ řekl Petr Přichystal ze společnosti Lomax.

Úrokové sazby přitom i podle vyjádření představitelů České národní banky jen tak neklesnou. Základní úroková sazba tak přetrvává na hladině sedmi procent, uvedla ČNB pro idnes.cz.

„Trh s dalším zvýšením sazeb ze strany ČNB již nepočítá a naopak předpokládá, že ČNB začne od poloviny letošního roku úrokové sazby mírně snižovat.“

Hypotéka luxusem

„Pro segment bydlení je hypotéka aktuálně kvůli parametrům na výši příjmů a celkové procento zadlužení defacto nedostupným luxusem,“ uvedl Marek Odehnal, majitel poradenské společnosti Investiční stratég a dodává, že problém ale můžou mít především ti, kdo si napůjčovali za rekordně nízké sazby a aktuálně se jim při refixaci hypotéky výrazně zvedne splátka.

Do nemovitostí tak pravděpodobně budou investovat lidé, kteří delší dobu šetřili a čekali na rozumné pořizovací ceny.

„V našem odvětví očekáváme zpomalení zhruba ve druhé polovině letošního roku,“ doplnil Petr Přichystal. Zároveň dodává, že české domácnosti se pravděpodobně zaměří spíše na drobné úpravy a částečné renovace stávajícího bydlení: například zateplení fasády, výměnu oken, instalaci tepelných čerpadel a fotovoltaiky. Ty v posledních měsících nabývají na popularitě zejména díky tomu, že dokážou snížit spotřebu energií na vytápění.

„Očekáváme, že dojde k určitému několikaměsíčnímu vakuu, dokud nespadnou úrokové sazby a začne opět růst čerpání hypoték. Jestli to však bude ještě letos nebo až v příštím roce, se zatím těžko odhaduje,“ vysvětluje Petr Přichystal ze společnosti Lomax.

Podle zástupce společnosti Enbra je důležité i na této situaci najít pozitiva.

„Trh by se měl pročistit od subjektů, které dováží nekvalitní zařízení či zákazníkům neposkytují dostatečný servis a záruku,“ uzavřel Vlach.