SOSP

16. 2. 2023

Autor: Daniel Vávra

Náhodou jsem narazil na stránku Jeden svět na školách provozovanou Člověkem v tísni, která je prý často používána jako doplněk výuky v českých školách. Video, které se má soustředit na výuku dezinformací a rozpoznávání tzv. fake news pro studenty ve věku 14–21 let, mě nemile překvapilo. Pojďme si to rozebrat.

Jednou z lekcí je kupříkladu video Kdo trolí Ameriku, pojednávající údajně o tom, že „podvodníci využívají Facebook k ovlivnění americké prezidentské kampaně“. Aby to bylo „nezaujaté“, tak se jedná o ovlivnění americké prezidentské kampaně nikoliv jako celku, ale kampaně Donadla Trumpa pomocí „lživých článků, které zřejmě dopomohly Trumpovi k vítězství“. Už v samotném popisu lekce se tvůrci ani nesnaží předstírat nestrannost a jasně dávají najevo, na čí straně stojí. Ale pravděpodobně proto, že k výkladu nemají důkazy, používají slovíčko „zřejmě“.

Předmětem výuky je dvanáctiminutové video z produkce arabské televize Al Jazeera a jejich youtube kanálu pro mladé Američany AJ+. Zhlédutím dalších videí tohoto kanálu zjistíte, že kanálu můžeme přisoudit přívlastek jakýkoliv, jen ne neutrální. Kanál se celkem radikálně věnuje „liberální“ levicové linii s takřka 100% průnikem s prioritami Demokratické strany.

V daném výukovém videu se pak tvrdí, že v jakémsi makedonském městečku se nachází tzv. trollí farmy, jež vede člověk, který si na vizitku napsal jako povolání „pomohl jsem Trumpovi k vítězství“. To udělal tím, že založil stovky falešných zpravodajských serverů, na které psal fake news články „co chtějí američani slyšet“ a prostřednictvím přispívání do diskuzí na facebooku na tom vydělal miliony. Video je doplněno rozhovorem s tímto člověkem a třemi lidmi s rozmazaným obličejem, což jsou údajně právě zmiňovaní trollové.

Video se vyznačuje především tím, že nepřináší naprosto žádný důkaz k čemukoliv, co se v něm tvrdí. A kupodivu neukazuje ani jeden z těch zmiňovaných stovek falešných webů. Ani jeden z těch mnohých fake news článků. Natož, aby bylo popsáno, co byl obsah jejich sdělení a v čem vlastně spočívá jejich fejkovost.

Když se jakési makedonské novinářky zeptali, kdo za tím stojí a kdo to platí, tajúplně prohlašuje, že „je to těžké vystopovat, a že si myslí, že je to spousta lidí z mnoha vlád a center moci“. Tedy vlastně nic neví. Krom konspirační teorie, že to všechno dělají zlí ilumináti. Na závěr tam jakýsi „bývalý zaměstnanec Facebooku“, který odešel 3 roky před inkriminovanými volbami, spřádá další konspirace a má u nich očividné podivné tiky vypovídající o zjevných psychických problémech.

Ani náznakem není ve videu uvedeno, jaký dosah tyto fake news měly, kolik lidí je četlo, nebo jaký to na ně mělo efekt. Ba dokonce není pochopitelně popsán ani způsob, jak na tom trollové vydělávali. S absencí jakýchkoliv relevantních zdrojů. Z výpovědi redaktora dokonce v jednu chvíli vyplývá pravý opak toho, co se snaží sdělit – reklamy na Trumpa na Facebooku před volbami byly řádově levnější, než reklamy na Clintonovou. Jasně z toho plyně, že kandidátka Clintonová měla reklam mnohem více a na facebooku byla její kampaň o dost intenzivnější.

Jediné, co je z videa pochopitelné, je to, že několik exotů v Makedonii si ze své vlastní vůle vytvořilo blogy, kam nakopírovalo články z blíže nespecifikovaných „konspiračních webů“, umístilo k nim clickbaitové nadpisy a přidalo reklamy typu „zaručený způsob, jak si pročistit cévy“. Poté to na Facebooku sdíleli v různých skupinách a diskuzích. Jaký toto může mít efekt, ať si každý domyslí sám, protože žádný důkaz autoři ani dotazovaní nepřinášejí.

Což je mimochodem takřka přesný popis toho, co dělá například český server Dotyk, kterýžto založil Michal Klíma, toho času vládní zmocněnec pro dezinformace. Akorát nekopíruje konspirační články o politice, ale cizí články o záhadách a přidává k nim clickbait titulky. Z těch aktuálních kupříkladu:

  • Po setkání s tímto nádherným tvorem zemřete do 2 minut.
  • Vědci našli 230 let starý záhadný vzkaz a nedokázali s ním hnout. Rozluštil ho až karikaturista.
  • Teenager s děsivou přesností předpověděl covid i válku na Ukrajině. I další vize je pozoruhodná.

Jinými slovy: projekt Člověka v tísni, který má studenty naučit analyzovat média, používat kritické myšlení a rozeznávat dezinformace, je to „učí“ na videu ze zcela zaujatého zdroje, ve kterém není ani jedno tvrzení podloženo žádnými důkazy a je to jen a pouze snůška ničím nepodložených konspiračních teorií. V doprovodném materiálu to Člověk v tísni dokonce sám přiznává: „Nakolik může Facebook ovlivnit výsledky voleb? Bohužel, jak již bylo zmíněno, vliv jakýchkoliv nástrojů lze velmi těžko změřit…“ Kritické myšlení nebo propaganda?

Jako doprovodný materiál je k tématu uveden i článek z iDnes „Ruská dezinformační kampaň v USA byla plná překvapení„, kde se například tvrdí, že „Rusové vytvořili tisíce falešných účtů a desítky falešných osobností a entit, které šířily obsah prostřednictvím sociálních sítí Facebook, Instagram, Twitter…“

Vskutku? Zajímavé. Tento měsíc přitom vyšlo najevo přímo z Twitteru, že Rusové žádné tisíce falešných účtů na sociální síti neměli, nic nešířili. A že šlo pouze o výmysl na Demokratickou stranu napojeného think tanku.

Takže projekt Jeden svět na školách šíří v programu proti dezinformacím dezinformace?

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.