Katie Spence

17. 2. 2023

Čínský špionážní balon, který 28. ledna vstoupil do vzdušného prostoru USA, je začátkem kampaně strachu z jaderných zbraní, která se bude jen rozšiřovat, tvrdí vojenský expert na Asii Rick Fisher v rozhovoru, který byl 15. února odvysílán v pořadu Newsmakers produkovaného televizí NTD a The Epoch Times.

„Balon je skutečně prvním z toho, co se stane opakovaným vzorcem v našem životě, kdy letadlové lodě si plují u našich břehů, bombardéry létají u našich břehů,“ prohlásil Fisher.

„Jaderné a vojenské zastrašování bude od této chvíle jen narůstat a stane se pravidelnou součástí našich životů. Balon znamená začátek čínské touhy vyvolat v Američanech strach.“

Fisher, vedoucí vědecký pracovník pro asijské vojenské záležitosti v Mezinárodním centru pro hodnocení a strategii a uznávaná autorita v oblasti vojska Čínské lidové republiky, se domnívá, že Čína začíná svou kampaň strachu kvůli Tchaj-wanu.

si tin-pching
Stranický vůdce Si Ťin-pching hlasuje na závěr 19. sjezdu Komunistické strany Číny ve Velkém sále lidu v Pekingu, 24. října 2017. (Lintao Zhang / Getty Images)

„V tomto roce chce Si Ťin-pching dát Spojeným státům jasně najevo, že jejich podpora Tchaj-wanu, svobody na Tchaj-wanu by mohla vést k válce – dokonce k jaderné válce,“ míní Fisher.

Jaderné rakety a počasí

Podle něj musí Bidenova vláda namísto tvrzení, že balon nepředstavoval významnou hrozbu, Američanům vysvětlit, že Čína balon vypustila z ostrova Chaj-nan, čínské jaderné bašty, a podrobně popsat, co to znamená.

„Představitelé amerických zpravodajských služeb v posledních 24 hodinách prozradili, že balon byl vypuštěn z ostrova Chaj-nan. Na ostrově Chaj-nan má Čína většinu svých ponorek vyzbrojených jadernými střelami a s jaderným pohonem. Jsou to SSPN. Ty jsou nyní vyzbrojeny, podle informací amerického námořnictva asi před pěti měsíci, novými balistickými raketami JL-3 odpalovanými z ponorek,“ vysvětlil Fisher.

Dále uvedl, že ačkoli zprávy uvádějí, že balon původně mířil na Guam a byl odfouknut mimo kurz, tato tvrzení „nejsou věrohodná“.

„Pokud by se Lidová osvobozenecká armáda domnívala, že je její pozorovací balon mylně naváděn, mohla dát podnět k jeho zničení. Jenže to neudělali,“ řekl Fisher.

„Byli docela rádi, že se balon ponese nad Spojenými státy. Že umožní čínské armádě pozorovat několik amerických základen s jadernými zbraněmi a poskytovat, což je zde skutečně klíčové, důvěrné údaje o počasí nad těmito jadernými základnami.“

„K tomu, aby jaderné hlavice, nebo, což je důležitější, nové hypersonické klouzavé jaderné hlavice zasáhly své cíle, potřebuje čínská armáda důvěrné údaje o počasí. A balon v atmosféře může tyto údaje poskytnout,“ vysvětlil Fisher.

Vysvětlil, že balon je pozorovací platforma schopná pořizovat snímky a údaje o počasí – obojí je nezbytné, pokud chcete zasáhnout konkrétní cíl pomocí bojových hlavic a hypersonických kluzáků.

„[Balon] je součástí komplexu systémů, které Číně umožňují přesně zaměřit jaderné zbraně. Nelze přeceňovat, jak je odhad počasí, hustoty atmosféry, směru větrů, toho, zda nad cílem prší nebo sněží, pro zaměření těchto zbraní klíčový,“ řekl Fisher.

„Balon uvnitř atmosféry vždy získá lepší údaje, údaje o počasí, než družice ve vesmíru. A tento balon je s největší pravděpodobností řízen strategickými podpůrnými silami. Strategické podpůrné síly rovněž kontrolují družice a jsou úzce zapojeny do zaměřování čínských jaderných zbraní.“

Špatný vzkaz

Podle Fishera umožnilo Bidenovo otálení se sestřelením balonu Pekingu shromáždit cenné údaje o počasí a vyslat Číně vzkaz.

„Několikadenní zpoždění administrativy při sestřelení tohoto balonu vysílá vzkaz zmatku a chaosu. Jak bude Biden reagovat, až Čína skutečně zaútočí na Tchaj-wan a povraždí desítky nebo stovky tisíc lidí?“

„A proč administrativa jasně nevysvětlí, že balon byl vypuštěn z jednoho z nejdůležitějších komplexů jaderných zbraní čínské armády? Je vybaven tak, aby pomáhal zaměřovat čínské jaderné hlavice, a jeho cesta přes Spojené státy představuje čínské cvičení v jaderném nátlaku a zastrašování,“ podotkl americký expert.

Čínský špionážní balon poprvé vstoupil do identifikační zóny americké protivzdušné obrany 28. ledna nad Aleutskými ostrovy, řetězcem sopečných ostrovů západně od Aljašského poloostrova. Letěl nad Spojenými státy, dokud nebyl 4. února sestřelen u pobřeží Jižní Karolíny.

Od chvíle, kdy balon vstoupil do vzdušného prostoru USA, Peking tvrdí, že se nejednalo o špionážní balon, ale o meteorologický balon, který se jen odchýlil od kurzu. Peking odsoudil rozhodnutí Spojených států balon sestřelit jako „přehnanou reakci“ a uvedl, že si „vyhrazuje právo na další reakci“.

Pentagon na tvrzení Číny reagoval prohlášením, že ministerstvo obrany si je „na 100 procent“ jisto, že se nejednalo o civilní objekt a že šlo o „sledovací balon“ se „schopností sběru zpravodajských informací“.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.