Andrew Thornebrooke

22. 2. 2023

Republikánská delegace na Ukrajině byla podle tvrzení republikána Michaela McCaula svědkem důkazů o tom, že se ruští vojáci dopouštějí zločinů proti lidskosti, včetně hromadných poprav, mučení a znásilňování.

Podle McCaula, který předsedá zahraničnímu výboru Sněmovny reprezentantů a v současné době vede delegaci, ruské jednotky masově páchají zločiny a důkazy skrývají tím, že spalují těla týraných osob.

„Právě jsme se vrátili z Buči, abychom viděli válečné zločiny, jež byly v rozporu s Ženevskou konvencí,“ řekl McCaul na tiskové konferenci 21. února po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

„Nevinní civilisté zabití těmito zločinci, těmito ruskými vojáky. Ruce svázané za zády a střelba do hlavy, znásilněné ženy a děti, mučení lidí a mobilní krematoria ke zničení důkazů.“

McCaul přislíbil, že ruský vůdce Vladimir Putin a jeho režim budou za tyto zločiny postaveni před soud.

„Tyto zločiny neustanou a my přivedeme spravedlnost před soud,“ řekl McCaul.

„Amerika stojí na straně Ukrajiny v jejím boji za svobodu a demokracii, tedy za hodnoty, které nám jako Američanům tolik leží na srdci a jsou nám tak drahé.“

Spojené státy již od března loňského roku tvrdí, že Rusko se na Ukrajině dopouští zločinů proti lidskosti.

McCaulovy výroky se v podstatě shodují s výroky viceprezidentky Kamaly Harrisové (demokraté), která oficiálně zopakovala postoj Bílého domu na začátku tohoto měsíce.

„Spojené státy oficiálně konstatovaly, že Rusko se dopustilo zločinů proti lidskosti, a já říkám všem, kteří se těchto zločinů dopustili, a jejich nadřízeným, kteří se na těchto zločinech podílejí, budete se zodpovídat,“ uvedla Harrisová.

Ukrajina chce zbraně, které „potřebuje k vítězství“

McCaulova delegace na Ukrajině úzce souvisela s nečekanou návštěvou prezidenta Joea Bidena v Kyjevě.

Kongresmanovy komentáře odkazovaly především na všeobecně známý masakr v Buči, kde ruští vojáci podle ukrajinské prokuratury v roce 2022 zabili více než 400 lidí včetně civilistů a dětí.

Ruská strana v minulosti označila událost masakru v Buči jako „zinscenovanou provokaci“. Deník The Epoch Times nebyl na místě přítomen a nebyl schopen nezávisle ověřit veškerá tvrzení obou stran konfliktu.

Rusko bylo za události, které proběhly v Buči a na dalších místech suspendováno z Rady OSN pro lidská práva, čímž se po Libyi v roce 2011 stalo druhou zemí, které byla členská práva v radě odebrána.

Moskva v současné době shromažďuje vojáky a materiál pro jarní ofenzívu na Ukrajině a údajně uvažuje o anektování MoldavskaBěloruska k Rusku.

„Mohu vám říci, že mezi Spojenými státy a našimi spojenci v NATO a v Evropě existuje široká, dvoustranná podpora pro podporu Ukrajiny proti ruské agresi,“ řekl McCaul.

McCaul uvedl, že delegace navštívila místo, odkud jsou na Ukrajinu dováženy zbraně z mezinárodního společenství, a poznamenal, že byly zavedeny kontroly a bezpečnostní opatření ke sledování finančních prostředků a zbraní.

Dodal, že delegace hovořila se Zelenským o tom, jaké typy zbraní bude Ukrajina v nadcházejících měsících potřebovat, a uvedl, že Spojené státy by měly zemi poskytnout více zbraní dlouhého dosahu, systémů vzduch-země, a stejně tak stíhačky F-16.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy: J. S.

Předešlá reakce ruské strany

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo) podepisuje dokumenty, zatímco ruský prezident Vladimir Putin se účastní slavnostního podpisu v ruském Soči 17. října 2018. (Pavel Golovkin / Pool / AFP via Getty Images)
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo) podepisuje dokumenty, zatímco ruský prezident Vladimir Putin se účastní slavnostního podpisu v ruském Soči 17. října 2018. (Pavel Golovkin / Pool / AFP via Getty Images)

Podle ukrajinských úřadů byly koncem března 2022 po stažení ruské armády z oblastí sousedících s Kyjevem na předměstí Buča nalezeny stovky těl civilistů. Fotografie a videa z místa události vyvolaly mezinárodní znepokojení. Starosta města Buča médiím sdělil, že jeho úřad „bude sbírat veškeré důkazy a spolupracovat se všemi mezinárodními institucemi“ při vyšetřování. (zdroj)

Ruská vláda událost označilo jako „zinscenovanou provokaci“.

Ruské velvyslanectví v Kanadě po události zveřejnilo video na Twitteru s popiskem „zinscenované video ukazující falešná mrtvá těla ve městě Buča u Kyjeva“. (zdroj) Stejné video sdílelo také ruské ministerstvo obrany 3. dubna na svém kanálu sítě Telegram (zdroj). Dle stránky Russkaja vesna (Ruské jaro) zvláštní zpravodaj KP.ru Alexander Koc, který strávil poslední týdny přesunem s předsunutými jednotkami ruské armády směrem ke Kyjevu, rovněž poukazoval na toto video jako na „důkaz“, že se mrtvá těla „pohybovala“. (zdroj)

Ruské ministerstvo obrany také tvrdilo, že jejich jednotky opustily Buču 30. března a že záběry, na nichž jsou vidět mrtvoly, „se objevily až čtvrtý den, kdy do města dorazila Bezpečnostní služba Ukrajiny a zástupci ukrajinských médií“. Střet tvrzení obou stran podrobně rozebíráme zde.

Britská televizní síť BBC v té době analyzovala prohlášení o údajném „zinscenování masakru“ v Buči. (zdroj) Později je analyzovala také agentura AFP. (zdroj) Obě agentury 6. dubna zveřejnily satelitní snímky ulice města Buča datované 19. března 2022. Více zde…

Informace o reakci ruské strany doplnil do článku Milan Kajínek.

Související články

Přečtěte si také

Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch
Dlouhé nošení, potlačování hluku a bezdrátové připojení: Jak sluchátka poškozují náš sluch

Sluchátka mohou být pohodlná, ale pohodlí má svou cenu. „Cokoli, co blokuje slyšení přirozených zvuků zvenčí, může vyvolat toto vnímání hlasitějšího tinnitu,“ řekla audioložka Prutsmanová.

VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce
VIDEO: Rozhovor s europoslancem Zdechovským na témata, která trápí občany nejvíce

Přijít s opravdu dobrým migračním paktem je dle europoslance Tomáše Zdechovského jako vytvořit dobré hudební dílo. Diskutovali jsme i o řadě dalších témat, která občany „pálí“.

Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje
Topolánek: Evropa se sama rozhodla, že zchudne, a usilovně na tom pracuje

Evropská unie svými klimatickými politikami a Green Dealem uměle snižuje vlastní ekonomický výkon a přivádí nás do chudoby, sdělil bývalý premiér Mirek Topolánek.

„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem
„Průvod planet“: 6 planet se v červnu srovná do řady s Měsícem

3. června, pouhých 20 minut před východem Slunce vašeho místního času, se na obloze srovná 6 planet do jedné řady s Měsícem...

Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá
Neplodnost trápí čím dál více českých párů. Dětí „ze zkumavky“ přibývá

Špatný životní styl, kouření, nadváha, ale i současný trend zakládat rodinu v pozdním věků jsou určitými aspekty, které mohou vést k neplodnosti...