Vraťme se ještě zpět v čase k incidentu, který na začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu odvysílala světová média. Během války na Ukrajině se objevilo několik událostí, které obě strany popisují odlišně a jejichž vývoj se snažíme (byť s časovým zpožděním) neustále sledovat.

Více než tucet ukrajinských pohraničníků bylo vyznamenáno titulem „Hrdinové Ukrajiny“ poté, co se předpokládalo, že zahynuli při obraně malého ostrova v Černém moři před ruským bombovým útokem. Podle ukrajinského námořnictva jsou pohraničníci stále naživu.

„Jsme velmi rádi, že se dozvídáme, že naši bratři jsou živí a zdraví,“ uvedlo ukrajinské námořnictvo v prohlášení zveřejněném 28. února na své oficiální stránce na Facebooku (zdroj) s tím, že pohraničníci byli „zajati ruskými okupanty na Hadím ostrově“.

Ruské síly údajně zničily veškerou infrastrukturu včetně majáků, věží a antén na ostrově, uvádí prohlášení.

Minulý týden ukrajinský představitel uvedl, že armáda ztratila kontakt se svými silami na ostrově, zhruba čtyřicetihektarovém kousku země, který se nachází jižně od přístavu Oděsa.

Úředník tehdy uvedl, že při bombovém útoku bylo zabito 13 vojáků, a objevil se zvukový záznam, který údajně zachycuje výměnu názorů mezi ukrajinskými a ruskými silami před útokem.

„Zde je ruská válečná loď. Navrhuji, abyste složili zbraně a vzdali se, abychom se vyhnuli krveprolití a zbytečným obětem. Jinak budete bombardováni,“ vyzvala podle zvukového záznamu ruská válečná loď obránce ostrova, který získala ukrajinská tisková agentura Ukrajinskaja pravda.

„Ruská válečná lodi, jděte si [explicitně] dopr****,“ odpověděly ukrajinské síly předtím, než Rusko údajně odpálilo rakety směrem k ostrovu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu k národu po prvním dni zahájení ruského útoku na zemi uvedl, že posmrtně vyznamená skupinu ukrajinských pohraničníků, kteří při bombardování zahynuli.

„Na našem ostrově Zmiinyj, který bránili do poslední chvíle, hrdinně zahynuli všichni pohraničníci. Ale nevzdali se. Všem jim bude posmrtně udělen titul Hrdina Ukrajiny,“ uvedl Zelenskij v komentáři na svých internetových stránkách.

Ruské ministerstvo obrany 25. února uvedlo, že 82 ukrajinských vojáků na ostrově se dobrovolně vzdalo, když se ruští výsadkáři pokoušeli převzít kontrolu nad malým ostrovním územím, které bylo již dříve předmětem územního sporu mezi oběma zeměmi. Ostrov se nachází asi 185 km západně od Krymu, ukrajinského území, které Rusko anektovalo v roce 2014.

Rusko odmítlo obvinění Ukrajiny, že jeho ozbrojené síly zabily 13 pohraničníků na Hadím ostrově. Kremlem vlastněná státní média později ukázala záběry, o nichž tvrdila, že jsou to záběry vojáků, kteří údajně zahynuli. Deník Epoch Times nemohl záběry nezávisle ověřit.

Kolem chaosu vyvolaného rusko-ukrajinskou válečnou situací se rozšířilo mnoho nepřesných informací, včetně prohlášení vydaných vládními představiteli.

Na této zprávě se podílela televize NTD News. Článek částečně vychází ze zpravodajství agentury Reuters.