Požár v Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině – největší jaderné elektrárně v Evropě – byl uhašen poté, co ji v pátek brzy ráno podle ukrajinských úřadů ostřelovaly ruské síly.

Ukrajinská státní záchranná služba při oznámení, že požár byl uhašen, v prohlášení na Facebooku uvedla, že incident si nevyžádal žádné oběti.

Jaderná bezpečnost elektrárny je nyní zajištěna, uvedl východoevropský zpravodajský zdroj Nexta s odvoláním na šéfa Záporožské regionální státní správy.

Šéfka českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová dle ČTK vysvětlila, že obálky jaderných bloků jsou projektovány tak, aby vydržely pád stíhačky Suchoj nebo útok raketou země-země. Závažné pro Ukrajinu dle ní může být, že záporožská elektrárna dodává podstatnou část elektřiny pro Ukrajinu. Elektrárna se nachází v Energodaru, městě na řece Dněpr, a zabezpečuje pro zemi čtvrtinu výroby elektřiny. „Bude-li celá odstavena, bude to znamenat nějaké problémy v zásobování lidí elektřinou,“ vysvětluje Drábová.

Starosta Energodaru Dmytro Orlov podle překladu agentury Reuters na Telegramu uvedl, že ukrajinské síly bojují proti ruským jednotkám. Poznamenal, že došlo ke ztrátám na životech, aniž by je blíže specifikoval. Již dříve ukrajinské úřady oznámily, že ruské jednotky stupňují úsilí o obsazení elektrárny a do města vjely s tanky.

„V důsledku neustálého nepřátelského ostřelování budov a bloků největší jaderné elektrárny v Evropě hoří Záporožská jaderná elektrárna,“ uvedl Orlov. Útok podle něj představuje hrozbu pro světovou bezpečnost.

Mluvčí elektrárny Andrij Tuz oznámil požár v pátek brzy ráno.

„V důsledku útoků došlo k požáru v jaderné elektrárně. Opakuji: v důsledku útoků sil Ruské federace na Záporožskou jadernou elektrárnu vypukl požár,“ uvedl podle překladu agentury Associated Press.

Vydal varování, že „v elektrárně existuje reálná hrozba jaderného nebezpečí“. „Požadujeme, aby zastavili palbu těžkými zbraněmi na energetické bloky Záporožské jaderné elektrárny,“ dodal mluvčí.

Tuz ukrajinské televizi řekl, že jeden ze šesti reaktorů zařízení začal hořet, a dodal, že uvnitř je jaderné palivo, ale je v rekonstrukci a není v provozu.

Incident vyvolal emotivní reakce ukrajinských představitelů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoprohlášení uvedl, že ruské tanky ostřelovaly jadernou stanici a že by to mohlo vést k evakuaci celé Evropy.

„Poprvé v historii lidstva! Žádná země nikdy nestřílela na jaderné energetické bloky,“ řekl. „Ruské tanky střílejí na bloky jaderné energie v atomové elektrocentrále. Mají technologii tepelného vidění. Vědí přesně, na co míří.“

„Na Ukrajině je 15 atomových bloků, pokud dojde k výbuchu – bude to konec všech! Je to konec Evropy, je to evakuace Evropy. Jedině naléhavá akce Evropy může zastavit ruskou armádu.“

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba ve svém prohlášení na Twitteru napsal: „Ruská armáda ostřeluje ze všech stran Záporožskou jadernou elektrárnu, největší jadernou elektrárnu v Evropě. Požár již vypukl. Pokud vybuchne, bude desetkrát větší než Černobyl! Rusové musí OKAMŽITĚ zastavit požár, vpustit hasiče, vytyčit bezpečnostní zónu!“.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), atomový dozor OSN, ve svém prohlášení na Twitteru uvedla, že byla informována ukrajinským jaderným dozorem, že „v areálu #Zaporožské jaderné elektrárny nebyla zaznamenána žádná změna v úrovni #radiace“.

„#Ukrajina sdělila MAAE, že požár v areálu #Zaporožské jaderné elektrárny neovlivnil ,základní‘ zařízení, personál elektrárny provádí zmírňující opatření,“ uvedla MAAE v dalším příspěvku.

Bílý dům ve svém prohlášení ve čtvrtek pozdě večer místního času oznámil, že prezident Joe Biden hovořil se Zelenským o požáru a „připojil se k výzvě prezidenta Zelenského, aby Rusko ukončilo své vojenské aktivity v oblasti a umožnilo hasičům a záchranářům přístup do areálu“.

V prohlášení se uvádí, že Biden rovněž hovořil s Jill Hrubyovou, náměstkyní ministra pro jadernou bezpečnost amerického ministerstva energetiky a správkyní Národního úřadu pro jadernou bezpečnost, aby získal aktuální informace o situaci. Podle prohlášení bude Biden „i nadále pravidelně informován“.

Eskalace konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem vstoupila do devátého dne poté, co ruský prezident Vladimir Putin 24. února vyhlásil „zvláštní vojenskou operaci“ proti Ukrajině a uvedl, že operace je odpovědí na hrozby ze strany Ukrajiny a jejím cílem je demilitarizace země. Uvedl tehdy, že Rusko nemá v plánu obsadit Ukrajinu a nehodlá útočit na civilisty. Řekl také, že ukrajinská armáda by měla „okamžitě složit zbraně“. Putin neupřesnil, jak dlouho by měla operace trvat.

OSN ve středu uvedla, že od vpádu na Ukrajinu uprchl více než milion lidí.

Rusko již obsadilo nefunkční černobylskou elektrárnu, která se nachází asi 100 km severně od ukrajinského hlavního města Kyjeva.

Spojené státy a Velká Británie ve čtvrtek oznámily další sankce vůči dalším ruským oligarchům.

Na této zprávě se podíleli Ivan Pentchoukov, Reuters a The Associated Press. Zpráva byla doplněna o další informace.