Palčivá svědectví, která zazněla během kongresního slyšení o krizi na amerických hranicích, vedla zákonodárce k závěru, že neúspěšná nebo neúčinná imigrační politika přímo podporuje drogovou krizi v USA.
„Naše země čelí rekordnímu počtu úmrtí v důsledku předávkování drogami, který překročil 100 000 úmrtí [ročně], z toho 71 000 na syntetické opioidy,“ řekl během slyšení republikánský kongresman Mark Green.
Na špici této krize stojí fentanyl, syntetický opioid až stokrát silnější než morfin. Většina této látky se do Spojených států dostává z Mexika prostřednictvím pašování drogovými kartely.
Ačkoli počet zabavených zásilek na oficiálních hraničních přechodech USA roste, šerif Mark Lamb z arizonského okresu Pinal řekl výboru, že přes hraniční přechody míří do USA pouze polovina celkového množství fentanylu.
„Slýchám, že 90 procent přichází přes přechody. Tato čísla nejsou tím, co vidíme my. Je to 50 na 50,“ řekl Lamb.
Poznamenal, že přestože Pinal není hraničním okresem, množství fentanylu, které jeho policisté zabavili, od roku 2019 prudce vzrostlo. Částečně za to může blízkost dálnice Interstate 10, která je hlavní tepnou pro obchod s drogami a lidmi směřující z Mexika na sever.
Lamb uvedl, že jeho jurisdikce zaznamenala za poslední čtyři roky obrovský nárůst fentanylu procházejícího jeho okresem. V roce 2019 Lambovi policisté zabavili přibližně 700 tablet. V roce 2020 se toto číslo vyšplhalo na více než 200 000.
V roce 2021 Lambova speciální jednotka zachytila více než 1,2 milionu tablet a v roce 2022 zabavila až 1,4 milionu tablet fentanylu.
Dále poznamenal, že v poušti pravidelně nacházejí maskáčové výstroje a batohy, což dle něj naznačuje, že značný počet pašeráků drog proniká nepozorovaně přes pohraniční hlídky.
„S tím se potýkáme denně,“ řekl Lamb.
Green řekl, že mexické kartely mají sofistikovaný přístup k tomu, jak dostat drogy, jako je fentanyl, do Spojených států. Řekl také, že převaděči nutí nelegální imigranty, kteří kartelům dluží peníze za přepravu, aby se stali nevolníky coby pašeráci drog.
Green dodal, že navzdory nárůstu množství fentanylu zabaveného na oficiálních hraničních přechodech se droga do Spojených států stále dostává. Zákonodárce držel v ruce fotografii ukazující 105 kilogramů fentanylu zabaveného ve vnitrozemí, který přechody proklouzl.
V emotivním svědectví obyvatelka Michiganu Rebecca Kiesslingová vypověděla, jak mexický fentanyl v červenci 2020 zabil její dva syny.
„Ani jsem nevěděla, co je to fentanyl… Nevěděla jsem, že moji chlapci berou něco, co je může zabít. Ani oni si to nemysleli,“ vzpomíná na bolestnou událost.
Kiesslingová uvedla, že její dva synové ve věku 20 a 18 let byli 29. července 2020 se sedmnáctiletou dívkou a drogovým dealerem, který dal trojici fentanyl. Všichni tři mladí krátce po požití drogy zemřeli.
„Orgány činné v trestním řízení mi jasně řekly, že tento fentanyl pochází z Mexika. Pocházel z naší jižní hranice,“ řekla.
Kiesslingová dále popsala, co jí řekl manžel její bývalé partnerky, místní šerif. „Má hromadu, každý den je tam hromada mrtvých lidí [z předávkování drogami] a nejsou žádné stopy.“
Případ Kiesslingových byl však výjimkou. Dealer, který jejím synům podal smrtelnou dávku fentanylu, byl zadržen. Přesto dostal za podíl na smrti tří mladých lidí pouze 15 let, což je maximální trest.
„Z pohřebního ústavu jsem se dozvěděla, že takových případů mají pravidelně tuny,“ řekla a pak pro zajímavost dodala: „Jsem z Rochester Hills v Michiganu. Před několika lety nás časopis Money zařadil mezi deset nejlepších měst pro život v Americe.“
V roce 2000, kdy se narodil Kiesslingové syn Caleb – jedna z obětí předávkování – činil počet úmrtí na předávkování drogami v USA zhruba 20 000 případů. V roce, kdy mladík zemřel, tedy v roce 2020, však toto číslo již přesahovalo 100 000.
Překlad původní zprávy americké redakce: J. S.