Americký soudce 8. března rozhodl, že program federální vlády, v jehož rámci je mnoho nelegálních přistěhovalců vpouštěno do země, místo aby byli zadrženi do vyřešení svého případu, porušuje federální zákony.

„Důkazy prokazují, že žalovaní fakticky proměnili jihozápadní hranici v nesmyslnou čáru v písku a v pouhý rychlostní práh pro cizince proudící do země,“ uvedl v rozhodnutí federální soudce T. Kent Wetherell, jmenovaný Trumpem.

Wetherell tak zrušil program Alternatives to Detention, jehož prostřednictvím administrativa prezidenta Joea Bidena propustila do vnitrozemí USA více než milion ilegálů.

Vládu žalovala v této věci v roce 2021 floridská vrchní státní zástupkyně Ashley Moodyová, republikánka, která argumentovala, že politika, známá i jako „chyť a propusť“, porušuje federální zákon.

Podle precedentu Nejvyššího soudu USA mají sice imigrační úředníci při uplatňování imigračních zákonů „široký prostor pro vlastní uvážení“, musí však dodržovat zákony stanovené Kongresem. Zákon o přistěhovalectví a státní příslušnosti (The Immigration and Nationality Act), který je jedním z takových zákonů, stanovuje, že přistěhovalci, kteří dorazí na hranice bez řádných dokladů, podléhají rychlému vyhoštění bez slyšení nebo přezkoumání. Imigranti, kteří žádají o azyl, mohou být vyslechnuti, ale „musí být zadrženi“, dokud nebudou jejich žádosti vyřešeny.

Formulace „budou zadrženi“ podle soudce Wetherella „znamená to, co říká, to jest povinný požadavek“.

Moodyová uvedla ve svém prohlášení: „Dnešní rozsudek potvrzuje to, co jsme věděli celou dobu: prezident Biden je zodpovědný za krizi na hranicích a jeho nezákonná imigrační politika činí tuto zemi méně bezpečnou. Federální soudce nyní Bidenovi nařizuje, aby se řídil zákonem, a jeho administrativa by měla okamžitě začít zabezpečovat hranice, aby ochránila americký lid.“

Federální úředníci na žádosti o komentář nereagovali.

Pravomocnost rozsudku byla odložena na sedm dní, aby měla vláda čas na případné odvolání.

Alternativní přístupy k zadržení se začaly používat na počátku roku 2000. Politiku „chyť a propusť“ zavedl Obama. Trump ji ve funkci prezidenta sice zrušil, ale Joe Biden ji po nástupu do funkce znovu zavedl.

S příchodem Bidena do prezidentského úřadu zaznamenávají statistiky pokusů o překročení hranice ilegálními imigranty historické rekordy.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí
Trump byl zraněn při pokusu o atentát, shrnutí

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.