Bill Pan

16. 3. 2023

TÉMA: Umělá inteligence

Poslední zbývající členové týmu pro etiku a společnost v rámci oddělení umělé inteligence (AI) společnosti Microsoft nepřežili podle zprávy nedávné kolo hromadného propouštění.

Změna přichází v době, kdy Microsoft podepisuje „víceletou a mnohamiliardovou investiční“ smlouvu se společností OpenAI, startupem, který stojí za generátory obrázků a textů poháněných umělou inteligencí, jako jsou DALL-E a ChatGPT, a modernizuje svůj vyhledávač Bing a internetový prohlížeč Edge tak, aby obsahovaly „velký jazykový model OpenAI nové generace, který je výkonnější než ChatGPT“.

Jak informoval technologický zpravodajský web Platformer, tým měl za úkol zajistit, aby se etické standardy společnosti Microsoft týkající se umělé inteligence skutečně odrážely v designech produktů. Tým údajně také pracoval na identifikaci potenciálních rizik, která představuje integrace technologie OpenAI do řady produktů společnosti Microsoft.

Podle zprávy měl tým největší počet členů v roce 2020, kdy jich zde pracovalo třicet. Po restrukturalizaci v říjnu 2022 v něm zůstalo už jen sedm lidí. Korporátní viceprezident Microsoftu pro umělou inteligenci John Montgomery pro Platformer uvedl, že existoval velký tlak ze strany technologického ředitele Kevina Scotta a výkonného ředitele Satyi Nadelly, kteří chtěli dostat „nejnovější modely OpenAI“ do rukou zákazníků co nejrychleji.

Microsoft stále udržuje svou Kancelář pro zodpovědnou umělou inteligenci, která se zaměřuje na vytváření celofiremních pravidel a zásad, jimiž se vývoj umělé inteligence řídí. Zaměstnanci však serveru Platformer sdělili, že klíčovou roli při překlenování rozdílů mezi zásadami a produkty hrál tým pro etiku a společnost.

Společnost Microsoft na žádost o komentář nereagovala, ale serveru Platformer sdělila, že po odchodu etického týmu se zvýšil celkový objem práce věnované odpovědnosti.

„Microsoft se zavázal vyvíjet produkty a zážitky s umělou inteligencí bezpečně a odpovědně, a to prostřednictvím investic do lidí, procesů a partnerství, které toto upřednostňují,“ uvedla společnost v prohlášení pro Platformer.

„Za posledních šest let jsme zvýšili počet lidí v našich produktových týmech a v rámci Kanceláře pro odpovědnou umělou inteligenci, kteří jsou spolu s námi všemi v Microsoftu zodpovědní za to, že naše zásady v oblasti umělé inteligence uvádíme do praxe,“ pokračoval Microsoft.

Zpráva přichází v době, kdy Microsoft a Google pokračují v závodě o integraci technologie AI do svých služeb. Společnost Google 14. března oznámila řadu nových funkcí poháněných umělou inteligencí, včetně nových možností sestavování kompletních dopisů v aplikaci Gmail a korektury, psaní a přepisování dokumentů v aplikaci Google Docs.

Mezitím se očekává, že společnost Microsoft na dnešní akci „Budoucnost práce s AI“ představí, jak bude AI podobná ChatGPT fungovat v softwaru Office, jako jsou Word, Excel, Outlook a PowerPoint.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články