Před slavnostní premiérou filmu Kuciak: Vražda novináře v kavárně Lucerna jsme zastihli dánského střihače Januse Billeskova Jansena, abychom se ho zeptali na dojmy z jeho práci na dokumentárním snímku, který odhaluje pozadí vyšetřování vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

„Když jsem se začal zabývat příběhem, který režisér Matt Sarnetski a novinářka Pavla Holcová mohli odhalit, vzalo mě to do zcela nového světa, který byl velmi velmi fascinující a zároveň velmi děsivý,“ říká Jansen držitel osmnácti filmových ocenění za nejlepší střih.

Podle Jansena bylo nejpalčivější si při práci na filmu uvědomovat, „že se to vlastně děje v zemi Evropské unie a Dánsko je zemí Unie“.

„Najednou se to stalo v zemi s velmi blízkými vztahy. A to je něco, co je pro mě velmi děsivé,“ vysvětluje Jansen.

Filmoví tvůrci vybudovali dokumentární snímek na zásilce o objemu 70 terabajtů dat, kterou utajovaný zdroj zaslal ze Slovenska českým investigativním novinářům z České republiky. V podstatě se jednalo o únik celého vyšetřovacího spisu, který se týká zmiňované vraždy.

(Zleva) Česká investigativní novinářka Pavla Holcová, režisér Matt Sarnecki a dánský střihač Janus Billeskov Jansen. (Milan Kajínek / The Epoch Times)
(Zleva) Česká investigativní novinářka Pavla Holcová, režisér Matt Sarnecki a dánský střihač Janus Billeskov Jansen. (Milan Kajínek / The Epoch Times)

„Museli jsme vybudovat příběh a vybudovat ho jako takový druh thrilleru, s využitím všech našich technik a nástrojů, abychom opravdu dostali diváky do kina, a aby se na to podívali,“ vysvětluje dánský střihač.

Dokument měl světovou premiéru v květnu 2022 na největším festivalu dokumentárních filmů v Severní Americe Hot Docs Festival v Torontu. Evropská premiéra proběhla na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary 2022.

„I když pro Čechy nebo Slováky je to příběh, který vlastně velmi dobře znají, chtěli jsme ho opravdu vyprávět tak, aby jim odhalil i nový materiál,“ dodává Jansen. „Je zajímavé vzít tento lokální příběh o vraždě novináře a důsledcích, které to mělo na společnost, a přenést ho do širšího chápání, že něco takového se může velmi dobře stát i v jiných zemích.“

Rozhovor s dánským střihačem Janusem Billeskovem Jansenem