Ondřej Horecký

30. 3. 2023

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Markéta Pekarová Adamová (TOP09), hodnotí parlamentní delegaci na Tchaj-wan spojenou s podnikatelskou misí jako „mimořádně úspěšnou“.

Během pětidenní cesty po ostrovní zemi podle ní „proběhly stovky jednání českých a tchajwanských firem a uzavřeli jsme několik memorand o spolupráci“, uvedla včera na svém twitterovém profilu.

„Na vztazích jak na politické, tak ekonomické úrovni budeme nadále usilovně pracovat, protože je to v našem národním zájmu,“ dodala politička. Cílem oficiální návštěvy bylo „ukázat podporu demokratické vládě Tchaj-wanu a rozšířit a prohloubit oboustranné partnerství“, prohlásila 27. března během setkání s tchajwanskou prezidentskou Cchaj Jing-wen.

Dodala také, že obě strany sdílí univerzální hodnoty a principy, především svobodu, demokracii a respekt pro lidská práva.

Předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny, Marek Ženíšek, se k cestě vyjádřil následovně: „Zanedlouho odlétáme z nejúspěšnější a největší parlamentní mise. Utužili jsme spojenectví s demokratickým partnerem a podepsali desítky ekonomických spoluprací. Čínským komunistům odkudkoli navzdory.“

Delegace se zůčastnil i Marek Výborný, poslanec za KDU-ČSL.

Proti návštěvě Pekarové Adamové protestovala Čína, která si na ostrov činí nároky a nepovažuje jej za nezávislý stát, navzdory faktu, že Komunistická strana Číny na Tchaj-wanu nikdy nevládla.

Pekarová Adamová uvedla, že česká vláda vnímá Tchaj-wan jako jednoho z předních demokratických partnerů pro spolupráci v Asii. Podotkla, že v zájmu České republiky a celé mezinárodní demokratické komunity je udržet v Tchajwanském průlivu mír a stabilitu. Radikálnější síly uvnitř Číny opakovaně vyhrožovaly anektováním Tchaj-wanu.

Předsedkyně sněmovny rovněž vyjádřila podporu pro účast Tchaj-wanu v mezinárodních organizacích, jako jsou Světová zdravotnická organizace (WHO) nebo Mezinárodní organizace civilního letectví (ICAO) a zmínila, že zahraniční výbor Poslanecké sněmovny již schválil rezoluci, která podporuje zařazení ostrovní země do těchto organizací.

Tchajwanská prezidentka ocenila odhodlání české šéfky parlamentu uskutečnit cestu na ostrov i práci, kterou věnovala přípravě cesty. „V srpnu 2020 vedl předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil, navzdory neustálému tlaku Číny, delegaci na Tchaj-wan, která otevřela další bilaterální spolupráci v mnoha oblastech. Velkému tlaku čelí i předsedkyně Adamová, která vede tuto návštěvu delegace, což je další silný projev podpory Tchaj-wanu a významný milník v rozvoji tchajwansko-českých vztahů.“

Navzdory politickým prohlášením byla mise zaměřena hlavně na rozvoj hospodářské spolupráce. Tchaj-wan, který je čipovou mocností, je pro Česko ekonomicky daleko významnějším partnerem než mnohonásobně větší Čína.

Česká ekonomická a kulturní kancelář Taipei (Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář), která slouží de facto jako zastupitelský úřad Tchaj-wanu v ČR, oslaví letos v listopadu 30. výročí založení.

Medaile pro Pekarovou Adamovou

28. března vystoupila česká politička na půdě Legislativního dvora, tchajwanského parlamentu, s projevem „Jsme s Vámi, buďte s námi“, kde uvedla:

„Milý tchajwanský lide, chtěla bych Vás ubezpečit, že jsme s vámi už nyní a budeme s Vámi i nadále. Za všech okolností. Protože vy jste s námi, my jsme s vámi,“ zaznělo v projevu. Z rukou předsedy parlamentu You Si-kuna obdržela nejvyšší tchajwanské parlamentní vyznamenání.

Nová linka do Prahy

V souvislosti s rozvojem vzájemných vztahů oznámila tchajwanská letecká společnost China Airlines, že začne nabízet od 18. července 2023 přímé spojení mezi Tchaj-pejem a Prahou. Lety se uskuteční dvakrát za týden na palubě letounů řady A350.

Z Prahy se bude odlétat každou středu a neděli v 11:05 s příletem do Tchaj-peje 05:35 místního času. Let potrvá 12,5 hodiny. Z Tchaj-wanu pak bude China Airlines odlétat v úterky a soboty s odletem ve 23:20 a příletem do Prahy druhý den ráno v 7:10.

Milovníci kultury se zase mohou těšit na předměty čínského umění, neboť ředitel Národního muzea v Praze, Michal Lukeš, který se cesty na Tchaj-wan rovněž zúčastnil, dojednával zapůjčení exponátů z proslulého Palácového muzea do jeho instituce.

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.