Patnáctiletého Pata a jeho rodinu znám dlouho. Jeho otec byl velmi úspěšným generálním ředitelem, což se promítlo i na oblečení, které nosil  on, jeho žena a jejich děti, takže mě jednoho letního dne překvapilo, že Pat přišel do mé kanceláře ve špinavých, páchnoucích teniskách, propocených šortkách a košili.

Omluvil se za to, jak vypadá a smrdí, ale vysvětlil, že musí jet z práce na kole a nemá čas se převléknout. Jeho zdravotní problém byl drobný a vyšetření zabralo jen pár minut. Ve zbývajícím čase jsem se tedy zeptal, kde pracuje.

Odpověděl: „Čistím klece ve zvířecí nemocnici Jones River.“

„Super, plánuješ být veterinářem?“ zeptal jsem se.

„Ne, ale je to jediná práce, kterou jsem mohl získat, co byla dostatečně blízko, aby mě táta nechal chodit do práce pěšky nebo na kole.“

„Na co si šetříš peníze?“ vyptával jsem se dál.

„Nemám pro ně žádné krátkodobé cíle, jen musím financovat svůj Roth IRA, (individuální důchodový účet, pozn. redakce), protože tak z toho nemusím platit žádnou daň, a když už, tak jen malou. A když si je vyberu, ani pak nemusím platit daně.“

„Máš pravdu a jsem na tebe hrdý, Pate. Myslím, že nikdy nejsi příliš mladý na to, aby sis našel práci nebo začal vydělávat peníze.“

„Co je důležité, není jen vydělávat peníze,“ řekl s tím vševědoucím pohledem teenagera v očích. „Spousta lidí vydělává peníze, a stejně je nikdy nemají.“

„To je určitě pravda,“ odpověděl jsem. „Tak co je podle tebe opravdu důležité?“

„Šetřit peníze! Nejlepší způsob, jak vydělat peníze, je šetřit. Když vyděláte dolar, máte ve skutečnosti jen asi 75 centů. Zbytek si strhnou na daně a tak. Ale když ušetříš dolar, máš dolar. A když ho správně investujete, na konci roku byste měli mít víc než dolar; možná 1,05 nebo 1,10 dolaru, nebo dokonce víc. Ještě lepší je, když je vložíte do Roth IRA, protože je dostanete zpět bez daně. Z výdělku dokonce nemusíte ani platit daně!“

Páni! Tohle slyšet z úst dítěte?!

Jak vštípit tyto znalosti svým dětem?

Můžete se zeptat experta na osobní finance Davea Ramseyho; je hodně dobře informovaný a pomohl mnoha párům dostat se z dluhů. Jedno z mých vnoučat chodilo na soukromou střední školu, kde měl Ramsey krátký  kurz osobních financí.

Jenže Dave Ramsey to nezvládne sám. Je hodně věcí, které své děti učíte, aniž byste o tom věděli. Pokaždé, když vy a váš manžel nebo partner řeknete něco, když jsou vaše děti poblíž, ať už je to, kolik stojí jídlo nebo cena benzínu, nebo se zeptáte, zda jste zaplatili účet kreditní kartou, vaše děti poslouchají a vy je učíte o zacházení s penězi.

Pamatujte, že rodiče jsou prvotními učiteli svých dětí. Rodiče však často používají slova, která děti nemají ve své slovní zásobě, jako například inflace, rozpočet, daň ze mzdy, nezaměstnanost, úrok nebo běžný účet.

Udělejte si tedy při každodenních rozhovorech s dětmi čas na vysvětlení těchto pojmů. Nesnažte se je chránit před tím, co se děje, ani jim nedělejte speciální přednášku. To se jim bude jevit jako kázání. Prostě jen mluvte o tom, jak je důležité pracovat, vydělávat peníze, utrácet moudře, šetřit a přispívat. Než děti nastoupí na střední školu, měly by vědět o všech těchto věcech a něco o akciích, dluhopisech, investování a o tom, jak fungují finanční trhy.

I když vás možná už mnohokrát slyšeli říkat kreditní karta nebo debetní karta, většina dětí na základní škole o těchto kartách nic neví, kromě toho, že se jimi za věci nějak platí.

Děti si musí uvědomit, stejně jako někteří rodiče, že díky tomu, že je mnohem snazší vytáhnout kus plastu, než počítat skutečné peníze, tyto karty způsobují, že utrácíme více. Nedávná studie zjistila, že při placení plastem máme tendenci utrácet až o 18 % více, než kdybychom platili hotově.

Myslím, že děti mladší 16 let by neměly mít kreditní karty. Mohou se hodně naučit používáním debetní karty a neutrácet víc, než si mohou dovolit. Některé děti mohou být v 18 letech dostatečně vyspělé na to, aby vlastnily kreditní kartu, ale vaše rada v tomto věku by měla znít: trvejte na tom, aby každý měsíc uhradily nedoplatek, a aby věděly, kolik úroků budou muset zaplatit, pokud tak neučiní.

Když vaše děti dostanou peníze, ať už z práce nebo darem, vezměte je do místní banky nebo jiné finanční instituce a pomozte jim založit si spořicí účet.

To je vhodná chvíle zeptat se odborníka na úrokové sazby, akcie, dluhopisy a podílové fondy. Zeptejte se také na složené úročení a pomozte dětem spočítat, kolik peněz by mohly mít v důchodu, kdyby ve věku 15, 16, 17 a 18 let investovaly každý rok 1 000 dolarů do indexového fondu S&P a nepřidaly další, ani nic nevybraly. Překvapí je, že by se částka mohla blížit 200 tisíc dolarům nebo ji dokonce přesáhnout.

Je to také vhodná příležitost, abyste jim nabídli koupi několika akcií společnosti, která vyrábí nebo prodává něco, co se vašim dětem líbí. Před pětadvaceti lety dvanáctiletý syn mého kamaráda miloval Coca-Colu, a tak mu jeho otec pomohl koupit nějaké akcie Coca-Coly za 5 dolarů za akcii. Dnes se jedna akcie prodává za 62,50 dolaru. Za každý investovaný dolar má tak nyní 12,50 dolaru. Co by asi teď měl, kdyby si místo toho koupil ojeté auto?

Ne všechno, do čeho investujete, poroste. Každý investor má za sebou i nějaké ztráty. S pomocí zkušeného makléře však lze ztráty kontrolovat nebo jim zabránit. Dejte svým dětem najevo, že čas je na jejich straně, a pomozte jim ho co nejlépe využít.

Pokud se chcete s rodinou skvěle pobavit, pořiďte si Monopoly. Když jsem byl malý, hráli jsme je. Byla to skvělá rodinná zábava, naučili jsme měnit pomocí peněz věci a kupovat a pronajímat nemovitosti. Každé dítě i rodič si hru užije, a navíc získáte uspokojení z toho, že se děti učí.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložila Kateřina Kudláčková.