Nejnovější data amerického daňového úřadu ukazují, že odchod daňových poplatníků ze států s vysokými daněmi pokračoval i v letech 2020 až 2021, přičemž Kalifornie, New York a Illinois opět zaznamenaly jedny z největších úbytků lidí a tedy i peněz ve svých pokladnách.

Čistý úbytek daňových poplatníků v Kalifornii v onom období činil 332 000 a daňová základna Kalifornie se tak zmenšila o téměř 29,1 miliardy dolarů.

Na druhém místě se umístil New York, který byl zasažen ztrátou 24,5 miliardy dolarů a odchodem 262 000 osob. Na třetím místě se umístilo Illinois s čistou ztrátou 10,9 miliardy dolarů a odlivem 105 000 osob.

Naopak, Florida přilákala 256 000 nových obyvatel a spolu s nimi 39,1 miliardy dolarů v hrubém příjmu. Na druhém místě skončil Texas, který získal 10,9 miliardy dolarů a 175 000 lidí. Následovaly Nevada (4,6 mld. USD), Severní Karolína (4,5 mld. USD), Arizona (4,4 mld. USD), Jižní Karolína (4,2 mld. USD) a Tennessee (4,1 mld. USD).

Údaje byly sestaveny na základě porovnání korespondenčních adres v daňovém přiznání mezi jednotlivými lety.

Kalifornie zaznamenala čistý odliv osob a peněz do jiných států ještě před koronavirovou pandemií. Podle předchozích údajů daňového úřadu přišla Kalifornie v roce 2018 o 8 miliard dolarů a v roce 2019 o 8,8 miliardy dolarů.

Kalifornie ale stále získává více daňových příjmů než kterýkoli jiný stát kvůli své daňové struktuře, která zatěžuje bohaté obyvatele vyššími sazbami. V tomto „zlatém státě“ bydlí také nejvíce obyvatel USA. Guvernér Gavin Newsom (demokraté) loni v květnu oznámil, že jeho stát měl historický rozpočtový přebytek 97,5 miliardy dolarů.

Nad stabilitou takového systému, který se do značné míry opírá o zdanění jednoho procenta nejlépe vydělávajících osob, ale visí otazník. V lednu, pouhých osm měsíců poté, co Newsom oznámil onen bezprecedentní rozpočtový přebytek, požádal guvernér zákonodárce, aby snížil miliardové investice a pozastavil nákladné programy, aby vyrovnal rozpočtový deficit ve výši 22,5 miliardy dolarů pro případ, že by se daňové příjmy nedoplnily.

V New Yorku se demokraty vedený státní zákonodárný sbor dohodl se stranickou guvernérkou Kathy Hochulovou, která se původně bránila, na zvýšení daňových sazeb pro ty, kteří vydělávají více než 5 milionů dolarů a 25 milionů dolarů ročně, z 10,9 % na 11,4 %. Stejně jako Kalifornie i New York vytvořil díky předchozímu zvýšení daní pro bohaté Newyorčany několikamiliardový rozpočtový přebytek.

Guvernér státu Illinois J. B. Pritzker nedávno zpochybnil informace, že jeho stát přichází o obyvatelstvo, a tvrdil, že se stát rozrostl.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa