Eva Fu

2. 5. 2023

Americké ministerstvo obrany sdělilo, že ozbrojené složky sledují další výškový balon, který přeletěl nad havajským pobřežím a nyní míří do Mexika.

Pomocí „nově nastavených parametrů pro sledování vzdušného prostoru USA“ ministerstvo obrany poprvé zachytilo balon 28. dubna u pobřeží Havaje, který se vznášel ve výšce přibližně 11 km, uvedl mluvčí ministerstva 1. května pro The Epoch Times.

Balon je bez posádky a jeho vlastník je neznámý. Mluvčí však uvedl, že „nic nenasvědčuje tomu, že by manévroval nebo byl řízen zahraničním či nepřátelským subjektem“.

„Balon nepřeletěl přímo nad kritickou infrastrukturou obrany nebo jinými citlivými místy vlády USA, ani nepředstavoval vojenskou nebo fyzickou hrozbu pro lidi na zemi,“ uvedl mluvčí a dodal, že přestože balon byl v letové výšce komerčních letadel, „nepředstavoval žádnou hrozbu pro civilní letectví nad Havají“.

Tato pozorování vedla ministra obrany Lloyda Austina k tomu, že se shodl se svými vojenskými veliteli, že „proti balonu není třeba podnikat žádné kroky“, uvedl mluvčí.

Ministerstvo uvedlo, že balon se nyní přesunul mimo vzdušný prostor Havaje a že budou nadále sledovat jeho dráhu spolu s Federálním úřadem pro letectví.

Jde o nejnovější detekci balonu od únorových přeletů, kdy byl čínský špionážní balon 4. února sestřelen americkým letectvem, poté co více než týden cestoval napříč celými Spojenými státy a proletěl nad řadou citlivých vojenských objektů.

Onen balon, který vstoupil i do kanadského vzdušného prostoru, se objevil ve stejné době, kdy čínský balon prolétal nad Latinskou Amerikou. Ten byl nakonec čínským letectvím sestřelen, když dosáhl Atlantského oceánu.

Podle amerických představitelů byly oba balony součástí globálního vojenského sledovacího programu čínského režimu, který provádí operace ve více než 40 zemích na pěti kontinentech.

Minulý měsíc se objevily zprávy citující dva nejmenované vysoce postavené americké představitele a jednoho bývalého vysoce postaveného úředníka americké administrativy, které tvrdily, že čínský balon, který prolétal nad pevninskou částí Spojených států, byl schopen odesílat data zpět do Číny v reálném čase, což bylo v rozporu s tvrzením americké vlády, že úspěšně chránila americké zájmy před shromažďováním zpravodajských informací balonem.

Mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová tehdy odmítla zprávu potvrdit s tím, že to, zda k přenosu v reálném čase došlo, „právě analyzujeme“.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související články

Přečtěte si také

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel
Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, řekl Pavel

Čína je bezpochyby největším podporovatelem Ruska, především v technologiích, které se mu nedostávají.

Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci
Babiš odmítl zvýšení televizních a rozhlasových poplatků jako plošnou daň a korupci

Vládní návrh na zvýšení televizních a rozhlasových poplatků dnes ve Sněmovně opět kritizoval předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Astma: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Astmatem trpí na celém světě téměř 340 milionů lidí, z toho přibližně 800 tisíc v České republice. Počet nemocných stále roste.

Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“
Rozhovor s francouzským publicistou: „Zažíváme kolaps politického systému“

Analýza výsledků parlamentních voleb ve Francii: Nová lidová fronta na čele, Macronova strana na druhém místě.

Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu
Rozhovor: Jak mít krásná a zdravá chodidla nejen v létě, radí odbornice z pedikérského salonu

Začíná léto a s ním i doba nošení sandálů, pantoflí či „žabek“. Jak se starat o naše chodidla, aby vypadala krásně a zdravě, nám poradí spolumajitelka pedikérského salonu v Prešově Andrea Prokopčáková.