Rostoucí americký národní dluh je na neudržitelné cestě a musí být zredukován, aby se zabránilo dlouhodobému poškození americké ekonomiky, varovali 4. května v Kongresu odborníci.

„Pokud jde o úrokové sazby a prudce rostoucí dluh, sedíme na tikající časované bombě. Kongres by měl usilovně pracovat na odvrácení jinak nevyhnutelné dluhové krize,“ uvedl ve své výpovědi před senátním rozpočtovým výborem Brian Riedl z Manhattan Institute for Policy Research.

Jason J. Fichtner, viceprezident a hlavní ekonom think-tanku Bipartisan Policy Center, tento pohled sdílel.

„Zadlužení země je na neudržitelné trajektorii a je třeba okamžitě jednat. Další odklady tento problém jen zhorší…“ řekl Fichtner.

Národní dluh USA činí 31,4 bilionu dolarů, což je zákonem schválený strop pro zadlužování. Rozpočtový úřad Kongresu předpovídá, že dluh v příštích 30 letech dosáhne 114 bilionů dolarů, což by představovalo 200 % hrubého domácího produktu země.

Předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy trvá na tom, že zvýšení dluhového stropu musí být doprovázeno výdajovými škrty. S tím ale nesouhlasí prezident Joe Biden, který vyzval Kongres ke zvýšení dluhového stropu bez podmínek.

Sněmovnou nedávno přijaté opatření McCarthyho zahrnuje dočasné zvýšení dluhového stropu země spolu se škrty a omezením výdajů, zrušení některých daňových úlev na „zelenou energii“ a uvolnění restrikcí pro těžbu ropy a zemního plynu.

Předseda senátního rozpočtového výboru demokrat Sheldon Whitehouse McCarthyho návrh zákona ostře kritizoval s tím, že by stál 790 000 pracovních míst, snížil by HDP o 141 miliard dolarů za jeden rok a 21 milionům Američanů by hrozilo, že přijdou o zdravotní pojištění, a to vše při zachování daňových škrtů pro bohaté.

„Jednoduše řečeno, musíme zvýšit dluhový limit. Musíme to udělat hned. A musíme to udělat, aniž bychom zničili životy a živobytí, abychom uklidnili výstřední miliardáře,“ řekl Whitehouse.

I když pohled na krátkodobý horizont se u předvolaných ekonomů lišil (kvůli možným škodám pro ekonomiku v případě nezvednutí dluhového stropu), v dlouhodobém pohledu se shodují a doporučují spolupráci stran na tlumení dluhu.

Mark Zandi, hlavní ekonom Moody’s Analytics, doporučil pozastavit platnost stropu do 30. září, tedy do konce současného fiskálního roku, aby Kongres a prezident měli dostatek času na vyjednání kompromisu.

Z dlouhodobého hlediska je podle Zandiho zapotřebí trvalejší řešení. „Jsme na neudržitelné fiskální cestě. Potřebujeme jak dodatečné daňové příjmy, tak omezení výdajů. Obě tyto věci se musí stát, ale v současném prostředí to nemůžeme udělat,“ řekl Zandi a dodal, že výrazné škrty ve výdajích na pozadí rychle rostoucích úrokových sazeb by poškodily ekonomiku.

„Musíme toto drama co nejrychleji ukončit. Pokud to neuděláme, dostaneme se do recese a naše fiskální problémy se ještě zhorší,“ dodal.

Republikáni a demokraté se již několik týdnů vzájemně obviňují z rostoucího dluhu a patové situace ohledně zvýšení dluhového stropu.

Trojice ekonomů však zdůraznila potřebu jednání obou stran.

„Zvýšení dluhového stropu a řešení fiskálních problémů, kterým náš národ čelí, bude vyžadovat jak úsilí obou stran, tak angažovanost prezidenta. Spolupráce obou stran je nezbytná,“ řekl Fichtner.

Biden se má 9. května setkat s vedoucími představiteli Kongresu a o dluhovém stropu s nimi jednat.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa