Maďarsko se stalo centrem světových konzervativních sil. Tato malá země, která se nachází ve středu Evropy, je skutečným inkubátorem konzervativního receptu na úspěch, řekl Viktor Orbán na letošní evropské konferenci CPAC v Budapešti.

Ve dnech 4. a 5. května se v Budapešti konala mezinárodní konference konzervativců CPAC. Tato každoroční akce, oblíbená mezi americkými konzervativci a republikány, zavítala do Maďarska již podruhé. Heslem konference bylo „Společně jsme silní!“

Letošní zahajovací projev přednesl maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho poselství bylo jasné: je čas na „mezinárodní jednotu národních sil“.

Akce se zúčastnili spojenci ze Severní a Jižní Ameriky, Evropy, Japonska, Izraele a Austrálie. Kromě několika europoslanců byli přítomni Kari Lakeová z USA, o níž se hovoří jako o příští kandidátce Republikánské strany pro volby v roce 2024, gruzínský premiér Irakli Garibašvili, bývalý český prezident Václav Klaus, bývalí čeští a slovinští premiéři Andrej Babiš a Janez Janša a mnoho dalších. Kromě politiků byli v publiku také novináři, vlivní lidé, podnikatelé, akademici a příznivci.

S projevy vystoupili také Herbert Kickl, předseda rakouské Svobodné strany Rakouska (FPÖ), a Jordan Bardella, předseda francouzského Národního shromáždění (RN) Le Penové. Jedním z vrcholů akce byl videopozdrav Donalda Trumpa z USA.

Maďarsko jako inkubátor

Až do loňského roku neexistovalo v Evropě žádné místo setkávání konzervativních sil. CPAC existují v USA, Mexiku, Brazílii, Izraeli, Japonsku – a nyní také v Maďarsku.

Maďarský premiér na začátku svého zahajovacího projevu vysvětlil význam místa konání. Jak uvedl, Maďarsko se zdá být překvapivou volbou vzhledem k tomu, že země je hospodářsky, vojensky i populačně nevýznamná.

Význam tohoto místa konání vysvětlil následovně: „Maďarsko je jako inkubátor, kde se experimentuje s konzervativní politikou budoucnosti. Maďarsko je místem, kde se o vítězství progresivních liberálů a obratu křesťansko-konzervativní politiky nejen mluvilo, ale kde jsme ho skutečně dosáhli.“

„Ne imigraci, ne genderu, ne válce“

Akce se konala v takzvané „No-Woke-Zone“ – narážka na odmítání levicově-liberálních hodnot. Tím se netajil ani Viktor Orbán, který ve svém zahajovacím projevu řekl:

„Všichni jsme napadeni, jak v Evropě, tak v Americe […], máme co do činění s biologickou zbraní, je to útok viru, který byl proti nám zahájen. Tento virus byl vyvinut v liberálně-progresivistických laboratořích. […] Je to národně-fobní virus.“

Podle premiéra jde o ničení národů, atomizaci společností a dekonstrukci identit. „Migrace, gender, wokismus – to vše jsou jen varianty téhož viru,“ zdůraznil.

Podle něj je nutné vyvinout protilátku proti tomuto viru. Název laboratoře, kde se tento protijed vyvíjí, je Maďarsko. Recept se skládá ze tří složek: „Ne imigraci, ne genderu, ne válce,“ řekl Orbán.

Při optimistickém pohledu do budoucnosti řekl, že trend potlačování práva národů na sebeurčení se blíží ke konci: „Dobrá zpráva je, že reconquista už tady v Evropě začala,“ řekl. To je podle něj vidět na příkladech, jako jsou vítězství konzervativců v Itálii a Izraeli.

Dvě hlavní ohniska moderní demokracie, Washington a Brusel, jsou podle něj „stále v rukou pokrokářů“. Vyzval konzervativní síly, aby „zajistily, že tomu tak již nebude“. Jako možné cíle zmínil volby ve Španělsku a Polsku v roce 2023 a volby do Evropského parlamentu v roce 2024.

Trump vyzývá ke spolupráci

Ve videopozdravu na akci vystoupil také bývalý americký prezident Donald Trump, který má s maďarským premiérem dobré vztahy. Trump vyzval své kolegy konzervativce, aby „pokračovali v boji“ – historickém boji konzervativních sil s marxisty, globalisty a komunisty po celém světě.

Trump sdělil své přesvědčení:

„Bojujeme proti barbarům, kteří chtějí zničit naše svobody, tradice a vše, co je nám drahé.“

Zároveň ocenil jednotu, která v Americe i v Evropě podle něj sílí, aby se útočníkům postavila.

Výňatek z videa Donalda Trumpa zaslaného na konferenci CPAC v Maďarsku. (CPAC v Maďarsku)

Sám Orbán ve svém projevu poznamenal, že Trump je skutečně garantem míru. Uvedl, že kdyby byl Trump zvolen prezidentem USA, na Ukrajině by určitě nebyla žádná válka. Svého kolegu také oslovil v příspěvku na Facebooku: „Vraťte se a uzavřete mír!“

Německý politik: „Proč dovolujeme nelegální migraci?“

Na akci vystoupil německý řečník Hans-Georg Maaßen. Maaßen, bývalý předseda německého Úřadu na ochranu ústavy, se ve svém projevu zaměřil na problematiku migrace:

„Proč politici chtějí nelegální migraci do Německa a Evropy?“ položil otázku. Cílem je podle něj destabilizace:

„Cílem je destabilizovat Německo a Evropskou unii.“

Maaßen ve svém tweetu označil shromážděné konzervativce za „bojovníky za svobodu, rodinu, hodnoty a naši civilizaci“.

Ve svém projevu zdůraznil potřebu silných vnějších hranic EU. Jako právník také zdůraznil, že nechybí zákony, které mají zabránit problémům s migrací a které podle něj dokonce existují. Problémem je podle něj spíše nedostatek „politické vůle levicově-zelených politiků uplatňovat stávající zákony“.

Levicová média informují o porušování novinářské etiky

Podle některých levicových komentářů a médií Orbán Američanům ukázal, že lze jednoduše vyloučit i tisk. Na akci byla nutná předběžná registrace. Někteří novináři byli předem odmítnuti, někteří byli „vyvedeni“ v průběhu akce.

Tím bylo zajištěno, že akce byla „skutečným konzervativním safe space“, informoval o událostech visegradpost.com.

Zvláštní důvod k rozhořčení byl ten, že novináři z The GuardianLe Point Rádia Svobodná Evropa byli vyvedeni bezpečnostními složkami. Některým nebyl umožněn vstup na akci, dovnitř nebyli vpuštěni ani pracovníci Courrier d’Europe Centrale.

Na rozdíl od nesrovnalostí

Přestože se všichni účastníci cítili pod praporem konzervativních hodnot dobře, objevily se některé neshody, o kterých se příliš nemluvilo nebo se o nich nemluvilo vůbec.

Mezi taková témata patřila například covidová opatření, k nimž Orbán zaujal striktní postoj. V rozhovoru pro Visegrad Presse jeden z poslanců, který si přál zůstat v anonymitě, řekl: „Je legrační, že Orbán, který, stejně jako jinde, přeci zavedl závazná a absurdní covidová pravidla, strká nohu do dveří odpůrcům covidu u nás i na druhé straně Atlantiku.“

Pokud jde o válku na Ukrajině, byli to především Poláci, kdo musel odložit své neshody. Právě na těchto neshodách je založen loni hojně diskutovaný maďarsko-polský konflikt.

Ve Visegrádské skupině v současné době nepanuje jednota. Čeští a slovenští účastníci nepatří ke konzervativnímu táboru. Z těchto zemí byli přítomni vrcholní pravicoví politici, kteří bývali ve vládě.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: 6 způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.