Francouzský prezident vyvolal v politických kruzích velký rozruch svou výzvou k „evropské regulační pauze“ v oblasti ochrany klimatu. Někteří jeho prohlášení označují za nezodpovědné.
Emmanuel Macron chce Francii reindustrializovat. Proto francouzský prezident vyzval k „pauze“ v evropské regulaci ochrany životního prostředí. EU již dělá „více než všichni její sousedé“, řekl Macron 11. května v Paříži. Skupině průmyslníků představil základní kameny budoucího francouzského zákona o „zeleném průmyslu“.
EU potřebuje „stabilitu“, řekl Macron na konferenci v Elysejském paláci a argumentoval: „V oblasti regulace jsme před Američany, Číňany a všemi ostatními světovými mocnostmi.“ Podle pětačtyřicetiletého Macrona je nyní důležitá implementace, nikoliv neustálé vytváření nových předpisů. V opačném případě se prý obává, že přijde o všechny hráče.
Macron také oznámil některé daňové úlevy pro „zelený průmysl“, aby podpořil výrobu baterií, tepelných čerpadel, větrných turbín a solárních panelů.
Příští úterý chce prezident v Radě ministrů předložit návrh zákona, který by mu umožnil „odblokovat 20 miliard investic“ do roku 2030. Podle jeho návrhu by se příplatek na elektřinu vyplácel pouze při nákupu automobilů vyrobených v EU.
S odkazem na svou výzvu k „evropské regulační pauze“ v oblasti ekologických předpisů dodal: „Riziko, které podstupujeme, v podstatě spočívá v tom, že si nejlépe vedeme v oblasti regulace a nejhůře v oblasti financí.“
Zelená dohoda „je nyní v ohrožení“, obává se europoslanec
Macronova formulace zvedla některé evropské poslance ze židle. Například levicový europoslanec Manuel Bompard označil Macronovu výzvu podle listu Die Welt za nezodpovědnou. Řekl: „Klimatické změny si nedají pauzu.“ Stejného názoru byla i poslankyně Evropského parlamentu za Zelené Sandrine Rousseauová.
Poslankyně Manon Aubryová, vedoucí levicové frakce, se v příspěvku na Twitteru nechala slyšet: „Macron nyní přejímá slovo od slova stejnou rétoriku jako pravice a krajní pravice, které chtějí zhatit realizaci zbytku klimatického balíčku.“ Zároveň zdůrazňuje: „Budeme v Parlamentu bojovat s našimi zelenými a socialistickými přáteli, abychom to zastavili!“
Marie Toussaintová, francouzská zelená europoslankyně a členka výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, se obává, že „probíhající legislativa“ Zelené dohody je nyní v důsledku prezidentových výroků „ohrožena“, jak řekla deníku EurActiv.
Toussaintová se odvolávala na plány na snížení používání pesticidů, obnovu přírody a nakládání s chemickými látkami (tzv. iniciativa REACH).
„Evropa je uregulovaná k smrti“
Francouzská europoslankyně Stéphanie Yon-Courtinová zase označila útok europoslankyně Toussaintové za „nepodložený“. Ve skutečnosti šlo „jen o zdravý rozum“, uvedla politička ze skupiny Obnovme Evropu, která je součástí prezidentské většiny. V rozhovoru pro EurActiv zdůraznila: „Mělo by se pokračovat v tom, co je naplánováno, ale ne přidávat další věci.“
Uklidnit nálady se podle listu Welt snažila i premiérka Élisabeth Borneová. „V klimatickém úsilí rozhodně není žádná pauza,“ řekla minulou sobotu na francouzském zámořském území Réunion.
S ohledem na prezidentovy výroky také potvrdila, že na úrovni EU byly v posledních letech sepsány ambiciózní klimatické předpisy. Rovněž zdůraznila:
„Již není nutné přidávat normy k normám. Nyní je třeba je implementovat.“
Reagoval také poslanec Evropského parlamentu za CDU Dennis Radtke. Podpořil Macronovy výroky: „Chystáme se Evropu jako průmyslovou lokalitu uregulovat k smrti.“
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.