Senátor za Floridu Rick Scott reagoval na kontroverzní „varování“, které začátkem týdne vydala Národní asociace pro podporu barevných lidí (NAACP), když zveřejnil „oficiální cestovní výstrahu pro socialisty cestující na Floridu“.

„Stát Florida devalvuje a marginalizuje přínos a zpochybňování ze strany socialistů a dalších osob, které pracují v Bidenově administrativě,“ uvedl republikánský senátor. Dodal, že stát je „otevřeně nepřátelský“ vůči socialistům a jejich podporovatelům.

„Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně – jakékoli pokusy o šíření útlaku a chudoby, které socialismus vždy přináší, budou Floriďany zavrženy. Cestující by si měli být vědomi, že pokusy o šíření socialismu na severu Floridy ztroskotají a setkají se s posměchem a výsměchem.“

Senátorův komentář, který se zdá být vtipem, vychází v reakci na „cestovní varování“ NAACP, podle kterého se stát Florida pod současným vedením stal „nepřátelským“ vůči černochům. Tvrzení představenstva NAACP neobsahovalo žádné důkazy ani příklady údajné nevstřícnosti. Později se objevily zprávy, že šéf představenstva Leon Edwards údajně na Floridě žije.

„Florida je otevřeně nepřátelská vůči Afroameričanům, barevným a LGBTQ+ osobám,“ napsala správní rada NAACP. „Před cestou na Floridu si prosím uvědomte, že stát Florida znehodnocuje a marginalizuje přínos a problémy Afroameričanů a dalších barevných komunit.“

Scott na to konto dodal, že „situace je pro socialisty mnohem nebezpečnější“ na jihu a v centrální části Floridy kvůli velkému počtu občanů s kubánskými a venezuelskými kořeny, „kteří přímo vědí a mají zkušenosti s hrůzami socialismu“.

Kromě NAACP vydalo v posledních týdnech podobná „cestovní varování“ pro Floridu i několik levicových skupin –  včetně organizací LGBT. Stejně jako NAACP ani tyto skupiny neposkytly žádné důkazy nebo příklady, že by LGBT osoby byly ve státě terčem útoků.

Florida je jedním z turisticky nejoblíbenějších států USA a cestovní ruch je jedním z jejích největších odvětví. Podle Visit Florida, státní agentury na podporu cestovního ruchu, Floridu v loňském roce navštívilo více než 137,5 milionu turistů. Cestovní ruch zaměstnává na Floridě 1,6 milionu lidí na plný i částečný úvazek.

Tvrzení NAACP přichází v době, kdy DeSantisova administrativa v lednu odmítla kurz zaměřený na Afroameričany, který nabízela neziskovka College Board. DeSantis a republikánští zákonodárci také prosadili opatření, která státním vysokým školám zakazují programy zaměřené na kvazi marxistickou kritickou rasovou teorii, a tzv. diverzitu, rovnost a inkluzi.

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa