Redakce Epoch Times

25. 5. 2023

Floridský guvernér a oblíbený republikánský politik Ron DeSantis zahájil včera svou prezidentskou kampaň debatou na Twitteru. Obrovský zájem návštěvníků způsobil počáteční výpadek, který se však podařilo brzy vyřešit. 

„Vypadá to, že nám takovým nadšení klekl internet,“ napsal volební tým DeSantise na Twitteru a  vyzval sledovatele, aby přispěli, „zatímco čekáte“. Kampaň během první noci přinesla víc než 1 milion dolarů.

Hodinová diskuze, jíž se účastnili i miliardář Elon Musk a investor David Sacks, a kterou sledovalo 1,4 milionu uživatelů, se rychle stočila na domácí i zahraniční politiku. 

Ředitel FBI? Vyhodit na místě!

Na otázku, jak by se vypořádal s názorem republikánů, že FBI se stala politickým nástrojem, a zda by ponechal ve funkci současného ředitele FBI, DeSantis odpověděl, že pokud bude zvolen prezidentem, odvolá ředitele FBI Christophera Wraye hned první den v úřadu.

„Ne, Chrise Wraye bych ve funkci ředitele FBI nenechal, hned první den bude nový,“ řekl floridský guvernér. 

„Ministerstvo spravedlnosti a FBI sešli z kurzu,“ řekl DeSantis a souhlasil s tím, že agentura byla „použita jako zbraň proti Američanům, kteří smýšlejí jako já a vy. A myslím, že se stali velmi zaujatými“.

„Jako prezident máte povinnost podílet se na tom, aby se tyto úřady zodpovídaly, aby se zbavily lidí, kteří nedělají svou práci, a aby se ujistily, že dělají práci pro lidi a nezneužívají své pravomoci,“ řekl prezidentský kandidát.

Jako příklad uvedl tajné dohody mezi Twitterem a FBI o cenzuře v době pandemie. Odhalení o úzké spolupráci úřadu s Twitterem bylo součástí odhalení v „Twitter Files“, interních emailů a zpráv, které si mezi sebou sociální médium a úřad posílaly. 

DeSantis prohlásil, že kdyby k něčemu podobnému došlo za jeho vlády, „všichni, kdo s tím mají co do činění, by byli okamžitě vyhozeni“.

Urovnání konfliktu na Ukrajině

Co se týče války mezi Ruskem a Ukrajinou, republikánský politik uvedl, že si přeje urovnání konfliktu, ne zatahování „do širší války“. „Nechci, aby se USA s našimi vojáky zapletly do války na Ukrajině.“ 

Guvernérům postoj k Ukrajině doznal obratu od března 2023, kdy v debatě s Tuckerem Carlsonem označil válku na Ukrajině za územní spor, který by neměl být předmětem národního zájmu USA. DeSantis kritizoval Bidena za financování války bez jasného cíle a odpovědnosti. DeSantis později své výroky odvolal a odsoudil Putina jako „válečného zločince“.

Čína jako hrozba

DeSantis již v minulosti zdůraznil, že je třeba uznat, že Čína představuje pro Spojené státy hrozbu, a poukázal na rostoucí vzájemnou závislost mezi oběma ekonomikami, zejména na závislost USA na kritických dodávkách z Číny, jako jsou léky nebo zdravotnické potřeby. Pro řešení této situace zdůraznil význam obnovení stěžejních výrobních kapacit v rámci Spojených států.

Republikánský kandidát na prezidenta navrhl také posílení vztahů s klíčovými spojenci, jako jsou Japonsko, Korea, Indie a Austrálie. Je přesvědčen, že úzkou spoluprací s těmito zeměmi mohou Spojené státy účinně čelit čínskému expanzionismu v Tichomoří.

Začátkem tohoto měsíce DeSantis odsoudil „pošetilost předchozí americké politiky“, která umožnila Číně hospodářský vzestup na úkor Spojených států. Na Floridě jako guvernér přijal řadu opatření proti vlivu Komunistické strany Číny, včetně podepsání zákona, který blokuje Peking v nákupu zemědělské půdy kdekoli ve státě nebo v nákupu pozemků v okruhu 10 mil od citlivých míst, jako jsou vojenské základny, přístavy nebo elektrárny.

Výhody oproti Trumpovi

V rozhovoru pro vybraná média, včetně The Epoch Times, DeSantis vysvětlil, jak může porazit Trumpa v primárkách a Bidena ve všeobecných volbách.

Guvernér argumentoval tím, že pro republikány je oproti Trumpovi univerzálně přijatelným a má prokazatelnou zkušenost se získáváním nezávislých voličů, které bude potřebovat, aby Bidena porazil.

„Jsme přijatelní pro širokou vrstvu. Není to tak, že bych zastával politické postoje, které by odcizovaly masivní segmenty republikánů. A tak lidé uvidí někoho, kdo má za sebou prokazatelné úspěchy a kdo reprezentuje hodnoty, k nimž se hlásí naprostá, drtivá většina naší strany,“ řekl DeSantis.

„Myslím, že jsou miliony lidí, kteří se chtějí od Bidena posunout dál. Myslím, že jsou zralí na to, abychom je mohli získat. Ale myslím, že musíte mít nástroj, který jim vyhovuje. A myslím, že jsme na Floridě ukázali, že jsme schopni získat voliče, kteří ne vždy volí republikány.“

DeSantis dal své postoje do kontrastu s těmi Trumpovými, přičemž poukázal na zákony, které Trump podepsal a proti kterým on hlasoval, když byl v Kongresu, např. Trumpův návrh zákona o vyhlášení amnestie pro 2 miliony nelegálních přistěhovalců výměnou za „almužnu“ v podobě kroků proti nelegální imigraci.

K jednomu z Trumpových stěžejních témat, stavbě pohraniční zdi, DeSantis deníku Epoch Times řekl, že by z toho „udělal prioritu hned první den. Využiji všechny páky, které mám k dispozici, abych to prosadil“.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil a upravil Ondřej Horecký. 

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump byl zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.