Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v nedávném rozhovoru pro televizi NBC News ohradil proti komentářům republikánských politiků, kteří se zdráhají pokračovat v zasílání vojenské pomoci Ukrajině k obraně proti Rusku.

Zelenskyj ve čtvrtek na NBC hovořil o probíhající ukrajinské protiofenzivě a o svých požadavcích na další zbraně a letadla pro ukrajinské síly. Moderátor Richard Engel Zelenského požádal, aby reagoval na republikánského prezidentského kandidáta Rona DeSantise, který označil ukrajinsko-ruský konflikt za „územní spor“, a na slib Donalda Trumpa (dalšího republikánského kandidáta), že by konflikt rychle ukončil a usiloval o mír mezi oběma zeměmi.

„Pokud si některý z kandidátů myslí, že podpora Ukrajiny je příliš nákladná, je připraven jít do války? Jsou připraveni bojovat? Poslat své děti? Zemřít?“ reagoval Zelenskyj. „Budou to muset udělat tak jako tak, pokud NATO vstoupí do této války, a pokud Ukrajina neuspěje a Rusko nás obsadí, potáhnou do Pobaltí nebo Polska či jiné země NATO. A pak si USA budou muset vybrat mezi udržením NATO a vstupem do války.“

Zelenskyj dodal, že pokračování Ukrajiny v boji je ku prospěchu zemí NATO.

„Zajímalo by mě, zda si tito kandidáti uvědomují cenu, kterou Ukrajina v této válce platí,“ řekl ukrajinský prezident.

Engel se poté Zelenského zeptal, zda se obává, že vítězství některých kandidátů v amerických prezidentských volbách v roce 2024 by bylo pro Ukrajinu znepokojující.

„Americký lid si vybere toho nejdůstojnějšího prezidenta a my tuto volbu podpoříme. A to je normální a spravedlivé,“ odpověděl Zelenskyj. „Samozřejmě některá prohlášení představitelů konkrétních skupin a politiků, kteří vyzývají ke snížení podpory Ukrajiny, ano, to nás znepokojuje. Myslím, že to je pro Ukrajinu velké riziko. Nejde o osobu nahoře, ale o změnu politiky, které se chceme vyhnout. Věřím, že k tomu nedojde.“

Názory Trumpa, DeSantise, RFK ml. na konflikt

Namísto dalšího vyzbrojování a financování ukrajinské armády vyzvali Trump i DeSantis k mírovému ukončení bojů.

V březnu DeSantis odpověděl Tuckeru Carlsonovi na Fox News, že Spojené státy mají mnoho naléhavých problémů v oblasti národní bezpečnosti, ale „další zaplétání se do územního sporu mezi Ukrajinou a Ruskem mezi ně nepatří“ a „cílem by měl být mír“.

V jiném rozhovoru řekl DeSantis moderátorovi Fox News Piersu Morganovi, že ruské rozhodnutí napadnout Ukrajinu bylo „špatné“, a označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „válečného zločince“. Stál si ale za svým názorem, že by se Spojené státy neměly do konfliktu dále zapojovat.

Minulý měsíc se DeSantis znovu vyjádřil k ukrajinsko-ruskému konfliktu a zopakoval výzvu k mírovému řešení.

Trump opakovaně vyzval k mírovému urovnání konfliktu, a to i během květnové debaty na CNN. Když se moderátorka Kaitlin Collinsová zeptala, zda chce, aby Ukrajina válku vyhrála, Trump odpověděl: „Uvažuji v mezích urovnání [konfliktu], abychom přestali zabíjet všechny ty lidi – Rusy a Ukrajince. Chci, aby přestali umírat.“

V rozhovoru pro CNN Trump sdělil, že by mohl dosáhnout mírového urovnání války na Ukrajině do 24 hodin.

Během rozhovoru pro NBC Zelenskyj zpochybnil toto Trumpovo tvrzení.

„Nemyslím si, že na světě existuje jediný člověk, který by dokázal přesvědčit Putina, aby ukončil válku. Nevěřím, že je to možné,“ řekl Zelenskyj.

K mírovému ukončení války na Ukrajině vyzval také demokratický kandidát na prezidenta Robert F. Kennedy ml.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa