Australská vláda přislíbila stovky milionů dolarů pro zpracovatelský průmysl klíčových nerostů pro zvýšení konkurenceschopnosti a ekonomického růstu. Do roku 2040 by mohlo u protinožců vzniknout až 262 tisíc nových pracovních míst.

Ministryně pro zdroje Madeleine Kingová zveřejnila 20. června sedmiletou strategii Albaneseovy vlády pro kritické nerosty, jejímž cílem je „učinit z Austrálie celosvětově významného producenta těžených a zpracovaných kritických nerostů a zvýšit ekonomické příležitosti pro všechny Australany“.

Čína kontroluje více než 80 % světových zásob vzácných zemin. Do této komunistické země také směřuje přibližně 97 % australského lithia, které se používá v bateriích, včetně těch pro elektromobily.

Austrálie produkuje značné množství kovů, jako je hliník, nikl a měď, které jsou spolu s kritickými nerostnými surovinami klíčové pro nízkoemisní technologie, jako jsou elektromobily, solární panely a větrné turbíny.

Země je také největším světovým producentem lithia, třetím největším producentem kobaltu a čtvrtým největším producentem vzácných zemin. Téměř veškerá jejich produkce se však dodává do Asie, kde se zpracovává na výrobky s přidanou hodnotou.

Ačkoli 55stránkový dokument výslovně nezmiňuje Čínu, uvádí, že bude „sledovat a monitorovat zahraniční investice do australských projektů v oblasti kritických nerostů, aby se zajistilo, že nebudou v rozporu s národními zájmy Austrálie“.

Australská vláda v rámci strategie vyčlenila 500 milionů australských dolarů (7,3 miliardy Kč) na nové investice do projektů v oblasti kritických nerostných surovin prostřednictvím Northern Australia Infrastructure Facility.

Kingová uvedla, že strategie jasně ukazuje, že Austrálie může hrát klíčovou roli v dodávkách zpracovaných nerostných surovin, které svět potřebuje pro budoucnost čisté energie.

„Nová strategie pro kritické nerostné suroviny nastiňuje obrovskou příležitost k rozvoji tohoto odvětví a nových navazujících průmyslových odvětví, která podpoří australskou ekonomiku a celosvětové úsilí o snížení emisí v dalších desetiletích,“ uvedla v prohlášení.

Ministryně ale varovala, že Austrálie musí překonat velké problémy, aby do lukrativního zpracovatelského průmyslu mohla vstoupit.

„Přestože je potenciál velký, existují i výzvy. Strategie jasně ukazuje, že naše přírodní zdroje nerostných surovin nám dávají možnost vstoupit do tohoto odvětví, ale musíme udělat více pro to, abychom vytvořili australská pracovní místa a využili tuto jedinečnou příležitost,“ uvedla Kingová.

V prohlášení Kingová sděluje, že nezávislé modelování zjistilo, že zvýšení vývozu kritických nerostných surovin by mohlo do roku 2040 vytvořit více než 115 000 nových pracovních míst a zvýšit HDP o 71,2 miliardy dolarů.

„Počet pracovních míst by se však mohl zvýšit o 262 600 a nárůst HDP posílit na 133,5 miliardy dolarů do roku 2040, pokud Austrálie vybuduje navazující rafinérské a zpracovatelské kapacity a zajistí si větší podíl na obchodu a investicích,“ uvádí dále.

Překlad a redakční úprava původní zprávy australské redakce: Juraj Skovajsa