Australský ministr financí Jim Chalmers uvedl, že k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 bude zapotřebí zvýšit produkci nerostných surovin o 450 %.

Prohlášení přichází poté, co ministryně pro zdroje Madeleine Kingová zveřejnila novou strategii, jak z Austrálie učinit světového producenta nezpracovaných i zpracovaných vzácných zemin.

„Nemůžeme vyrábět obnovitelnou energii ani vynulovat uhlíkovou stopu bez mědi a kobaltu, které se používají v solárních panelech a větrných turbínách. A nemůžeme ji skladovat bez lithia, niklu a grafitu potřebných pro baterie. Proto bude podle některých odhadů splnění světových klimatických cílů do roku 2050 vyžadovat 450% nárůst produkce těchto nerostů,“ uvedl Chalmers v projevu na 26. světovém kongresu o těžbě nerostných surovin, který se konal 29. června v Brisbane.

Austrálie je podle něj „připravena“ podílet se na splnění světových klimatických cílů do roku 2050, ale připouští, že je k tomu zapotřebí „silný a úspěšný“ sektor surovin.

Dočasná generální ředitelka společnosti Newcrest Mining Sherry Duheová rovněž prozradila, že náklady na výrobu elektromobilů jsou mnohem vyšší než u běžných vozidel. 

„Když se podíváte na množství zeminy, které musíme přemístit, abychom vyrobili jedno auto, je to deset tun,“ řekla manažerka na kongresu a dodala: „A když se nad tím zamyslíte v tom smyslu, že je to šestinásobek celkového množství materiálu, které potřebujete na výrobu konvenčního vozidla, jen to ukazuje obrovský rozsah problému a výzvy, které čelíme. A to je jen elektrifikace vozidel. To je jen jeden prvek elektrického systému.“

Již dříve se podobně vyjádřila těžařská magnátka Gina Rinehartová. „Elektromobily poháněné nerostnými surovinami prostě nemůžete vyrábět bez masivních dolů. Průměrný elektromobil obsahuje přes 206 kilogramů mědi, lithia, niklu, manganu, kobaltu, grafitu a prvků vzácných zemin,“ uvedla Rinehartová v květnu.

Austrálie je v současnosti největším světovým producentem lithia, třetím největším producentem kobaltu a čtvrtým největším producentem vzácných zemin. Chalmers uvedl, že Austrálie má to, co svět potřebuje, pokud jde o kritické minerály.

„V současné době existuje jedna země, která dominuje zpracování mědi, rhenia, niklu, kobaltu, lithia a prakticky všech dalších kritických minerálů a vzácných zemin, které bych mohl jmenovat, a tou je Čína,“ řekl australský ministr financí. 

Podle něj taková koncentrace produkce ohrožuje globální zásobování a Austrálie je připravena Číně konkurovat.  

„Zvýšení suverénní schopnosti Austrálie v oblasti zpracování nerostných surovin bude zahrnovat přesun od vývozu rud k většímu [podílu] koncentrace, separace, rafinace a tavení,“ uvádí se ve strategické zprávě vlády.

„Tyto chemikálie a kovy s vysokou čistotou a přidanou hodnotou můžeme použít k využití ekonomických přínosů pro Austrálii,“ píše se ve zprávě. 

Výkonný ředitel Rady pro zdroje státu Queensland (QRC) Ian Macfarlane uvedl, že rada vítá strategii federálních labouristů pro kritické nerostné suroviny.

„Queensland má bohaté zásoby nových nerostných surovin, které svět potřebuje při přechodu na dekarbonizovanou budoucnost, a strategie federální vlády pro kritické nerostné suroviny uznává, že pokud chceme splnit ambiciózní cíle v oblasti snižování emisí, bude zapotřebí více dolů,“ řekl Macfarlane 20. června.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.