Americké ministerstvo obrany nedávno aktualizovalo interní dokument o mediální produkci a prohlásilo, že nebude spolupracovat s filmovými studii, která přizpůsobují své filmy požadavkům Číny.
„Ministerstvo obrany neposkytne pomoc při produkci, pokud existuje prokazatelný důkaz, že produkce vyhověla nebo pravděpodobně vyhoví požadavku vlády Čínské lidové republiky, Komunistické strany Číny nebo subjektu pod vedením Čínské lidové republiky nebo Komunistické strany Číny cenzurovat podstatným způsobem obsah projektu, aby podpořila národní zájmy Čínské lidové republiky,“ uvádí se v dokumentu, který viděl i deník The Epoch Times (pdf).
Dokument stanovuje, že omezení se týká mediální produkce v podobě hraných filmů, televizních seriálů, dokumentárních filmů a elektronických her. Aktualizace směrnice proběhla v souladu ustanovením (§ 1257) zákona o autorizaci národní obrany na fiskální rok 2023, což je zákon o masivních výdajích na obranu, který prezident Joe Biden podepsal v prosinci loňského roku.
V odpovědi na dotaz deníku The Epoch Times Pentagon uvedl, že nové nařízení je „v současné době v platnosti“ a bylo aktualizováno 28. června.
Hollywood a americká armáda mají již po desetiletí vzájemně výhodný vztah, kdy filmaři mají povoleno natáčet filmy na vojenských základnách, letadlech a lodích, zatímco armáda získává pozitivní obraz svých vojáků, což někdy dokonce vede k náborovému boomu.
V posledních letech však čínský režim stále častěji využívá lákavosti svého obrovského filmového trhu k tomu, aby přiměl hollywoodská studia k cenzuře nebo úpravám filmů, což je trend, který ohrožuje svobodu projevu a zároveň obětuje americké hodnoty a zásady.
Otázka čínské cenzury se dostala pod drobnohled v souvislosti s uvedením filmu „Top Gun: Maverick“ v roce 2022. V původním filmu „Top Gun“ nosí postava Toma Cruise, Pete „Maverick“ Mitchell, bomber bundu s nášivkami tchajwanské a japonské vlajky. V upoutávce na druhý díl však byly obě vlajky odstraněny a nahrazeny emblémy, což vyvolalo spekulace, že cílem tohoto kroku bylo zalíbit se Pekingu. Nakonec byly vlajky v konečné verzi filmu opět vráceny.
V roce 2022 byl do kin uveden také film „Mimoňi 2: Padouch přichází“, který se v Číně dočkal alternativního konce, takového, co podporuje politiku Komunistické strany Číny.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.