Bidenova administrativa podala odvolání, v němž žádá soud, aby zrušil průlomové rozhodnutí, které zakazuje vládním agenturám, aby kontaktovaly velké technologické společnosti nebo s nimi spolupracovaly na cenzuře příspěvků na sociálních sítích.

Republikánští vrchní státní zástupci Louisiany a Missouri zažalovali v květnu 2022 prezidenta Bidena a několik vládních agentur, které obvinili z toho, že tlačili na společnosti provozující sociální média, aby cenzurovaly příspěvky uživatelů a „odstavovali“ jejich účty. Podle žaloby (pdf) šlo o jeden z „největších útoků“ na svobodu projevu ze strany federálních úředníků v historii Ameriky.

V předběžném opatření (pdf) ze 4. července se soudce Terry A. Doughty z federálního soudu v Louisianě postavil na stranu žalobců. Rozhodl, že různé vládní agentury, včetně Agentury pro kybernetickou bezpečnost a infrastrukturu, ministerstva vnitřní bezpečnosti a ministerstva spravedlnosti, mají zakázáno podnikat řadu kroků týkajících se společností provozujících sociální média, včetně komunikace s nimi ohledně cenzurování obsahu.


Více ve zprávě: Soudce vynesl průlomové rozhodnutí proti cenzurní aktivitě Bidenovy administrativy na sociálních sítích


O den později se advokáti zastupující prezidenta Joea Bidena a řadu federálních úřadů u federálního odvolacího soudu v Louisianě odvolali (pdf).

Všeobecně se očekávalo, že se Bidenův kabinet proti rozsudku odvolá, a deník The Epoch Times zjistil, že představitelé ministerstva spravedlnosti očekávají rychlé rozhodnutí odvolacího soudu, který zablokuje různé zákazy soudce Doughtyho.

Žalobci, vrchní státní zástupce Louisiany Jeff Landry a vrchní státní zástupce Missouri Andrew Bailey, avizovali, že budou proti odvolání bojovat.

Landry ve svém prohlášení uvedl, že odvolání očekával, a slíbil, že se mu bude „agresivně bránit“. Dodal také, že si myslí, že případ bude nakonec projednávat Nejvyšší soud USA.

„Ještě jsme neskončili,“ napsal Bailey v příspěvku na sociálních sítích. „Teprve začínáme.“

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa