Necelý týden po zahájení provozu nové letecké linky Praha – Tchaj-pej zavítal na půdu českého Senátu tchajwanský ministr Národní rozvojové rady Ming-Hsin Kung, který s předsedou horní komory diskutoval spolupráci na poli ekonomicko-investičním a vzdělávacím.

Tchajwanský ministr bez portfeje se 25. 7. dopoledne setkal s předsedou Senátu PČR Milošem Vystrčilem. Oba jmenovaní se poté se zúčastnili pracovního obědu, na kterém se k nim připojili 1. místopředseda Senátu Jiří Drahoš, místopředsedkyně Jitka Seitlová, místopředseda Jiří Oberfalzer, předseda hospodářského výboru Miroslav Plevný a předseda Stálé komise pro sdělovací prostředky David Smoljak.

Dle sdělení tiskové tajemnice Senátu Lady Faldynové se na pracovní schůzce probíraly dva tématické okruhy. Jedním z nich byla podpora ekonomické a investiční spolupráce – rostoucí tchajwanské investice v EU, připravenost českých firem na tchajwanské investice.

Ministr Ming-Hsin Kung je také členem představenstva polovodičového gigantu TSMC. Dle tajemnice Faldynové se ale detaily případných investic této společnosti v ČR neprobíraly.

Druhou diskutovanou oblastí byla spolupráce v oblasti vzdělávaní (mobilita studentů v oblasti klíčových technologií, příklady dobré praxe v oblasti boje s dezinformacemi) a výzkumu, a strategické vize v oblasti životního prostředí.

Předseda horní komory dostal od tchajwanského představitele tričko se svým portrétem a nápisem „Wo shi Taiwan Ren / Já jsem Tchajwanec“, slova podpory, které Vystrčil řekl na Tchaj-wanu během své návštěvy v roce 2020.

Miloš Vystrčil daroval Ming-Hsin Kungovi skleněného zajíce, který je symbolem současného čínského lunárního roku a zároveň znamením tchajwanského představitele.

Ming-Hsin Kung

Ming-Hsin Kung má za sebou mnohaleté ekonomické vzdělání na Tchaj-wanu. Po studiích působil v akademické sféře, na Tchajwanském institutu ekonomického výzkumu, na Ministerstvu pro ekonomické záležitosti a v Národní rozvojové radě.

V současnosti je Ming-Hsin Kung také členem představenstva TSMC, vůbec největší tchajwanské společnosti, která je světovým lídrem ve výrobě polovodičů.