Milan Kajínek

11. 5. 2021

„Spíte dobře? Měli byste být ve velkém stresu, když jdete po ulici,“ napsal nedávno ředitel čínského Konfuciova institutu v Bratislavě Ľuboslav Štora slovenskému expertovi na Čínu. Výhružný e-mail obdržel Matej Šimalčík ze Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS).

Ředitele Konfuciova institutu údajně vyprovokovala zpráva, která uvádí, že „několik čínských korporací je zapojeno do sledování a represí muslimské menšiny v Číně“ v oblasti Sin-ťiang.

„Čína si buduje vliv v akademickém světě a snaží se potlačit svobodnou a kritickou debatu o svém režimu,“ říká Matej Šimalčík z institutu asijských studií CEIAS, a jak je z praxe patrné, účinně zapojuje do svého politického programu i místní obyvatele.

Ľuboslav Štora, který v minulosti působil jako ředitel čínské společnosti ZTE na Slovensku, ve výhružném dopise dále uvedl: „To nemůžete brát vážně, že několik čínských korporací je zapojených do sledování a represí muslimské menšiny v Číně. Kdo vám tyto hlouposti financuje?“

18. listopadu 2020 se setkal Výbor pro lidská práva německého Spolkového sněmu. Předmětem veřejného slyšení byla situace v oblasti lidských práv v Číně.

„Měla jsem tu čest zúčastnit se jako znalkyně a podávat zprávy o centrech vymývání mozků v Číně. Sotva jednání skončilo, čínské velvyslanectví v Berlíně zveřejnilo na svém webu pobouřené prohlášení,“ uvádí novinářka Lea Zhou, autorka pořadu Jak to vidí Lea.

Velvyslanectví prohlásilo: „Situace v oblasti lidských práv v Číně je nyní nejlepší v čínské historii, s níž jednomyslně souhlasí 1,4 miliardy lidí v Číně.“

Benedict Rogers, zakladatel Hong Kong Watch a místopředseda komise pro lidská práva britské Konzervativní strany, nedávno komentoval novou zprávu komise s názvem Temnota se prohlubuje.

Podle zprávy v dnešní Číně vidíme vynucená přiznání v přímých přenosech státní televize, stát, který masově sleduje své občany, zneužívání zadržovaných příznivců meditační praxe Falun Gong pro jejich orgány a to, co mnozí označují za genocidu ujgurského národa. 

Podle Rogerse je 83 světových značek, včetně velkých amerických společností, provázáno s nucenými pracemi v Číně.

Podle zprávy OSN je v provincii Sin-ťiang internováno v takzvaných pracovně-převýchovných táborech na jeden milion Ujgurů. Podle výpovědí svědků a obětí „převýchovy“ jsou v táborech nuceni vzdát se vlastní kultury, víry a jazyka.

Čínský režim výše uvedené zprávy popírá o tvrdí, že se jedná pouze o „vzdělávací zařízení“, nikoliv koncentrační tábory. Podobně označuje obvinění z genocidy jako neopodstatněná, neboť se podle úřadů komunistické strany jedná o „opatření v boji proti hrozbě terorismu“.

Organizace Human Rights Watch zveřejnila 19. dubna svoji nejnovější zprávu o stavu lidských práv v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. V jejím názvu příznačně parafrázuje formulaci z uniklého interního dokumentu čínské vlády: „Zpřetrhejte jejich pokrevní vazby, přesekněte jejich kořeny“.

Ve zkratce podle projektu Sinopsis zpráva shrnuje současný čínský „civilizační projekt“ v Sin-ťiangu, jehož cílem je jednoduše počínštění turkického a obecně muslimského obyvatelstva a jeho „převýchova“ v čínské vlastence.

Čínský režim vyhrožuje také v ČR

V oblasti České republiky se událo hned několik případů vyhrožování ze strany čínského režimu. Série výhrůžek přišla v souvislosti s plánovanou cestou předsedy Senátu Jaroslava Kubery na Tchaj-wan, který cestu nakonec neuskutečnil, protože krátce před plánovým odjezdem za nejasných okolností zemřel.

Nejvyšší ústavní činitelé ČR se tehdy proti výhrůžkám z čínského velvyslanectví v Praze oficiálně ohradili.

Další výhrůžky přišly směrem k nově zvolenému předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi, který nakonec původně plánovanou Kuberovu zahraniční cestu uskutečnil.

V listopadu 2020 dostali novináři z Aktuálně.cz nevyžádaný e-mail ze Švýcarska se zprávou, že Miloš Vystrčil za svou cestu na Tchaj-wan obdržel od tamní vlády čtyři miliony dolarů. Projekt Sinopsis ve spolupráci se švýcarským sinologem Ralphem Weberem odhalili, že zpráva pochází od vydavatelů  čínsko-anglického webu EurAsia Info sídlícího ve Švýcarsku.

Ten je součástí Světového svazu čínských masmédií, který je propojen s čínským propagandistickým systémem prostřednictvím svého partnera – Všečínského svazu novinářů pod Oddělením propagandy Ústředního výboru Komunistické strany Číny. Více zde…

V časopisu China Brief vydávaném nadací Jamestown Foundation vyšla studie s názvem „How the CCP Mobilized a Cross-Border Disinformation Campaign Against the Czech Senate Speaker“. Její autoři, ředitel projektu Sinopsis Martin Hála a analytici Filip Jirouš a Petra Ševčíková, v ní na příkladu chování čínských diplomatů a vlivových organizací v souvislosti s cestou předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan popisují mechanismy fungování čínské propagandy a dezinformací.

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.