Spojené království studovalo dopad COVID-19 na dodavatelské řetězce obrany a zjistilo, že sektor obrany je „silně“ závislý na globálních dodavatelských řetězcích surovin a komponentů. Jedná se o slabé místo, pokud produkty pocházejí ze zemí „které nejsou úzce spjaty s Velkou Británií“.

Investice Číny a dalších „nepřátelských států“ do zbrojního sektoru představují riziko pro národní bezpečnost Velké Británie. Takové je stanovisko britského parlamentního výboru, který uvedl, že tyto státy by měly být vyloučeny z dodavatelského řetězce pro výrobu zbraní.

Užší výbor pro obranu (Defence Select Commitee) varoval, že britský dodavatelský řetězec v oblasti obrany je „otevřený potenciálně nepřátelské zahraniční účasti“ kvůli „otevřenému a přeshraničnímu přístupu“ ministerstva obrany k zahraničním investicím.

Výbor doporučil, aby ministerstvo obrany zveřejnilo seznam schválených zemí, které mohou pokračovat v investování. Všechny země, které nejsou na tomto seznamu, by měly být vyloučeny z investování do dodavatelského řetězce obrany Spojeného království. Čína a Rusko jsou již ve zprávě výboru výslovně zmiňovány.

Varování bylo zveřejněno 14. února 2021 v zprávě výboru. Je výsledkem vyšetřování zranitelností britských dodavatelských řetězců obrany během pandemie COVID-19.

Výbor zjistil, že zahraniční podíl je v dodavatelském řetězci na obranu ve Velké Británii široký. Důvodem toho je přístup ministerstva obrany k podpoře zahraničních investic jako „jednoho z hlavních prostředků k dosažení dobré hodnoty za dobré peníze“.

Podnikání pod vlivem zahraničních vlád

Podle zprávy (pdf) je pozitivní, že „většina investic pochází od blízkých spojenců a je třeba je uvítat“. Existuje však také řada investic, které jsou „znepokojující“.

Existují „společnosti, které jsou vlastněny a ovlivňovány zahraničními vládami, jejichž hodnoty a chování jsou v rozporu s našimi vlastními, a o nichž je známo, že jsou zapojeny do krádeží duševního vlastnictví“.

Výbor vyjádřil znepokojení nad tím, že zapojení společností přidružených ke státům, jako je Čína, „by mohlo vést k tomu, že se britská špičková technologie a vybavení objeví v zahraniční vojenské technologii“.

Čína koupila britské vojenské společnosti

Zpráva uvádí devět britských obranných společností, které v posledních letech koupily čínské firmy. Jedna ze společností, eXception PCB, vyráběla plastové komponenty, které se používají v obvodových deskách stíhačky F-35.

V jednom zkoumaném případě pravděpodobně došlo k tomu, že britská polovodičová technologie skončila v čínské námořní železniční zbrani poté, co čínská železniční společnost CRRC Zhouzhou v roce 2008 převzala společnost Dynex Semiconductor, uvádí se ve zprávě. Výbor poslanců vyzval ministerstvo obrany, aby „urgentně posoudilo dopad čínského vlastnictví na společnosti uvedené v této zprávě“.

Poslanci rovněž vyjádřili obavy ohledně nákupu použitého čínského vybavení ministerstvem obrany. Britská vláda nedávno koupila v Číně dva použité Boeingy 737, které mají být přeměněny na letadla E-7 Wedgetail. Ta mají být používána jako palubní systémy včasného varování a kontroly, uvádí se ve zprávě.

Výbor uvedl, že je to „hluboce znepokojující“ a že „nákup vybavení v Číně pro použití ozbrojenými silami by ministerstvo obrany nemělo považovat za životaschopnou alternativu“.

Zpráva dále citovala vyjádření expertů, že zařízení „mohlo být před předáním vadné nebo jako aktivně sabotované“, což vytváří bezpečnostní hrozby a problémy.

Z článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.