Alexander Zhang

18. 2. 2021

Spojené království studovalo dopad COVID-19 na dodavatelské řetězce obrany a zjistilo, že sektor obrany je „silně“ závislý na globálních dodavatelských řetězcích surovin a komponentů. Jedná se o slabé místo, pokud produkty pocházejí ze zemí „které nejsou úzce spjaty s Velkou Británií“.

Investice Číny a dalších „nepřátelských států“ do zbrojního sektoru představují riziko pro národní bezpečnost Velké Británie. Takové je stanovisko britského parlamentního výboru, který uvedl, že tyto státy by měly být vyloučeny z dodavatelského řetězce pro výrobu zbraní.

Užší výbor pro obranu (Defence Select Commitee) varoval, že britský dodavatelský řetězec v oblasti obrany je „otevřený potenciálně nepřátelské zahraniční účasti“ kvůli „otevřenému a přeshraničnímu přístupu“ ministerstva obrany k zahraničním investicím.

Výbor doporučil, aby ministerstvo obrany zveřejnilo seznam schválených zemí, které mohou pokračovat v investování. Všechny země, které nejsou na tomto seznamu, by měly být vyloučeny z investování do dodavatelského řetězce obrany Spojeného království. Čína a Rusko jsou již ve zprávě výboru výslovně zmiňovány.

Varování bylo zveřejněno 14. února 2021 v zprávě výboru. Je výsledkem vyšetřování zranitelností britských dodavatelských řetězců obrany během pandemie COVID-19.

Výbor zjistil, že zahraniční podíl je v dodavatelském řetězci na obranu ve Velké Británii široký. Důvodem toho je přístup ministerstva obrany k podpoře zahraničních investic jako „jednoho z hlavních prostředků k dosažení dobré hodnoty za dobré peníze“.

Podnikání pod vlivem zahraničních vlád

Podle zprávy (pdf) je pozitivní, že „většina investic pochází od blízkých spojenců a je třeba je uvítat“. Existuje však také řada investic, které jsou „znepokojující“.

Existují „společnosti, které jsou vlastněny a ovlivňovány zahraničními vládami, jejichž hodnoty a chování jsou v rozporu s našimi vlastními, a o nichž je známo, že jsou zapojeny do krádeží duševního vlastnictví“.

Výbor vyjádřil znepokojení nad tím, že zapojení společností přidružených ke státům, jako je Čína, „by mohlo vést k tomu, že se britská špičková technologie a vybavení objeví v zahraniční vojenské technologii“.

Čína koupila britské vojenské společnosti

Zpráva uvádí devět britských obranných společností, které v posledních letech koupily čínské firmy. Jedna ze společností, eXception PCB, vyráběla plastové komponenty, které se používají v obvodových deskách stíhačky F-35.

V jednom zkoumaném případě pravděpodobně došlo k tomu, že britská polovodičová technologie skončila v čínské námořní železniční zbrani poté, co čínská železniční společnost CRRC Zhouzhou v roce 2008 převzala společnost Dynex Semiconductor, uvádí se ve zprávě. Výbor poslanců vyzval ministerstvo obrany, aby „urgentně posoudilo dopad čínského vlastnictví na společnosti uvedené v této zprávě“.

Poslanci rovněž vyjádřili obavy ohledně nákupu použitého čínského vybavení ministerstvem obrany. Britská vláda nedávno koupila v Číně dva použité Boeingy 737, které mají být přeměněny na letadla E-7 Wedgetail. Ta mají být používána jako palubní systémy včasného varování a kontroly, uvádí se ve zprávě.

Výbor uvedl, že je to „hluboce znepokojující“ a že „nákup vybavení v Číně pro použití ozbrojenými silami by ministerstvo obrany nemělo považovat za životaschopnou alternativu“.

Zpráva dále citovala vyjádření expertů, že zařízení „mohlo být před předáním vadné nebo jako aktivně sabotované“, což vytváří bezpečnostní hrozby a problémy.

Z článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.