Milan Kajínek

9. 3. 2021

Názor

Od 4. března probíhá v Číně zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců, kde se bude schvalovat nová politika čínského režimu. Co si budeme povídat. Zasedání je plně pod kontrolou komunistické strany a předem připravené návrhy jsou vždy téměř jednohlasně schváleny.

Řekněme si to napřímo. Čínský režim je totalitní moc. Jak už název této vládnoucí strany napovídá, (Komunistická strana Číny) vychází z historie, kterou lemují mrtvá těla. Ať už to byla kulturní revoluce nebo jiná násilná hnutí. A jak je na tom čínský režim dnes? Je to nějaká reformovaná a mírumilovná skupinka lidí, nebo lidé s absolutní mocí a bohužel také zbavení morální základny, kterou položila prastará čínská kultura a civilizace?

Za posledních sto let vlády komunistické strany v této zemi padla nejenom víra v Boha a vesmírné principy, ale i v samotný komunismus. Jedinou hmatatelnou konstantou materialismu se staly peníze (pro ty chudé) a moc pro ty bohaté.

Možná se vám zdají duchovní otázky podružné, ale jak praví komunisty prosazovaný dialektický materialismus – duše neexistuje a dále jsou veškeré duchovní záležitosti, a tedy i morální principy a závazky, výplodem lidské fantazie. A teď přemýšlejte: Co je tedy pro takovou společnost smyslem života? Existuje pro ně ještě nějaká definice dobra a zla?

Čínský režim se právě chystá udusit zbytky demokracie v Hongkongu, městě čítajícím více než 7,5 milionu obyvatel, které bylo pulzující mezinárodní křižovatkou s demokratickým vedením a rozdělením moci.

Stále více vyhrožuje nezávislému ostrovnímu státu Tchaj-wanu a naprosto bez ohledu na mezinárodní právo zabírá stále větší území Jihočínského moře.

Teorie, která zněla: „Napumpujeme do Číny peníze a s penězi přijde do Číny uvolnění poměrů a demokracie“ byla naprosto mylná. Tyto finance daly pouze větší moc komunistické straně, a jak je vidět nevedly ke zlepšení poměrů v zemi, ale pouze k tomu, že komunistická strana nyní dělá vše s ještě větší silou. Ale používá stále stejné totalitní praktiky.

Více cenzury, která se rozšířila do čínského kyberprostoru a kontroluje internet, televizní i radiové vysílání, tisk a začíná již působit i za hranicemi Číny.

Prozatím jsme se dotýkali pouze kontroly virtuální oblasti myšlení a šíření informací, ale čínský režim neopustil ani násilné praktiky.

Nejdiskutovanějším tématem je dnes genocida Ujgurského etnika v provincii Sin-ťiang. Někteří experti na lidskoprávní otázky v Číně uvádějí, že čínský režim své techniky cenzury a násilných represí neustále zdokonaluje.

Co se naučil při vyhlazování tibetské kultury a likvidaci následovníků meditační praxe Falun Gong, nyní využívá a dále zdokonaluje při likvidaci a takzvané „převýchově“ ujgurského etnika.

A jaká je na to celé odpověď?

Jak se ukazuje, celá řada mocností se nebrání vizi celosvětové (dokonce totalitní) vlády. V USA v roce 2020 silně zaznívají nejenom z úst aktivistů, ale také vrcholových politiků vládnoucí Demokratické strany USA, ultralevicové výroky o „převýchově republikánů“ a nastoupila silná cenzura velkých technologických společností (Google, YouTube, Twitter, Facebook, Amazon…).

Evropská Unie nevede proti čínskému režimu reálný a tvrdý boj ve smyslu odporu proti totalitě. Politika je stále na úrovni: „Spolupracovat a napomáhat, aby se Čína otevírala světu.“ A v tom je spatřován onen „magický přístup“, který pomůže změnit čínský režim k lepšímu. Ale jak se ukazuje, nic se nemění, kromě toho, že čínský režim využívá otevřenost Západu, aby ho infiltroval a postupně měnil k obrazu svému.

Zdá se, že v Evropě zaujímá proti čínskému režimu nejtvrdší postoj Velká Británie, která se od Unie odtrhla a začala vést vlastní zahraniční politiku.

Tolerantní a civilizovaný přístup Západu nemůže uspět proti agresivnímu přístupu čínského režimu, který nemá ony civilizované a morální cíle. Uvědomte si, že v této zemi vládnoucí režim cíleně vykořeňoval víru a morální hodnoty prastaré čínské civilizace po dobu 100 let. A sledujte, co se děje v praxi.

CHINA POLITICS CONGRESS
Čínský stálý výbor politbyra na zahajovacím zasedání Čínské lidové politické poradní konference (CPPCC) ve Velké síni lidu v Pekingu 3. března 2017. (GREG BAKER / AFP prostřednictvím Getty Images)

Má čínský režim zábrany, pokud jde o duševní vlastnictví, výzkum a vědu? Ne. Neobává se ukrást cokoliv. Má na to dokonce vlastní armádní jednotky, které se specializují na kradení dat a know-how. Ukradená data zpracovávají vysokoškolské výzkumné projekty a zavádějí je do výroby.

Má čínský režim zábrany, pokud jde o mezinárodní právo a územní vlastnictví? Podívejme se na akce v Jihočínském moři. Nejprve čínská armáda zakotvila u malých atolů, potom na nich zbudovala menší plošiny, na které dovezla stavební materiál. A plošiny rostly a rostly až se z nich staly základny. A celou dobu všem tvrdili, že se nejedná o zabírání území. Jenomže dnes ta území křižují čínské válečné lodě a přelétají bojové letouny.

Podobně se pokouší postupovat na hranicích s Indií nebo v okolí ostrova Tchaj-wanu nebo Vietnamu.

Osudovou chybou je vůbec čínskému režimu věřit.

Zakončeme toto hodnocení posledních let začátkem celosvětové pandemie v roce 2019. Jak je známo, čínský režim pokračoval v cenzuře a umlčování i na začátku epidemie nového koronaviru. Nyní se však ukázala tato forma totalitních praktik jako osudná pro celý svět.

Namísto, aby se všichni o epidemii a podrobnostech o novém viru včas dozvěděli, nechal čínský režim proudit nakažené lidi po celé Číně a létat do různých destinací po celém světě, aniž by o nebezpečí informoval. V začátcích epidemie v Číně nechal pozatýkat na 250 lidí (mezi nimi mnohé lékaře), kteří o nebezpečí nového smrtelného viru, který je přenosný z člověka na člověka, informovali.

Neskutečnou drzost, ovšem sobě vlastní, čínský režim provil v následujících měsících, kdy se sám pasoval do role světového vůdce v „boji proti pandemii“, kterou sám zapříčinil. Režim, který vám vrazí kudlu do zad a potom se nechá oslavovat za to, že vám přistavil záchranku, za kterou jste musel zaplatit sám z vlastní kapsy. Přesně takto celá věc probíhala, ale ve skutečnosti byla ještě absurdnější. Nejenom, že jsme museli za dodávky lékařského materiálu z Číny zaplatit, ale vrcholoví politici museli čínskému režimu také veřejně za dodávku poděkovat.

A tak celý svět už začal doplácet na tolerování nehorázných zločinů čínského režimu (omlouvám se, že nebyl dostatek času je všechny vyjmenovat) a podporování tohoto režimu samotného.

Na závěr vzpomenu na slova Alexandera Solženicyna: „Političtí a intelektuální byrokrati vysvětlují, jak je pragmatické, ba mravně oprávněné zakládat státní politiku na zbabělosti a podlézání.“ Ale co, někdo tvrdí, že se někteří tito politici zapřeli a se skřípěním zubů jim poděkovali, protože jinak by nic nedostali. Což samozřejmě také ukazuje, kam jsme se dostali naivním podporováním totalitní moci, jakou je komunistická strana v Číně.

Související články

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.