Republikánský senátor Rand Paul tento týden podal podnět ministerstvu spravedlnosti k prošetření obvinění, že doktor Anthony Fauci měl lhát pod přísahou o svých poznatcích o výzkumu v laboratoři v čínském Wu-chanu.

Během kongresního slyšení v květnu 2021 dr. Fauci, bývalý ředitel Národního institutu pro alergie a infekční nemoci (NIAID), vypověděl, že „NIH* nikdy nefinancoval a ani nyní nefinancuje gain-of-function** výzkum ve Wuchanském virologickém institutu“. Později zveřejněný e-mail odhalil, že to není pravda.


* NIH – Národní institut pro zdraví – je federální úřad, pod který spadá i NIAID

** gain-of-function je výzkum zaměřený na úpravu vlastností/schopností viru např. pro jeho větší virálnost, smrtnost atd.


„Svědectví Dr. Fauciho je v rozporu se skutečnostmi, které mezitím vyšly najevo,“ napsal senátor Paul v dopise federálnímu prokurátorovi Matthew Gravesovi. Dopis jako první získal deník Daily Mail.

Dr. Paul, který byl dříve působil jako praktický lékař, při samostatném slyšení upozornil dr. Fauciho, že nepravdivá prohlášení představují trestný čin, a nabídl mu možnost odvolat a změnit svá předchozí prohlášení. Dr. Fauci prohlásil, že „před Kongresem nikdy nelhal“ a že „[toto] prohlášení neodvolává“.

E-maily o výzkumu

Dne 1. února 2020 zaslal dr. Fauci e-mail kolegům ze zdravotnictví a sociálních služeb poté, co se spolu s Dr. Francisem Collinsem zúčastnil konferenčního hovoru pracovní skupiny s řadou dalších vědců.

„Byli znepokojeni skutečností, že při prohlížení sekvencí několika izolátů nCoV se ve viru vyskytovaly mutace, které by byly nanejvýš neobvyklé pro přirozený vývin u netopýrů, a že existuje podezření, že tato mutace byla vložena záměrně,“ napsal Fauci v e-mailu.

„Toto podezření bylo umocněno skutečností, že je známo, že vědci z Wuchanské univerzity pracují na gain-of-function experimentech, aby určili molekulární mechanismy spojené s adaptací netopýřích virů pro infikování lidí, a že ohnisko nákazy vzniklo ve Wu-chanu.“

Kromě toho NIH uvedl, že financoval výzkum, který spadá do kategorie gain-of-function. Laboratoř ve Wu-chanu, která získala granty NIH, geneticky manipulovala s kmeny netopýřího koronaviru, což mělo za následek, že myši s modifikovaným virem byly nemocnější než ty, které byly vystaveny nemodifikovanému viru.

Vyšetřování sněmovního podvýboru pro pandemii koronaviru také odhalilo, že dr. Fauci o takovém výzkumu nejen věděl, ale nejednou se snažil od něj odvrátit pozornost. Jiné e-maily ukázaly, že v souvislosti s původem SARS-CoV-2 inicioval zveřejnění práce, která měla „vyvrátit“ teorii o úniku viru z laboratoře.

Svědectví

Při slyšení, které následovalo po zveřejnění e-mailů, konfrontoval dr. Paul dr. Fauciho s jeho dřívějšími prohlášeními.

„Doktore Fauci, jak víte, lhát Kongresu je trestný čin,“ řekl a do záznamu uvedl podrobnosti o wuchanském experimentu. „Tyto experimenty kombinují genetické informace z různých koronavirů, které postihují zvířata, ale ne lidi, aby vytvořily nové, umělé viry schopné infikovat lidské buňky.“

Dr. Fauci uvedl, že výzkum, o kterém se Paul zmiňoval, „byl kvalifikovanými pracovníky nahoře i dole v řetězci posouzen jako výzkum, který není gain-of-function výzkumem“.

„Upřímně řečeno, nevíte, o čem mluvíte, a chci to říct oficiálně. Nevíte, o čem mluvíte,“ dodal Fauci.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková.