Berme to tak, že rozhodnutí sportovat už máte za sebou, víte, že se chcete začít hýbat, ale nevíte, který sport je pro vás ten pravý. Chápu. Může to být oříšek, vybrat si ten správný sport, tak abyste u něj vydrželi, zdokonalovali se v něm, a nemuseli každý týden zkoušet nějaký jiný. Po pravdě, i když byste dělali každý týden jiný sport, bude vždy dobře, že se hýbete – to bylo přece cílem.

Existuje široká paleta sportovních aktivit, které by vás mohly bavit a chtěli byste je zkusit, ale co když vám řeknu, že všechny tyto sporty jsou víceméně jednosměrně založené a vzniká u nich svalová dysbalance? Nevěříte? Ale je to tak, tedy pokud se nebavíme o jízdě na kole nebo na kolečkových bruslích, kde sice nevzniká svalová dysbalance, ale zato je převážná zátěž směřována na nohy.

Sporty, které zná určitě každý, fotbal, hokej anebo tenis, všude u těchto sportů vzniká svalová dysbalance a vysvětlení je velice jednoduché. U těchto sportů zapojujete převážně tu silnější část těla – pokud jste pravák, tak pravou, pokud levák, tak levou. Podívejte se na televizní přenos utkání dvou tenistů, kde to bude dobře rozpoznatelné. Jeden tenista drží raketu v pravé ruce, druhý v levé, celé tělo je připraveno reagovat, vrátit balónek přes síť, a to je přesně to, kde vzniká dysbalance – zaměřte se na pohyb tenisty. Jeho postoj a dráha těla se přizpůsobuje té dominantní straně, právě ve chvíli, kdy došlapuje, aby dal dostatečnou razanci úderu, když se napřahuje, aby balónek odehrál, když se vrací do základního postoje… Fotbalista a hokejista to má zcela stejné, a proto většina těchto sportovců dochází do posilovny, aby dysbalance co nejvíce eliminovala.

Pojďme si k tomu říci něco bližšího

Docházení do posilovny není týmový sport, i když budete mít „sparinga“ (sparing partner = soupeř pro tréninkové utkání), je to o domluvě, jaký druh cvičení budete chtít ten den cvičit (většinou budete mít dlouhodobý plán, podle kterého pojedete), takže se po vás „nebude vozit trenér“, že jste nedali gól.

Zároveň se nemusíte bát, že budete vypadat směšně, když budete zvedat malé váhy. V našem fitness centru to opravdu není takové, jak se prezentuje na mnohých sociálních sítích, kde borci zvedají váhy, o kterých jste si do té doby mysleli, že ani nejdou zdvihnout. Naopak, měli byste začít s malou váhou, zkusit si, jak moc veliký Hulk jste, a pomalu se zlepšovat. A mohu vám slíbit, že se postupně dostane i vy na takové ty váhy, o kterých jste si dlouho mysleli, že ani nejdou zdvihnout.

Ale pojďme pěkně popořádku. Rád bych vám řekl, v čem je posilovna výjimečná. V posilovně se zaměříte na celé tělo, můžete si v týdnu rozložit tréninky tak, abyste na konci týdne měli procvičené celé tělo. V tomto případě je ideální chodit do posilovny alespoň 3x týdně, jinak to nestihnete… tedy spíš nestihnete (vysvětlíme za chvilku).

V posilovně vám nevzniká dysbalance, protože cviky, které cvičíte, protahují a posilují jak vaši silnější, dominantnější stranu, tak i tu slabší. Jednoduchým příkladem je bench: lehnete si na záda a zvedáte činku, zapojujete střed těla a obě ruce stejně, dřep naprosto to samé, nebo bicepsový zdvih s jednoručkou, i zde zapojujete obě ruce, obě poloviny vašeho těla. Ááááá, už slyším vaše připomínky a dotazy, že máte třeba levou ruku slabší než pravou a nezvednete tolik… Ok, fajn, i to má řešení, vezmete si menší váhu, tak aby zvládala jak pravá, tak levá strana stejný počet opakování, nebo snížíte počet opakování.

Postupem času se to začne srovnávat, a nakonec to skoro nepoznáte. Já osobně jsem pravák, ale mám větší levé prso, a když „jedu biceps“, tak levačka nezaostává, ba naopak, občas má větší výdrž než pravá ruka. I toto má své vysvětlení. Schválně, zda na něho přijde… Ano, je to tak, i v běžném životě, v práci, na gauči používáte častěji tu dominantní stranu těla, a jedna z příčin může být, že v době, když jste v posilovně, je více unavená než druhá strana. Takže řešením jsou menší váhy, kontrolované cvičení, snaha zapojit sval v plném rozsahu a máte vyhráno.

Teď se vrátím k tomu, že pokud nebudete chodit do posilovny alespoň 3x týdne, nestihnete procvičit celé tělo. To není úplně tak pravda, můžete jít do posilovny jen 2x týdně a dát si takzvané full body, to znamená, že se zaměříte na procvičení celého těla. Tento styl cvičení je také fajn, rozdíl je určitě v intenzitě cvičení, když procvičujete v jednom tréninku dvě tělesné partie, zvládnete více cviků na danou partii, pokud jedete full body, těch cviků bude méně, abyste poskládali sestavu, která zahrne vše potřebné. Nicméně je v podstatě jedno, jakou frekvenci docházení do posilovny si vyberete. Když si dobře poskládáte cviky, když se rozhodnete vyzkoušet, co vaše tělo dokáže, slibuji vám, že když vydržíte první měsíc, pak už se toho nebudete chtít vzdát.

Věřím, že jsem vám dostatečně vysvětlil vše, abych vás alespoň trochu naladil k vyzkoušení, abyste šli posilovny. Zkuste třeba tu naši, rádi vám poradíme, vysvětlíme, co a jak, aby vás to bavilo a neublížili jste si. Bezpečnost je na prvním místě.

Tak zase příště. 😊

Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.