Jeff Louderback

12. 9. 2023

Znalci z řad demokratů je považován za okrajového kandidáta, který šíří konspirační teorie. Přesto průzkumy ukazují, že se mezi voliči těší nejvyšší přízni ze všech prezidentských kandidátů. Robert F. Kennedy Jr. je synovcem prezidenta Johna F. Kennedyho, který byl zavražděn v roce 1963, a synem Roberta F. Kennedyho, který byl zastřelen po předvolebním projevu, když kandidoval na prezidenta v roce 1968.

Během svých vystoupení na radnicích a setkání s příznivci vypráví Kennedy příběhy z dob strávených se svým strýcem a otcem a spojuje je se svou prezidentskou kampaní. Chce pokračovat v odkazu svého otce sjednotit Američany ze všech ekonomických tříd a etnických skupin.

„Nepřipadá v úvahu, aby Kennedy porazil prezidenta Bidena,“ tvrdí kritici i navzdory pochybnostem ohledně věku a duševní zdatnosti prezidenta, nízkému hodnocení ze strany veřejnosti a průzkumům, které ukazují, že Američané mají obavy o ekonomiku.

Začátkem tohoto roku Demokratický národní výbor (DNC) odhlasoval Bidenovi plnou podporu. Kennedy souhlasí s tím, že sesazení úřadujícího prezidenta ze stejné strany je enormní výzvou, ale nesouhlasí s pochybovači, kteří tvrdí, že nemá šanci nominaci si zajistit.

Prezidentský kandidát demokratů pro rok 2024 bude oznámen během národního sjezdu Demokratické strany v Chicagu příští léto. Do té doby hodlá Kennedy bojovat, aby byl zvolen on.

„DNC má kolem dvou miliard dolarů a ty peníze štědře utrácí, aby se mě mnoha způsoby snažilo marginalizovat, ale myslím, že většina demokratů se stará o jednu věc víc než o cokoli jiného, a to porazit Donalda Trumpa,“ řekl Kennedy pro The Epoch Times. „Myslím, že prezident Biden to nedokáže. Já ano.“

„Můj táta kandidoval proti úřadujícímu prezidentovi ve své vlastní straně (Lyndon B. Johnson) v době, která lidi rozdělovala. Stojím proti větší výzvě, protože čelím celé infrastruktuře, která je proti mně, z mé vlastní strany, Big Tech a farmaceutického průmyslu.“

Kennedy, který je environmentalistou a zakladatelem organizace Children’s Health Defense (Obrana dětského zdraví), je široce známý tím, že otevřeně mluví o zdravotních rizicích vakcín. Jeho postoj k těmto a dalším otázkám získal podporu voličů, kteří nejsou levicově orientovaní.

Prezident John F. Kennedy se svým synovcem Robertem v Oválné pracovně Bílého domu, 11. března 1961. (Abbie Rowe, fotografie Bílého domu. Prezidentská knihovna a muzeum Johna F. Kennedyho, Boston)

„Chci svou stranu zpět“

Od dubna, kdy oznámil svou prezidentskou kandidaturu pro rok 2024, získal Kennedy podporu širokého spektra voličů, což vedlo ke spekulacím, že by mohl kandidovat jako republikán nebo nezávislý. Politik však říká, že tak neučiní.

„Jsem demokrat. Toto je moje identita, ale chci svou stranu zpět,“ řekl Kennedy. „Kandiduji na prezidenta, protože Demokratická strana ztratila směr. Chci Demokratické straně připomenout, co máme reprezentovat – zaměření na střední třídu a práci, blaho menšin, zaměření na životní prostředí, občanské svobody a svobodu slova.“

Kennedy často hovoří o „jednotě“ a „zacelení propasti“, čímž naráží na názorovou rozpolcenost Američanů mezi pravicí a levicí či republikány a demokraty. „Mám v úmyslu překlenout tuto toxickou polarizaci, která skutečně ničí naši zemi a rozděluje nás,“ říká Kennedy.

„Myslím, že toho máme mnohem víc společného, než co zobrazují média. To, co nás odděluje, jsou věci, které jsou spíše triviální. Nechali jsme je živit tuto toxickou polarizaci. Musíme spolu mluvit. Potřebujeme vést rozhovory s lidmi se širokou škálou názorů,“ míní kandidát na prezidenta.

Robert F. Kennedy Jr. (vlevo) chce pokračovat v odkazu svého otce (vpravo) sjednotit Američany ze všech ekonomických tříd a etnik.

Rostoucí popularita

Pár dnů po červencovém slyšení ve Sněmovně reprezentantů ohledně cenzury, kdy se demokraté pokusili Kennedyho svědectví zablokovat, průzkum Harvard-Harris ukázal, že má vyšší hodnocení obliby než kterýkoli jiný prezidentský kandidát v roce 2024.

V průzkumu, který proběhl 19. až 20. července a byl zveřejněn 23. července mezi víc jak dvěma tisíci registrovaných voličů, Kennedyho vidělo příznivě 47 procent z oslovených a nepříznivě 26 procent. Pro srovnání, bývalý prezident Trump měl kladné hodnocení 45 procent ve srovnání se zápornými 49 procenty. Guvernér Floridy a další republikánský kandidát Ron DeSantis se těšil 40procentní oblíbenosti, přičemž 37 procent jej hodnotilo nepříznivě, zatímco současného prezidenta Bidena vidělo v kladném světle 39 procent dotázaných a negativně 53 procent osob.

V červnovém průzkumu The Economist/YouGov vykazoval Kennedy nejvyšší celkovou přízeň ze všech prezidentských kandidátů do voleb 2024. „Je to jediný demokrat, který může obsáhnout celé politické spektrum, což znamená, že může v roce 2024 vyhrát,“ vyjádřil se o něm pro The Epoch Times manažer Kennedyho kampaně Dennis Kucinich, bývalý demokratický kongresman z Ohia, který sám kandidoval na prezidenta v letech 2004 a 2008.

Příznivec Roberta F. Kennedyho, Jr. očekává 19. dubna 2023 v Bostonu oznámení o jeho prezidentské kandidatuře pro rok 2024. (Joseph Prezioso/AFP přes Getty Images)

„Nežijeme v Sovětském svazu“

Kennedy opakovaně vyjádřil svůj nesouhlas s pracovním výkonem prezidenta Bidena, ale zdržel se osobních útoků na duševní výkonnost 80letého muže. „Pokud existuje nějaká politika, se kterou nesouhlasím, jako je válka, cenzura, lockdowny, budu je kritizovat, ale nehodlám na něj útočit jako na člověka,“ řekl Kennedy.

Biden se neplánuje objevit v primárních debatách demokratů, což je rozhodnutí, které by měl podle Kennedyho přehodnotit. Také poznamenává, že současný i bývalý prezident by se měli zúčastnit debaty na znamení respektu k americkým voličům. Trumpa označil za mimořádně dobrého řečníka, který umí lidi strhnout na svou stranu.

„Američané by neměli mít pocit, že žijeme v Sovětském svazu, kde strana vybírá kandidáty. Myslím, že pro naši demokracii by bylo mnohem lepší, a byli bychom lepším příkladem pro svět a zlepšili naši důvěryhodnost u amerického lidu, kdybychom skutečně umožnili fungování demokracie a všichni kandidáti se účastnili debat a setkání na radnicích a chodili mezi lidi,“ prohlásil Kennedy a dodal: „Požádat prezidenta, aby nediskutoval na primárkách, je jako požádat vítězného borce, aby trénoval sezením na pohovce.“

Válka na Ukrajině

V Charlestonu kritizoval Kennedy současnou vládu za pokračující finanční podporu Ukrajině. „Jedním z velkých problémů, které máme v naší federální vládě, je závislost na válce. Prezident Biden šel do Kongresu a požádal o dalších 24 miliard dolarů na válku na Ukrajině.“

Kennedy vyzval k deeskalaci války na Ukrajině. Vysvětlil, že je nakloněn ukrajinské věci, a dodal, že ruský prezident Vladimir Putin vpadl do země nelegálně, ale pokáral Spojené státy za jejich roli v konfliktu.

„Zanedbali jsme mnoho, mnoho příležitostí k mírovému urovnání této války. Z toho národa jsme udělali proxy válku mezi Ruskem a Spojenými státy,“ podotkl politik a poznamenal: „Rusko tuto válku neprohraje. Rusko si to nemůže dovolit. Bylo by to, jako bychom my prohráli válku s Mexikem.“

Kennedy o sobě prohlásil, že je „jedinou volbou, která ukončí válečnou mašinérii“.

Držení zbraní

Co se týče držení zbraní, které je Američanům garantováno v druhém dodatku k ústavě, Kennedyho názor je následující: „Kdokoli vám říká, že v tuto chvíli sníží násilí se zbraněmi prostřednictvím kontroly [držení] zbraní, nemyslím si, že uvažuje realisticky. Myslím, že musíme přemýšlet o jiných způsobech, jak toto násilí omezit.“

Kennedy nicméně poznamenal, že kdyby byl prezidentem a daná legislativa by mu ležela na stole, podepsal by zákaz automatických zbraní.

Očkování

Kennedy, který je hlasitým odpůrcem farmaceutického průmyslu, slíbil 1. září na radnici v Brooklynu, že zakáže farmaceutickou reklamu. Otevřeně mluví o nebezpečích vakcín proti covidu-19 pro část populace, která byla donucena ji přijmout, ale řekl Epoch Times, že není „antivaxer“.

„Nikdy jsem nebyl proti očkování. Říkal jsem to stokrát, ale na tom nezáleží, protože to je způsob, jak mě umlčet. Používat toto pejorativum k popisu mé osoby je způsob, jak mě umlčet nebo marginalizovat.“

Nelegální přistěhovalci čekají ve frontě na zpracování americkou pohraniční hlídkou poté, co 21. května 2022 překročili díru v americko-mexické hraniční bariéře v Yumě v Arizoně. (Mario Tama / Getty Images)

Nelegální migrace

Kennedy vysvětluje, že zpočátku nebyl pro hraniční zeď bývalého prezidenta Trumpa. Jenže potom, co v červenci v Arizoně na vlastní oči zažil situaci na místě, změnil názor. Řekl, že na hranicích je potřeba zvýšená infrastruktura a technologie, včetně více úseků fyzické zdi i senzorů v oblastech, kde stavba zdi není proveditelná.

„Demokratická strana si myslí, že naší funkcí by mělo být vítání všech imigrantů do země bez ohledu na to, co se děje, a v podstatě otevřít hranice. A experiment byl katastrofou, humanitární katastrofou,“ říká Kennedy a dodává: „Sledoval jsem to z první ruky. Sledoval jsem 300 lidí, kteří překročili hranice a pak byli zpracováni a odesláni na místa po celé zemi s termíny u soudu za sedm let.“

„Jako prezident zajistím hranici, která ukončí ekonomiku kartelu postavenou na pašování drog. Doširoka otevřu dveře těm, kdo chtějí vstoupit legálně, aby USA mohly být i nadále majákem pro svět, kde nás rozmanitost a kultura činí skvělými. Imigrace je pro naši zemi dobrá, ale tento druh imigrace je nespravedlivý vůči všem,“ míní demokratický kandidát.

Naplnění amerického snu

Pokud jde o podporu odborů, Kennedyho uvažování se příliš neliší od prezidenta Bidena. „V mé administrativě můžete očekávat rázné kroky ministerstva spravedlnosti a ministerstva práce k prosazení zákonů proti vylučování odborů a nekalým pracovním praktikám,“ řekl Kennedy.

„Zvýšíme také minimální mzdu, aby odbory měly vyšší dno, podle kterého se bude smlouvat. Vyjednáme obchodní smlouvy, které nebudou stavět americké dělníky proti nízkoplatovým zahraničním dělníkům v závodě ke dnu.“

„Vyrostl jsem v době rozkvětu americké ekonomické prosperity. Právě v 50. a 60. letech se zrodil archetyp amerického snu. Nebylo to něco dostupného jen pár šťastlivcům, bylo to na dosah většiny Američanů. Jeden výdělečně činný člověk se středoškolským vzděláním v té době mohl vlastnit dům, založit rodinu, mít dovolenou a spořit si na důchod. Tak to má být. Pokud tvrdě pracujete, měli byste mít slušný život,“ poznamenal Kennedy.

Bydlení

Pokud bude Kennedy zvolen prezidentem, vytvoří tříprocentní hypotéku pro Američany garantovanou vládou a financovanou prodejem nezdaněných dluhopisů. Zasadil by se také o to, aby bylo pro velké korporace méně ziskové vlastnit rodinné domy ve Spojených státech.

„Pokud máte bohatého strýce, který spolupodepisuje vaši hypotéku, dostanete nižší úrokovou sazbu, protože banka sleduje jeho bonitu. Já dám každému bohatého strýce, jmenuje se Strýček Sam,“ řekl Kennedy na nedávné radnici ve Spartanburgu v Jižní Karolíně. Prvních 500 tisíc z těchto tříprocentních hypoték by mělo podle něj být vyhrazeno pro učitele.

Podle údajů ověřených Stateline investoři koupili 24 procent rodinných domů zakoupených v roce 2021. V roce 2022 se toto číslo podle organizace vyšplhalo na 28 procent. Studie MetLife Financial Management tvrdí, že institucionální investoři by mohli do roku 2030 vlastnit až 40 procent rodinných domů.

Kennedy označil tento problém za „krizi“ a svalil vinu na finanční giganty jako BlackRock, State Street a Vanguard. „Obvykle, když společnost koupí dům s hotovostní nabídkou, existuje s. r. o. s nejednoznačným názvem. Často ho lze vysledovat zpět k jedné z těch velkých společností,“ uvedl.

Kennedy poznamenal, že Larry Fink, generální ředitel společnosti BlackRock, je členem představenstva Světového ekonomického fóra (WEF). „WEF je miliardářský klub, který se každý rok schází v Davosu a má plán, kterým je Nový světový řád a to, co nazvali Velký reset. Klaus Schwab, který napsal knihu o této agendě, říká, že nebudete nic vlastnit a budete šťastní. Jsou na dobré cestě k dokončení první části,“ zmínil politik.

Omezování dluhů na kreditních kartách je dalším způsobem, jak pomoci více Američanům získat vlastnictví domů a stát se finančně pohodlnějšími. „Mnoho Američanů žije od výplaty k výplatě. Průměrný příjem v této zemi je o 5 000 dolarů nižší než průměrné životní náklady. To znamená, že lidé musí vyrovnat rozdíl přesunutím těchto výdajů na kreditní karty,“ řekl Kennedy davu v Richmondu ve Virginii.

„Nedávno jsme v této zemi dosáhli milníku s více než jedním bilionem dolarů v osobním dluhu na kreditních kartách,“ řekl Kennedy a dodal, že mnoho věřitelů požaduje úrokové sazby 22 procent a vyšší. „Kdyby tohle byla mafie, byla by to lichva a šli by do vězení, ale pro banky a společnosti vydávající kreditní karty je to považováno za cenu podnikání.“

Potraty

Právo na interrupci je jedna z věcí, které americkou společnost rozdělují. Zatímco některé státy ovládané republikány potraty zakazují, demokratické státy je povolují. Kennedy podporuje potraty v prvních třech měsících těhotenství.

„Nemyslím si, že by nám vláda měla říkat, co máme dělat s našimi těly, a diktovat Američanům, co můžeme a co nemůžeme dělat v prvních třech měsících těhotenství. Je to volba ženy,“ vyslovil se politik. Tento postoj by ho mohl stát potenciální podporu konzervativců a on si je toho vědom.

„Respektuji lidi, kteří mají různé názory, a lidé, kteří říkají, že ‚to je jediný problém, který mě zajímá‘, budou pravděpodobně volit někoho jiného kvůli mému přesvědčení.“

Cenzura

Mezi problémy, které Kennedy silně pociťuje, je také cenzura, jak ze strany vlády, tak i ze strany internetových společností.

„Cenzurovala mě nejen demokratická administrativa, cenzurovala mě i Trumpova administrativa. Byl jsem první osobou, kterou Bidenova administrativa cenzurovala, dva dny poté, co nastoupil do úřadu,“ řekl Kennedy v červenci podvýboru Sněmovny reprezentantů pro zbrojení federální vlády.

V únoru 2021 byl vyloučen z Instagramu, za to, co majitel Meta popsal jako porušení svých pravidel ohledně covidu-19. V té době mluvčí společnosti řekl, že Instagram smazal účet Kennedyho za „opakované sdílení vyvrácených tvrzení o koronaviru nebo vakcínách“. Letos v červnu mu Instagram účet zase obnovil.

„Umlčovat hlavního politického kandidáta je hluboce nedemokratické. Sociální sítě jsou moderním ekvivalentem náměstí. Jak může fungovat demokracie, když k ní mají přístup jen někteří kandidáti?“ míní demokratický kandidát.

Obvinění z antisemitismu

Nejvíc Kennedyho trápí, že jej označují za „antisemitu“. Na shromáždění v červenci proniklo do médií tajně nahrané video, kde je možné slyšet, jak Kennedy popisuje výzkum, který uvedl, že virus způsobující covid-19 neúměrně postihuje bělochy a černochy, zatímco je srovnatelně mírný pro aškenázské Židy a Číňany, kteří podle Kennedyho mají silnější imunitní reakci na virus.

Demokraté a další kritici Kennedyho odsoudili komentáře jako „rasistické“ a „antisemitské“, což se politika osobně dotklo a ranilo to jej i celou rodinu, uvedl. „Existuje způsob, jak cenzurovat lidi prostřednictvím cílených útoků na jejich charakter. Používáte odporná obvinění, abyste je marginalizovali, a to je druh cenzury, se kterým se teď potýkám,“ vysvětluje Kennedy.

Demokratický kandidát uzavřel své komentáře o cenzuře poselstvím, které odráží klíčovou součást platformy jeho kampaně. „Pokud máme skutečně zacelit propast mezi Američany, což je jedna z věcí, které se touto kampaní snažím docílit, nemůžeme reagovat na nenávist nenávistí. Musíme reagovat s odpuštěním. Reagovat laskavě a reagovat velkoryse,“ prohlásil Kennedy.

„Přechovávat zášť je jako polykat jed a doufat, že zemře někdo jiný. Rozleptává nám to duši.“

Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil a upravil Ondřej Horecký.

Související články

Přečtěte si také

Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli
Trump zraněn při zjevném pokusu o atentát. Jeden návštěvník akce a střelec zemřeli

Trump byl lehce postřelen do ucha. Strážci zákona uvedli, že se Trump zřejmě stal terčem atentátu.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Můžete se vitaminem B12 předávkovat?
Můžete se vitaminem B12 předávkovat?

Je nezbytný pro zdravou funkci mozku a nervů, a protože se v rostlinné stravě téměř nevyskytuje, na jeho dostatečný příjem by si měli dávat pozor zejména vegani a vegetariáni.

Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře
Čínská armáda může být silná reálně jen na papíře

Navzdory cílům Xi Jinpinga modernizovat Lidovou osvobozeneckou armádu a vyzvat Spojené státy na souboj o pozici nejvyšší vojenské mocnosti na světě je čínský režim pravděpodobně jen „tygrem na papíře“.