Amber Yang

4. 10. 2023

Lékař tradiční čínské medicíny představuje 4 tipy, jak bojovat proti stárnutí a předcházet vráskám

Odráží odraz v zrcadle váš skutečný věk?

Díky pokroku v současné lékařské kosmetice existuje mnoho způsobů, jak zvrátit projevy stárnutí a odstranit vrásky. Kromě chirurgických zákroků a injekcí si můžete vybírat také z různých produktů péče o pleť. Dr. Chuang Sien-min z tchajwanské kliniky čínské medicíny Čen-chuan se však domnívá, že současní lidé začínají stárnout o celou generaci dříve – například u třicetiletého člověka se mohou objevit vrásky šedesátníka. Je přesvědčen, že klíčový problém spočívá ve struktuře kostí obličeje, a proto uvádí čtyři způsoby, jak posílit kosti obličeje a zpomalit tak stárnutí.

Tři úrovně stárnutí pleti

Existují tři úrovně stárnutí kůže: úbytek svalů a měkkých tkání, špatný krevní oběh a špatná struktura obličejových kostí.

Dr. Chuang uvedl, že stárnutí kůže není omezeno pouze na jeden jediný faktor pokožky, ale úzce souvisí s následujícími třemi faktory:

1. Úbytek svalové a měkké tkáně

Když je svalová a kolagenová tkáň pod kůží nedostatečná, je jako stan bez opory, který se snadno zhroutí a vytvoří se vrásky. Takto vznikají vrásky na obličeji.

2. Špatný krevní oběh

Krev dodává živiny potřebné pro tělesné tkáně. Když je postižena, znamená to, že je problém s celkovou výživou těla, vnitřnostmi a koordinací čchi a krve. Krevní oběh zároveň souvisí se strukturou kostí ve třetím faktoru.

V teorii tradiční čínské medicíny (TCM) je čchi „energie“ nebo „vitalita“, která tvoří život v těle, a látka, která doplňuje živiny v těle, se obecně nazývá krev. Čchi a krev cirkulují po těle společně, aby udržovaly rovnováhu a stabilitu různých tkání a orgánů.

3. Špatná struktura obličejových kostí

Dobrá podpora kostí poskytne lepší základ pro krevní oběh. Správný krevní oběh nesouvisí pouze se srdcem, ale také s protažením a uvolněním svalů a fascií. Pokud je pohyblivost kostí nízká, zablokuje pohyb hlubokých fascií, což způsobí špatný krevní oběh, přičemž krev nebude schopna dodávat živiny do těla. Pokud buňky pokožky a obličejové fascie postrádají živiny, sníží se i její pružnost. Pokud se to zhorší, může to způsobit nerovnováhu mezi levými a pravými bočními svaly, což má za následek nevyvážený a konkávně-konvexní vzhled obličeje.

Staří lidé říkali: „Neustále se pohybující dveřní závěs se neopotřebovává a tekoucí potok nehnije.“ Když se zhorší pohyblivost obličejových kostí, měkké tkáně na kostech nerostou a s úbytkem kolagenu kůže nedokáže držet a dochází k tvorbě vrásek a ochabování.

Proč dochází ke kolapsu kůže

Dr. Chuang dále vysvětlil, že s přibývajícím věkem začíná nejčastější oblast stárnutí obličejových kostí pod svalem orbicularis oculi, šíří se k levátoru rtu, směrem k velkému svalu jařmovému a zasahuje až k malému svalu jařmovému. Výsledkem je, že se v uvedené oblasti objevují známky smršťování a kolapsu, což odpovídá jakési osteoporóze obličeje.

Pokud pod kůží není žádná buněčná tkáň, která by ji podpírala, kůže se prohne a objeví se nosoretní rýhy. Když se boky čelisti zúží – vypadají jako zobák kuřete –, objeví se také maso po stranách úst a marionetové vrásky. Současně se svaly spojující horní oční jamky stanou konkávnějšími, čímž vznikne situace podobná setkání se sesuvem půdy při horolezectví – když se skála roztříští a nelze se jí udržet –, což má za následek pokles obličeje a vznik slzných žlábků. Když se vazy a svaly pod očima uvolní, v kombinaci s nedostatkem živin se ještě více propadnou a vytvoří se oční váčky.

Když se obličejová kost s věkem propadá a klesá dovnitř, lékařské estetické výplně nemusí přinést požadovaný efekt. U některých lidí může dokonce dojít k většímu poklesu, protože základna obličeje je příliš konkávní na to, aby unesla dodatečnou váhu výplní.

V dnešní době si mnoho žen přeje proměnit svůj obličej zostřením brady pomocí drcení kostí. Dr. Chuang uvedl, že tato změna bude mít určitě dopad na celkovou strukturu obličejových kostí a způsobí, že obličej bude v příštích pěti až deseti letech spíše povislý. Podle současných výzkumů západní medicíny a vlastních klinických zkušeností dr. Chuang uvedl, že sedavý způsob života a nedostatek pohybu dnešních lidí může způsobit stárnutí obličejových kostí o celou generaci dříve než u našich seniorů. Dokonce i u některých třicátníků již došlo k takovéto proměně vzhledu.

4 způsoby, jak bojovat proti stárnutí a předcházet vráskám

Nejlepší způsob, jak zlepšit borcení a prohloubení obličejových kostí, je cvičení s vlastní vahou pro obličej. Piezoelektrický efekt silového tréninku může zvýšit hustotu kostí a udržet jejich zdraví. Dr. Chuang uvedl, že posilovací trénink obličeje se dělí na dvě části, holistickou a lokalizovanou.

Celotělový posilovací trénink

Osteoporóza je celotělový jev a kosti obličeje se nezhoršují nezávisle na ostatních kostech v těle. S výjimkou pacientů s rakovinou dutiny ústní nebo mozku, kteří podstupují léčbu radioterapií, pokud se bude provádět celotělový silový trénink, budou mít obličejové kosti zvýšenou hustotu i strukturu. V dnešní době můžete vidět mnoho „nestárnoucích fitness krásek“, které si navzdory svému skutečnému věku stále dokáží udržet zdravou postavu a mladistvý vzhled.

Lokální silový trénink

Je zaměřen především na obličejové svaly. Dr. Chuang navrhl, že obličejového tréninku lze dosáhnout procvičováním žvýkacích svalů a jazyka a cvakáním zubů o sebe.

1. Trénink žvýkacích svalů

Dr. Chuang se domnívá, že časné známky stárnutí obličeje souvisejí s kratší dobou žvýkání. I když je důležité poznamenat, že na procesu stárnutí se mohou podílet různé faktory, včetně genetiky, životního stylu a faktorů životního prostředí, stojí za to prozkoumat koncept žvýkání a jeho potenciální vliv na obličejové svaly a strukturu.

Kvůli množství měkkých, zpracovaných potravin, které jsou dnes k dispozici, není nutné žvýkat tolik, jako když člověk jí přirozené celé potraviny. Žvýkání nezpracovaných potravin zvyšuje sílu žvýkacích svalů.

Dr. Chuang doporučil jíst více syrových a celých potravin, jejichž žvýkání vyžaduje čas – dobrým příkladem je například sušené maso – a žvýkat, dokud se ústa neunaví. Můžete také zvýšit žvýkání denních jídel, řekněme až na 30 přežvýknutí každého sousta. Pomalé žvýkání je nejen dobré pro žaludek, ale také pomáhá obličeji provádět svalový trénink.

2. Trénink svalů jazyka

Dr. Chuang a zubař Čao Če-jang společně vyvinuli soubor cviků, které posilují svaly jazyka. Kroužete jazykem na třech místech uvnitř úst: mezi rty a zuby, na levé tváři a na pravé tváři. V každé oblasti proveďte 10 kroužků vpřed a poté 10 kroužků vzad. Zkoušejte to pomalu, aby jazyk dosáhl do všech částí úst. Trénink svalů jazyka může nejen posílit obličejové svaly, ale také pomáhá snížit úroveň chrápání během spánku.

3. Cvakání zubů o sebe

Sun S’-miao z dynastie Tchang se ve svých „Třinácti metodách zachování zdraví“ zmiňuje o tom, že pokud ráno 36krát cvakneme zuby, zabrání to jejich vypadávání až do vysokého věku. Kromě toho, že cvakání zubů udržuje naše zuby zdravé, vyvolá během tohoto procesu také mírné vibrace, které umožňují určitý tlak na kosti a svaly, které podporují růstovou dynamiku. Cvakání zubů každé ráno je lehkým tréninkem pro obličej, který pomáhá stabilnější struktuře obličejových kostí.

Přeloženo z původního článku americké redakce.

Přečtěte si také

COP28 – změny v zemědělství a potravinářství kvůli „klimatickým změnám“. Gates podporuje roušky pro krávy, umělé maso a hmyz
COP28 – změny v zemědělství a potravinářství kvůli „klimatickým změnám“. Gates podporuje roušky pro krávy, umělé maso a hmyz

Na summitu COP28 podepsalo přes 130 zemí v rámci klimatické agendy deklaraci o transformaci v zemědělství a v potravinovém systému. Převratné novinky podporuje Bill Gates, WEF doporučuje hmyz.

Kdy máme skutečně dost?
Kdy máme skutečně dost?

Místo toho, abyste se stále hnali za něčím lepším, naučte se být šťastní a vděční za to, co máte.

Itálie opouští čínský projekt Nové Hedvábné stezky
Itálie opouští čínský projekt Nové Hedvábné stezky

Itálie se stahuje z čínské iniciativy známé také jako Pásmo a stezka (BRI), čímž ambicióznímu projektu komunistického režimu zasadila velkou ránu.

Prosím už ne revoluce, ale kultivace
Prosím už ne revoluce, ale kultivace

Při přemýšlení nad tím, jak se chovat, aby nevznikalo velké množství problémů, často přemýšlím nad otázkou souvislosti mezi úpadkem prosperity a úpadkem morálních hodnot společnosti...

Hunter Biden byl obviněn zvláštním vyšetřovatelem z devíti daňových deliktů
Hunter Biden byl obviněn zvláštním vyšetřovatelem z devíti daňových deliktů

Zvláštní vyšetřovatel oznámil obvinění vůči Hunteru Bidenovi ze tří daňových trestných činů a šesti přečinů v hodnotě 1,4 milionu dolarů z let 2016 až 2019, když místo plnění daňových povinností utrácel miliony za okázalý životní styl a drogy.