Juraj Skovajsa

18. 10. 2023

Aktualizováno 19. 10. 2023 v 16:00 o sdělení Prezidentské kanceláře k náhradním kandidátům

O kandidátovi prezidenta Petra Pavla na poslední volné křeslo na Ústavním soudu (ÚS) dnes rozhodoval Senát, jehož dva výbory minulý týden soudce Pavla Simona nepodpořily. V celoplenárním hlasování jej podpořila pouze necelá třetina senátorů, což je ještě méně než u soudce Fremra.

Jednání senátních výborů v minulém týdnu předcházel značný zájem médií o osobu soudce Pavla Simona. I kvůli nim čelil nepříjemným otázkám, obzvláště na Ústavně-právním výboru (ÚPV).

V tajném hlasování pak na ÚPV kandidát získal doporučení pouze od tří senátorů a pět jich bylo proti. Proto Simona Senátu nedoporučil. Obdobně poté i Výbor pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, kde soudce získal pouze jeden hlas.

Sdělení k osobě soudce a jeho reakce

Na dnešní jednání senátního pléna dorazil v 11:30 prezident Petr Pavel a přítomen byl i JUDr. Simon.

Prezident, který byl v Senátu kvůli hlasování o jeho kandidátech na ústavní soudce již potřetí, zopakoval své představy o složení Ústavního soudu. „JUDr. Simon se do těchto mých představ vejde,“ sdělil Petr Pavel a dodal, že „hledal osobnost s přesahem“, jíž Pavel Simon v případě lidských práv a evropského práva dle něj je. Vyzdvihl i soudcovu zdrženlivost.

Petr Pavel upozornil i na „veřejné rozebírání“ jeho posledních kandidátů. Upozornil, že takovýto trend může vést k odstrašení soudců o zájem do řad ÚS či ovlivnit jejich rozhodování jako takové. Sdělil, že soudce Simon se mu k medializovaným informacím vyjádřil a prezident názor na jeho nominaci nezměnil.

Michael Canov (SLK) vyčetl v rozpravě soudci titul Dr., který Simon použil několikrát na webových stránkách čchi-kungu, který vyučuje. Dle Canova šlo v případě použití titulu Dr. „o úmyslně klamavé použití titulu“. Senátor upozornil také na neslučitelnost podnikatelské a pedagogické činnosti v případě Pavla Simona, a tedy v něm spatřuje rozpor se zákonem.

Poté vystoupil JUDr. Simon, který reagoval na některé medializované informace a předestřel své profesní kvality, které ÚS nabízí.

Sdělil, že místopředseda Nejvyššího soudu a řada akademiků se za něj postavila v pohledu na jeho „podnikání“, resp. výdělečnou činnost, jež dle nich nebylo v rozporu s regulemi. Simon měl padesátiprocentní podíl ve dvou společnostech s ručením omezeným a později letos podíly převedl na manželku, protože „si uvědomil“, že nezáleží jen na tom, zda jsou věci v souladu se zákony, ale také, „jak vypadají“.

Následně se ujal slova senátor Václav Láska (SEN 21), který byť v minulosti podpořil „kontroverzní“ soudce, tentokrát šel opačnou cestou. Na základě předchozích jednání totiž nevidí u JUDr. Simona princip „spravedlnost za každou cenu“, byť jej považuje za dobrého člověka.

Senátor Marek Hilšer (MHS), který se minulý týden zúčastnil ÚPV, poté sdělil, že Simon dle něj nesplňuje „principy soudcovské důstojnosti a etiky“. Výhrady k soudci vyjádřili také další senátoři, kteří byli minulý týden na ÚPV.

Senátorka Hana Kordová Marvanová (nezávislá) vyčetla JUDr. Simonovi jeho postoj k nízkému odškodňování lidí poškozených státem a jeho přihlížení k takovému zatěžování státu. Sdělila, že nízké odškodňování ze strany soudů konstatuje ve svých stanoviscích i ÚS.

V závěrečné řeči Simon sdělil, že všechny věci, které udělal, dělal tak, aby byly z jeho pohledu správné, byť se ukázalo, že z jiného pohledu se tak jevit nemusí.

Hlasování

Prezident Pavel byl v horní komoře přítomen celé rozpravě, za což mu předseda Vystrčil poděkoval.

Hlasování o kandidátovi na ÚS poté proběhlo tajnou volbou.

Ze 73 senátorů podpořilo JUDr. Simona do funkce ústavního soudce pouze 23 senátorů. Simon tak souhlas senátorů nezískal.

Prezident tak bude muset najít kandidáta nového anebo zbyde na ÚS pořád volné místo.

Prezidentská kancelář na dotaz deníku Epoch Times o náhradních kandidátech sdělila 19. října: „Jména dalších kandidátu předložíme v nejbližší době, v tuto chvíli je nebudeme zveřejňovat.“

Související články