Rozhodnutí nepálské vlády přišlo v době, kdy regulační orgány po celém světě vystupňovaly snahy o omezení přístupu k aplikaci TikTok.
Nepál v pondělí zakázal populární aplikaci pro sdílení videí TikTok s tím, že tato platforma je využívána k šíření obsahu, který ovlivňuje „harmonii společnosti“.
Nepálská vláda přijala opatření v době, kdy se aplikace vlastněná Čínou stala předmětem kontroly v rostoucím počtu zemí kvůli obavám o bezpečnost a ochranu dat.
Podle nepálské ministryně komunikace a informačních technologií Rekhy Sharmové bylo rozhodnutí vymazat TikTok z nepálských telefonů přijato na pondělním zasedání vlády.
Jako hlavní problémy byly uvedeny negativní společenské dopady TikToku a nenávistné projevy. Ministryně Sharmová uvedla, že tato platforma sociálních médií „narušuje harmonii společnosti a narušuje rodinné struktury a sociální vztahy“.
Podle místních novin The Kathmandu Post bylo za poslední čtyři roky zaregistrováno více než 1 600 případů kybernetické kriminality související s TikTokem.
Omezení pravděpodobně vstoupí v platnost, jakmile úřady dokončí technické přípravy, uvádí se ve zprávě.
„Kolegové pracují na jeho uzavření po technické stránce,“ řekla agentuře Reuters Sharmová.
Předseda Nepálského telekomunikačního úřadu Purushottam Khanal uvedl, že poskytovatelé internetových služeb byli požádáni, aby aplikaci uzavřeli.
„Někteří už zavřeli, jiní to udělají ještě dnes,“ řekl Khanal agentuře Reuters.
Deník Epoch Times se obrátil na společnost TikTok s žádostí o vyjádření a do doby vydání tohoto článku neobdržel žádnou odpověď.
Zvyšující se kontrola
Rozhodnutí nepálské vlády přišlo v době, kdy regulační orgány po celém světě vystupňovaly snahu omezit přístup k aplikaci TikTok, která je vlastněna pekingským technologickým gigantem ByteDance, a mnohé z nich se odvolávají na obavy o národní bezpečnost.
Spojené státy nařídily federálním úřadům, aby odstranily aplikaci TikTok ze všech vládních zařízení, a to v návaznosti na podobné omezení ze strany Evropské komise. Kanada také zakázala TikTok na všech vládních zařízení.
Zákonodárci ve Washingtonu vyjádřili obavy z vazeb společnosti TikTok na Komunistickou stranu Číny (KS Číny) a uvedli, že by společnost mohla předávat údaje amerických uživatelů čínským úřadům. Upozornili, že čínský zákon o zpravodajských službách nutí „jakoukoli organizaci nebo občana“, aby na požádání bezpečnostní a zpravodajské agentury na požádání „podporoval, pomáhal a spolupracoval“ s nimi.
Odborníci a úředníci také upozornili na možnost, že by KS Číny mohla sběr osobních údajů Američanů prostřednictvím této virální aplikace využít ke špionážním operacím nebo k formování jejich vnímání tak, aby bylo příznivé pro čínský režim. Demokratický senátor Mark Warner, který předsedá senátnímu výboru pro zpravodajské služby, řekl v neděli televizi CBS, že by virální aplikace mohla být použita jako „propagandistický kanál pro čínskou komunistickou stranu“. Podle pana Warnera získává „veškeré zprávy“ z TikToku přibližně 40 % mladých Američanů.
Společnost TikTok tato obvinění opakovaně popřela. Nicméně zákonodárci z obou stran zůstávají vůči TikToku obezřetní kvůli jeho vazbám na ByteDance a KS Číny a někteří z nich prosazují federální zákaz.
Montana je prvním americkým státem, který zakázal provoz čínské aplikace pro sociální média ve svém státě poté, co guvernér Greg Gianforte v květnu podepsal příslušný zákon. TikTok napadá celostátní zákaz, který má vstoupit v platnost 1. ledna 2024. Státní úředníci však argumentují, že tento krok je nutný k ochraně soukromí jeho obyvatel kvůli vazbám aplikace na protivníky USA.
Na celém světě již Indie v roce 2020 zavedla celostátní zákaz TikToku. Dillí zakázalo používání TikToku a desítek čínských aplikací, jako je například oblíbená aplikace pro zasílání zpráv WeChat, po smrtelném pohraničním střetu mezi oběma sousedy kvůli sporné himálajské oblasti. Tyto čínské aplikace podle indického ministerstva technologií „poškozují svrchovanost a celistvost Indie, obranu Indie, bezpečnost státu a veřejný pořádek“.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.