ČTK

16. 11. 2023

Otevření dialogu s Čínou, která se podle něj sblížila s Ruskem, ale mohla by ještě víc, a která má současně vliv i na Írán a Blízký východ, hájil na dnešní konferenci Aspen Institutu Central Europe v Praze poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Svět není černobílý a je třeba přemýšlet dlouhodobě, uvedl. S nejvýše postaveným čínským diplomatem Wangem I hovořil v Pekingu počátkem listopadu. Čína a Spojené státy se dnes dohodly na obnovení komunikace mezi svými armádami. Po jednání v Kalifornii se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem to oznámil americký prezident Joe Biden a informovala o tom také čínská státní média s odvoláním na čínskou hlavu státu.

Podle Pojara je třeba jednat s Čínou otevřeně. „Mějme komunikační kanály, vyměňujme si stanoviska, je to důležité pro nás i pro ně,“ konstatoval. S Čínou Česko ani Evropu nespojují stejné hodnoty, civilizace ani systémy, je ale třeba komunikovat, což chápou obě strany, uvedl. Zmínil přerod světa v multipolární, což podle něj klade více požadavků na ochranu svobody.

„Většina světa není na naší straně. Buďme seriózní, pošleme zbraně těm, kteří je potřebují a kteří nejsou na té opačné straně, nemusí být stoprocentně na naší straně, ale nesmí být na straně protivníka. Pojďme posílat humanitární pomoc a hovořit o našich hodnotách, ale nedělejme si iluze, že jsme středem světa a ten se bude točit kolem nás,“ popsal Pojar svůj pohled. Je podle něj také třeba více hovořit o ekonomické spolupráci.

Při jednání v Pekingu se Pojar věnoval bilaterálním vztahům včetně možnosti zvýšení českého exportu do Číny nebo obnovení přímého leteckého spojení. Jednání navázalo na nedávnou návštěvu speciálního čínského zmocněnce pro Evropu v Praze.

Nynější kalifornské setkání lídrů dvou největších světových ekonomik se konalo na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) a rok po jejich posledním jednání v Indonésii. Státníci se setkali v době několika světových krizí. Zazněla slova o americké a čínské zodpovědnosti před zbytkem světa a potřebě vyvarovat se konfliktu.

Podle BBC byla mezi tématy, o kterých Biden a Si jednali, situace na Ukrajině, která se brání ruské vojenské agresi. Nebo situace na Blízkém východě, kde pokračují v palestinském Pásmu Gazy boje mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás. V části rozhovoru o Blízkém východě Si podle zdroje CNN „převážně poslouchal“ a mluvil hlavně Biden, který jej žádal, aby Čína využila svého vlivu na Írán a varovala před rozšířením konfliktu z Pásma Gazy. Jak velkou váhu íránská diplomacie přikládá čínským výzvám, však podle CNN Bidenovým poradcům není jasné.

Související témata

Související články