Americký prezident Joe Biden v úterý ve svém výročním projevu na Valném shromáždění Organizace spojených národů odsoudil ruskou invazi na Ukrajinu a vyzval ke zvýšení mezinárodní pomoci Kyjevu.

Světoví lídři se tento týden sjeli do v New Yorku na zahájení 78. zasedání Valného shromáždění OSN.

„Rusko věří, že svět se unaví a dovolí mu bez následků brutalizovat Ukrajinu. Ale já se vás ptám na toto: Pokud opustíme základní principy Charty OSN, abychom uklidnili agresora, může mít kterýkoli členský stát pocit jistoty, že je chráněn? Pokud dovolíme, aby Ukrajina byla rozkrájena, je nezávislost jakéhokoli národa bezpečná?“ položil otázku prezident Biden.

„Odpověď je ne. Musíme se dnes postavit této holé agresi, abychom zítra odradili další případné agresory. Proto budou Spojené státy spolu s našimi spojenci a partnery po celém světě i nadále stát po boku statečného lidu Ukrajiny, který brání svou suverenitu a územní celistvost – a svou svobodu,“ pokračoval Biden za potlesku světových vůdců.

Vasilij Něbenzja, ruský vyslanec při OSN, byl spatřen, jak si během projevu Bidena prohlíží svůj telefon. Mezi vůdci, kteří se shromáždění OSN účastní, je i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Je to poprvé, co se na půdě OSN objevil od doby, co Rusko napadlo jeho zemi. Ruský prezident Vladimir Putin i čínský vůdce Si Ťin-pching letošní setkání vynechali.

„Agrese a zastrašování“

Biden se během svého projevu zabýval i rostoucím napětím mezi USAČínou. „Pokud jde o Čínu, chci být jasný a konzistentní. Snažíme se zodpovědně řídit konkurenci mezi našimi zeměmi, aby nepřerostla do konfliktu. Řekl jsem, že jsme pro de-risking, nikoli pro decoupling s Čínou,“ řekl prezident Biden s odkazem na rozhodnutí USA snížit závislost na Číně v kritických dodavatelských řetězcích.

Americký prezident také prohlásil, že Spojené státy budou reagovat na čínskou „agresi a zastrašování“. „Postavíme se agresi a zastrašování, abychom hájili pravidla na cestě,“ řekl prezident Biden a dodal, že Spojené státy si dychtivě přejí jednat s Čínou v globálních otázkách, jako je klimatická krize. Krátce se také zmínil o porušování lidských práv v Sin-ťiangu, když vyzýval národy k obraně lidských práv.

Kromě války na Ukrajině je na letošním setkání prezidenta Bidena prioritou financování mezinárodních rozvojových projektů.

Během svého projevu prezident vyzval k reformě Rady bezpečnosti OSN, aby byla otevřenější. Kromě toho prosazoval změny ve Světové bance a dalších mezinárodních rozvojových institucích, aby lépe sloužily infrastrukturním potřebám zemí s nízkými a středními příjmy.

Dnes se Biden také setká s prezidenty pěti středoasijských národů: Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu. Půjde o první takzvaný „prezidentský summit C5+1“, kde prezident Biden a pět středoasijských vůdců plánují „diskutovat o řadě otázek souvisejících s regionální bezpečností, obchodní konektivitou, klimatem a reformami ke zlepšení správy a právního státu“, uvedl na brífinku vysoký úředník státní správy.

Ve středu se prezident setká s brazilským prezidentem Luizem Inaciem Lulou da Silvou. Poprvé od návratu izraelského vůdce do úřadu se také setká s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Po ukončení schůzek v New Yorku přivítá prezident Biden ukrajinského lídra Zelenského v Bílém domě, kde ho bude hostit již potřetí. Bílý dům tento týden oznámí dodatečný balíček pomoci pro Ukrajinu.

Z původního článku americké redakce The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.