Přemýšlíte o vyřazení kávy ze svého jídelníčku? Vzhledem k novým informacím o vlivu jedné z jejích sloučenin na kognitivní funkce byste si to mohli rozmyslet.
Vaším ranním šálkem kávy si možná dodáváte víc než jen energii. Podle nového výzkumu může trigonelin, sloučenina obsažená v kávě a některých druzích zeleniny, zlepšit kognitivní funkce, prostorové učení a paměť.
Cílem studie, kterou provedla univerzita v japonské Tsukubě a byla publikována v časopise GeroScience, bylo objevit přírodní látky, které by mohly zlepšit úbytek kognitivních funkcí související s věkem.
Vědci zjistili, že trigonelin významně zlepšuje prostorové učení a paměť u starších myší. Bylo také zjištěno, že podporuje více drah v nervovém systému, snižuje zánět v mozku a zvyšuje hladinu neurotransmiterů.
Vysvětlení závěrů studie
Studie byla prováděna po dobu 16 týdnů na myších, kterým vědci podávali trigonelin každý den po dobu 30 dnů a následně provedli test ve vodním bludišti. Vědci zjistili, že myši vykazovaly významné zlepšení prostorového učení a paměťových schopností oproti myším, které trigonelin nedostávaly.
Vědci rovněž zkoumali účinky trigonelinu na mozkovou hmotu a na specifické neurotransmitery v mozku. Studie odhalila potlačení neurozánětu v mozkové tkáni a vyšší hladiny neurotransmiterů dopaminu, noradrenalinu a serotoninu.
Pro všechny, kteří hledají záminku, proč pít více kávy, tato studie dále potvrzuje předchozí výzkumy, které ukazují, že káva je užitečná pro poznávání s přibývajícím věkem,“ uvedla pro The Epoch Times Heather Sandisonová, naturopatická lékařka a odbornice na neurokognitivní medicínu.
Co je trigonelin?
Trigonelin je přirozeně se vyskytující sloučenina, která se nachází v různých rostlinách. Trigonelin je vedlejším produktem vitaminu B3 (známého také jako niacin) a často se nachází ve vysokém množství v kávových zrnech, pískavici řecké seno a japonské ředkvi a v nižším množství v potravinách, jako jsou oves, ječmen, brambory, cibule, rajčata a hrách. V různých studiích bylo zjištěno, že trigonelin poskytuje určitou ochranu proti stárnutí mozku a úbytku kognitivních funkcí, včetně neurologických poruch, jako je Alzheimerova choroba a demence.
Další výzkumy prokázaly, že trigonelin může chránit před dalšími zdravotními potížemi a neurodegenerativními onemocněními, včetně Parkinsonovy choroby a mrtvice.
Trigonelin rovněž prokázal schopnost podporovat zdraví kardiovaskulárního systému. Výzkum naznačuje, že trigonelin může přispívat ke snížení krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu a zlepšení srdečního průtoku krve.
Existují rovněž důkazy, že trigonelin může být prospěšný při léčbě a prevenci cukrovky. Bylo prokázáno, že trigonelin zlepšuje citlivost na inzulín a metabolismus glukózy, což jsou klíčové aspekty řízení hladiny cukru v krvi.
Jak pomáhá trigonelin zlepšit paměť a poznávací schopnosti?
Trigonelin díky svým antioxidačním, protizánětlivým a proti buněčné smrti působícím vlastnostem poskytuje neuroprotektivní faktory. Antioxidanty hrají klíčovou roli v boji proti volným radikálům, které mohou poškozovat buňky v těle a přispívat ke špatnému stárnutí i různým onemocněním. Protizánětlivé látky pomáhají snižovat systémové záněty a stres v těle, které mohou také způsobit dlouhodobé poškození mozkových buněk nebo dokonce jejich smrt.
Předchozí studie prokázaly, že trigonelin podporuje regeneraci buněk v neuronech mozku. To naznačuje, že trigonelin může nejen pomáhat udržovat zdraví mozku, ale dokonce ho i zlepšovat. Současně brání tvorbě některých vedlejších produktů, které mohou způsobit odumírání neurologických buněk. Tyto dvě funkce v konečném důsledku vedou k lepší paměťové kapacitě a lepšímu poznávání, protože zachovávají mozkové buňky a podporují jejich optimální fungování i ve vyšším věku.
Vzhledem k tomu, že zhruba u dvou ze tří Američanů dochází k určitému stupni omezení kognitivních funkcí do 70 let věku, je udržení zdraví mozku s přibývajícím věkem často významným a opodstatněným problémem. Ačkoli může být pro starší dospělé lákavé sáhnout po šálku kávy navíc, je důležité si uvědomit, že zvýšená konzumace kávy není vhodná pro každého a v některých případech může být dokonce škodlivá.
„Konzumace těchto potravin a nápojů je obecně bezpečná, ale příliš mnoho kávy může způsobit úzkost, zažívací potíže a zvýšit krevní tlak. Strategie zaměřené na optimalizaci kognitivních funkcí ve stáří by měly zahrnovat základy pravidelného cvičení, zdravou stravu pro mozek, dostatečný spánek, zvládání stresu, vyhýbání se toxinům a sociální interakce,“ vysvětluje Sandisonová. Jako vždy se doporučuje před provedením jakýchkoli významných změn v jídelníčku konzultovat vše se svým lékařem.
Ačkoli je třeba provést další studie, abychom plně pochopili rozsah vlivu trigonelinu na neurokognitivní zdraví, jsou předběžné studie povzbuzující.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.