Si v dopise zdůraznil příslušnost sdružení k pracovnímu oddělení Jednotné fronty KS Číny a jeho funkci pronikání do zahraničních organizací.
V blahopřejném dopise vůdce Komunistické strany Číny (KS Číny) Si Ťin-pchinga Asociaci čínských vědců se zahraničním vzděláním (OSAC) byla zdůrazněna její role jako organizace řízená Komunistickou stranou Číny, která má infiltrovat Západ, což vzbudilo mezinárodní pozornost.
Úřady v Pekingu oslavily 21. října 110. výročí založení OSAC, známého také jako Sdružení navrátivších se učenců ze Západu. Si v dopise vyzval sdružení, aby „shromáždilo talenty z celého světa a spojilo své tvůrčí síly pro rozvoj věci strany a země“.
Si také pochválil asociaci za její „přínos při sjednocování zahraničních čínských studentů“ a vyzval ji, aby „i nadále hrála svou roli jako zdroj talentů ve službách země, jako centrum dobrých nápadů a návrhů a jako důležitá součást mezilidské diplomacie“.
Wang Huning, Siův hlavní poradce a člen předsednictva stálého výboru KS Číny, pronesl na oslavě projev, v němž vyzval sdružení, aby „lépe sjednotilo zahraniční studenty a učence pro potřeby strany“.
Siův dopis na shromáždění přečetl Š‘ Tchaj-feng, předseda oddělení pro práci Jednotné fronty KS Číny.
Jednotná fronta je oddělení KS Číny, které realizuje stranickou strategii ovlivňování a infiltrace nestraníků a nevládních kruhů v Číně i mimo ni.
Postupná přeměna Sdružení
Podle veřejně dostupných informací bylo Sdružení navrátivších se učenců ze Západu původně založeno v říjnu 1913 v Pekingu za republikánské éry Číny známými čínskými intelektuály, kteří získali vzdělání na Západě, což bylo několik let před založením KS Číny Komunistickou internacionálou řízenou Sovětským svazem v roce 1921.
Sdružení ukončilo svou činnost za kulturní revoluce v komunistické Číně. V roce 1982 obnovilo činnost pod sekretariátem Ústředního výboru KS Číny a bylo řízeno oddělením Jednotné fronty KS Číny a stalo se organizací zaměřenou na čínské studenty studující v zahraničí. V roce 2003 dala KS Číny sdružení jiný název: „Asociace čínských vědců se zahraničním vzděláním“.
Podle oficiálních internetových stránek má sdružení v současné době 42 místních organizací, dvě členské skupiny a 15 národních a regionálních poboček. Počet individuálních členů přesáhl 220 000 a existuje 125 stálých ředitelů, 287 ředitelů a 35 zahraničních ředitelů. Mají spojení s více než 100 organizacemi zahraničních čínských studentů.
Si ve svém dopise zdůraznil příslušnost sdružení k oddělení práce Jednotné fronty KS Číny a jeho funkci infiltrace do zahraničí, což vyvolalo rozruch mezi zahraničními Číňany na sociálních sítích.
Americký ekonom Li Hengqing napsal na X (dříve Twitter): „Právě jsem se dozvěděl, že tato organizace se ukázala být nástrojem Jednotné fronty KS Číny. Představuje Si Ťin-pchingův blahopřejný dopis ‚zločin vyzrazení státního tajemství‘?“.
Uživatel s přezdívkou „SciTechplusU“ napsal na X: „Jedná se o hlavní jednotný frontový systém. Uvedu příklad: Chen Zhu hrál klíčovou roli při získávání Francie pro pomoc Číně při budování laboratoře Wuhan P4 [kde se experimentuje se získáváním funkčnosti virů a kde je podezření na únik viru, který způsobil vypuknutí epidemie COVID-19]. Chen Zhu je předsedou Sdružení navrátivších se učenců ze Západu.“
Další uživatel, jehož jméno je „Found in Translation“, napsal: „Sdružení navrátivších se učenců ze Západu je špičkovou organizací Jednotné fronty, stejně jako Asociace absolventů vojenské akademie Whampoa a Čínská rada pro podporu mírového národního sjednocení, a je přímo napojena na pracovní oddělení Jednotné fronty.“
Spisovatel a komentátor současného dění žijící ve Spojených státech Cai Shenkun se rovněž vyjádřil: „Metody infiltrace a podplácení ze strany KS Číny přesahují představivost Západu, takže mnoho západních elit nevědomky padlo do pasti, což způsobilo, že sociální systémy a dokonce i hodnotové systémy Západu jsou neustále podkopávány, erodovány a rozkládány tváří v tvář různým pokušením.“
Uživatel jménem David na X uvedl: „Okamžitě deportujte všechny členy Sdružení navrátivších se učenců ze Západu, nikdo z nich nesmí zůstat [na Západě]!“
Na této zprávě se podílel Ning Haizhong.
Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.