Počet narozených dětí v Číně loni klesal již šestým rokem v řadě a nyní je nejnižší od roku 1949, kdy se v Číně dostala k moci Komunistická strana Číny (KS Číny) – a to i přesto, že v roce 2016 zrušila nechvalně známou politiku jednoho dítěte.
12. října oznámila Národní zdravotní komise (NHC) čínského komunistického režimu, že v roce 2022 se narodilo 9,56 milionu dětí. Tento údaj byl jen o málo vyšší než polovina počtu 17,58 milionu porodů zaznamenaných ještě v roce 2017.
Podle oficiálních údajů bylo 46,1 % dětí narozených v Číně v loňském roce prvorozenými dětmi, 38,9 % porodů bylo druhým dítětem a 15 % třetím nebo pozdějším dítětem.
Čínský režim se snaží zastavit trend poklesu počtu obyvatel. Po zrušení politiky jednoho dítěte v roce 2016 Peking v roce 2021 dále uvolnil svou politiku plánování rodiny, aby povzbudil lidi k tomu, aby měli více dětí.
Komunistický režim uvádí, že čínská politika jednoho dítěte, která byla uplatňována v letech 1979 až 2016, zabránila v letech 1979 až 2011 narození přibližně 400 milionů dětí – včetně milionů případů nucené sterilizace a vynucených nebo násilných potratů.
Jak uvedl v rozhovoru pro čínské státní médium Yicai Jiang Quanbao profesor Ústavu pro populační a rozvojová studia na Xi’an Jiaotong University, dva hlavní důvody poklesu porodnosti jsou, že Číňané uzavírají manželství v pozdějším věku a že stále více lidí chce zůstat svobodných a bezdětných.
Číňané starší 65 let – v čínských médiích označovaní jako „šedá vlna“ – tvořili v roce 2022 14,9 % populace, což z ní činí rychle stárnoucí společnost.
Čínská státní média v loňském roce uvedla, že v nadcházejícím desetiletí lze očekávat „největší šedý příliv v historii“. Číňané narození v 60. letech 20. století začali odcházet do důchodu v roce 2022, přičemž se předpokládá, že do důchodu nyní každoročně odchází v průměru 20 milionů lidí z této věkové skupiny.
Mladí lidé mají obavy mít děti
V souvislosti s neustálým výrazným poklesem porodnosti v posledních několika letech zavádí čínský komunistický režim různá opatření na podporu porodnosti oprávněných občanek a na podporu rození dětí – podle čínských médií například poskytuje dívkám ve věku 15 let doplňky stravy s kyselinou listovou a ženám ve věku 49 let pomoc místních lékařských týmů zaměřených na reprodukci.
Po nedávném zveřejnění údajů o počtu obyvatel v Pekingu vyjádřilo mnoho čínských uživatelů na populární čínské sociální síti Weibo nechuť mít děti a mnozí se obávali, že by si jejich výchovu nemohli dovolit.
Jeden z diskutujících pod přezdívkou „Love China E5“ napsal: „Mladí lidé, kteří chtějí mít děti, by si to měli předem rozmyslet: V současných podmínkách v Číně, co můžete dát svým dětem – štěstí nebo utrpení?“
Jiný uživatel sítě, který si říká „Good Fortune“, vyjádřil lítost nad tím, že se mu narodilo druhé dítě. „Mám problém vyjít s penězi, opravdu jsem je neměl přivádět na svět, aby dál trpěly [jako já]! Tolik lituji, že jsem si pořídil druhé dítě. Moje žena po porodu druhého dítěte přišla o práci. Životní výdaje každým rokem prudce rostou, ale naše příjmy stagnují! Život je tak těžký!“
Již v roce 2021 zveřejnil blogger s přezdívkou „Les Misérables“ na populární čínské sociální síti Zhihu článek, v němž hovořil o vznikající „populační krizi“ v Číně.
„Navenek to vypadá, jako by [mladí lidé] nechtěli mít děti, ale ve skutečnosti jde o to, že si na to netroufají. Neodváží se, a proto nechtějí,“ uzavřel Les Misérables svůj příspěvek. Na konci příspěvku nechal bloger otázku, na kterou neuvedl odpověď: „Jádro otázky zní, proč se lidé neodvažují mít děti?“
Kromě problému stárnutí populace v Číně čínský režim v červnu oznámil rekordně vysokou míru nezaměstnanosti mladých lidí, která dosáhla 21,3 %. Podle zprávy Čínského makroekonomického fóra (CMF) by přetrvávající krize nezaměstnanosti mladých lidí mohla přetrvat dalších 10 let a „v krátkodobém horizontu se ještě zhoršit“.
Drastická opatření komunistického režimu s nulovým počtem občanů zvyšovala strach mladých lidí z toho, že se jim narodí děti, které budou vyrůstat v takové totalitní společnosti.
V květnu byl muž v Šanghaji, který údajně odmítl jít do centrální izolace, varován policií, že jeho jednání může mít následky, které postihnou jeho rodinu na „tři generace“. Muž odpověděl: „My jsme poslední generace.“ Tato „poslední generace“ reprezentuje velké množství mladých lidí, kteří protestují proti nedostatku důstojnosti, který zažívají pod vládou KS Číny a její politiky nulového covidu a dalších drakonických opatření.
Xia Song a Mary Hong přispěly k této zprávě.
Článek byl původně vydán americkou redakcí The Epoch Times.