Sophia Lam

24. 11. 2023

Počet narozených dětí v Číně loni klesal již šestým rokem v řadě a nyní je nejnižší od roku 1949, kdy se v Číně dostala k moci Komunistická strana Číny (KS Číny) – a to i přesto, že v roce 2016 zrušila nechvalně známou politiku jednoho dítěte.

12. října oznámila Národní zdravotní komise (NHC) čínského komunistického režimu, že v roce 2022 se narodilo 9,56 milionu dětí. Tento údaj byl jen o málo vyšší než polovina počtu 17,58 milionu porodů zaznamenaných ještě v roce 2017.

Podle oficiálních údajů bylo 46,1 % dětí narozených v Číně v loňském roce prvorozenými dětmi, 38,9 % porodů bylo druhým dítětem a 15 % třetím nebo pozdějším dítětem.

Čínský režim se snaží zastavit trend poklesu počtu obyvatel. Po zrušení politiky jednoho dítěte v roce 2016 Peking v roce 2021 dále uvolnil svou politiku plánování rodiny, aby povzbudil lidi k tomu, aby měli více dětí.

Komunistický režim uvádí, že čínská politika jednoho dítěte, která byla uplatňována v letech 1979 až 2016, zabránila v letech 1979 až 2011 narození přibližně 400 milionů dětí – včetně milionů případů nucené sterilizace a vynucených nebo násilných potratů.

Paní Liu utekla z Číny, aby unikla nucenému potratu. Své dítě porodila 2. prosince 2011 v Los Angeles. (Jenny Liu / The Epoch Times)

Jak uvedl v rozhovoru pro čínské státní médium Yicai Jiang Quanbao profesor Ústavu pro populační a rozvojová studia na Xi’an Jiaotong University, dva hlavní důvody poklesu porodnosti jsou, že Číňané uzavírají manželství v pozdějším věku a že stále více lidí chce zůstat svobodných a bezdětných.

Číňané starší 65 let – v čínských médiích označovaní jako „šedá vlna“ – tvořili v roce 2022 14,9 % populace, což z ní činí rychle stárnoucí společnost.

Čínská státní média v loňském roce uvedla, že v nadcházejícím desetiletí lze očekávat „největší šedý příliv v historii“. Číňané narození v 60. letech 20. století začali odcházet do důchodu v roce 2022, přičemž se předpokládá, že do důchodu nyní každoročně odchází v průměru 20 milionů lidí z této věkové skupiny.

Mladí lidé mají obavy mít děti

V souvislosti s neustálým výrazným poklesem porodnosti v posledních několika letech zavádí čínský komunistický režim různá opatření na podporu porodnosti oprávněných občanek a na podporu rození dětí – podle čínských médií například poskytuje dívkám ve věku 15 let doplňky stravy s kyselinou listovou a ženám ve věku 49 let pomoc místních lékařských týmů zaměřených na reprodukci.

Po nedávném zveřejnění údajů o počtu obyvatel v Pekingu vyjádřilo mnoho čínských uživatelů na populární čínské sociální síti Weibo nechuť mít děti a mnozí se obávali, že by si jejich výchovu nemohli dovolit.

Jeden z diskutujících pod přezdívkou „Love China E5“ napsal: „Mladí lidé, kteří chtějí mít děti, by si to měli předem rozmyslet: V současných podmínkách v Číně, co můžete dát svým dětem – štěstí nebo utrpení?“

Jiný uživatel sítě, který si říká „Good Fortune“, vyjádřil lítost nad tím, že se mu narodilo druhé dítě. „Mám problém vyjít s penězi, opravdu jsem je neměl přivádět na svět, aby dál trpěly [jako já]! Tolik lituji, že jsem si pořídil druhé dítě. Moje žena po porodu druhého dítěte přišla o práci. Životní výdaje každým rokem prudce rostou, ale naše příjmy stagnují! Život je tak těžký!“

Dítě dostává vakcínu proti koronaviru ve škole v Handanu v severočínské provincii Hebei 27. října 2021. (AFP via Getty Images)

Již v roce 2021 zveřejnil blogger s přezdívkou „Les Misérables“ na populární čínské sociální síti Zhihu článek, v němž hovořil o vznikající „populační krizi“ v Číně.

„Navenek to vypadá, jako by [mladí lidé] nechtěli mít děti, ale ve skutečnosti jde o to, že si na to netroufají. Neodváží se, a proto nechtějí,“ uzavřel Les Misérables svůj příspěvek. Na konci příspěvku nechal bloger otázku, na kterou neuvedl odpověď: „Jádro otázky zní, proč se lidé neodvažují mít děti?“

Kromě problému stárnutí populace v Číně čínský režim v červnu oznámil rekordně vysokou míru nezaměstnanosti mladých lidí, která dosáhla 21,3 %. Podle zprávy Čínského makroekonomického fóra (CMF) by přetrvávající krize nezaměstnanosti mladých lidí mohla přetrvat dalších 10 let a „v krátkodobém horizontu se ještě zhoršit“.

Drastická opatření komunistického režimu s nulovým počtem občanů zvyšovala strach mladých lidí z toho, že se jim narodí děti, které budou vyrůstat v takové totalitní společnosti.

V květnu byl muž v Šanghaji, který údajně odmítl jít do centrální izolace, varován policií, že jeho jednání může mít následky, které postihnou jeho rodinu na „tři generace“. Muž odpověděl: „My jsme poslední generace.“ Tato „poslední generace“ reprezentuje velké množství mladých lidí, kteří protestují proti nedostatku důstojnosti, který zažívají pod vládou KS Číny a její politiky nulového covidu a dalších drakonických opatření.

Xia Song a Mary Hong přispěly k této zprávě.

Článek byl původně vydán americkou redakcí The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny
Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny

Dnes je druhá adventní neděle, přezdívaná bronzová, do Štědrého dne zbývají dva týdny. Na adventním věnci tak lidé podle tradice rozsvítí druhou ze čtyř svíček.

Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů
Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů

Světové události dne 7. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí
Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí

Pro podnikatele a farmáře třetí generace Davida Stelzera je dobře zásobená potravinová spíž základem pro život v hojnosti. Podělil se s námi o své zásadní rady.

Konec věku scientismu
Konec věku scientismu

Veřejnost je nově skeptická k celé řadě věcí, jejichž kritici byli ještě nedávno považováni za bláznivé podivíny. Šílenství kolem schopnosti vlády kontrolovat klima se setkává s novým odporem. Vlády a společnosti, které zavedly povinné očkování, čelí na základě soudních rozhodnutí vysokým pokutám.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.