Sophia Lam

24. 11. 2023

Počet narozených dětí v Číně loni klesal již šestým rokem v řadě a nyní je nejnižší od roku 1949, kdy se v Číně dostala k moci Komunistická strana Číny (KS Číny) – a to i přesto, že v roce 2016 zrušila nechvalně známou politiku jednoho dítěte.

12. října oznámila Národní zdravotní komise (NHC) čínského komunistického režimu, že v roce 2022 se narodilo 9,56 milionu dětí. Tento údaj byl jen o málo vyšší než polovina počtu 17,58 milionu porodů zaznamenaných ještě v roce 2017.

Podle oficiálních údajů bylo 46,1 % dětí narozených v Číně v loňském roce prvorozenými dětmi, 38,9 % porodů bylo druhým dítětem a 15 % třetím nebo pozdějším dítětem.

Čínský režim se snaží zastavit trend poklesu počtu obyvatel. Po zrušení politiky jednoho dítěte v roce 2016 Peking v roce 2021 dále uvolnil svou politiku plánování rodiny, aby povzbudil lidi k tomu, aby měli více dětí.

Komunistický režim uvádí, že čínská politika jednoho dítěte, která byla uplatňována v letech 1979 až 2016, zabránila v letech 1979 až 2011 narození přibližně 400 milionů dětí – včetně milionů případů nucené sterilizace a vynucených nebo násilných potratů.

Paní Liu utekla z Číny, aby unikla nucenému potratu. Své dítě porodila 2. prosince 2011 v Los Angeles. (Jenny Liu / The Epoch Times)

Jak uvedl v rozhovoru pro čínské státní médium Yicai Jiang Quanbao profesor Ústavu pro populační a rozvojová studia na Xi’an Jiaotong University, dva hlavní důvody poklesu porodnosti jsou, že Číňané uzavírají manželství v pozdějším věku a že stále více lidí chce zůstat svobodných a bezdětných.

Číňané starší 65 let – v čínských médiích označovaní jako „šedá vlna“ – tvořili v roce 2022 14,9 % populace, což z ní činí rychle stárnoucí společnost.

Čínská státní média v loňském roce uvedla, že v nadcházejícím desetiletí lze očekávat „největší šedý příliv v historii“. Číňané narození v 60. letech 20. století začali odcházet do důchodu v roce 2022, přičemž se předpokládá, že do důchodu nyní každoročně odchází v průměru 20 milionů lidí z této věkové skupiny.

Mladí lidé mají obavy mít děti

V souvislosti s neustálým výrazným poklesem porodnosti v posledních několika letech zavádí čínský komunistický režim různá opatření na podporu porodnosti oprávněných občanek a na podporu rození dětí – podle čínských médií například poskytuje dívkám ve věku 15 let doplňky stravy s kyselinou listovou a ženám ve věku 49 let pomoc místních lékařských týmů zaměřených na reprodukci.

Po nedávném zveřejnění údajů o počtu obyvatel v Pekingu vyjádřilo mnoho čínských uživatelů na populární čínské sociální síti Weibo nechuť mít děti a mnozí se obávali, že by si jejich výchovu nemohli dovolit.

Jeden z diskutujících pod přezdívkou „Love China E5“ napsal: „Mladí lidé, kteří chtějí mít děti, by si to měli předem rozmyslet: V současných podmínkách v Číně, co můžete dát svým dětem – štěstí nebo utrpení?“

Jiný uživatel sítě, který si říká „Good Fortune“, vyjádřil lítost nad tím, že se mu narodilo druhé dítě. „Mám problém vyjít s penězi, opravdu jsem je neměl přivádět na svět, aby dál trpěly [jako já]! Tolik lituji, že jsem si pořídil druhé dítě. Moje žena po porodu druhého dítěte přišla o práci. Životní výdaje každým rokem prudce rostou, ale naše příjmy stagnují! Život je tak těžký!“

Dítě dostává vakcínu proti koronaviru ve škole v Handanu v severočínské provincii Hebei 27. října 2021. (AFP via Getty Images)

Již v roce 2021 zveřejnil blogger s přezdívkou „Les Misérables“ na populární čínské sociální síti Zhihu článek, v němž hovořil o vznikající „populační krizi“ v Číně.

„Navenek to vypadá, jako by [mladí lidé] nechtěli mít děti, ale ve skutečnosti jde o to, že si na to netroufají. Neodváží se, a proto nechtějí,“ uzavřel Les Misérables svůj příspěvek. Na konci příspěvku nechal bloger otázku, na kterou neuvedl odpověď: „Jádro otázky zní, proč se lidé neodvažují mít děti?“

Kromě problému stárnutí populace v Číně čínský režim v červnu oznámil rekordně vysokou míru nezaměstnanosti mladých lidí, která dosáhla 21,3 %. Podle zprávy Čínského makroekonomického fóra (CMF) by přetrvávající krize nezaměstnanosti mladých lidí mohla přetrvat dalších 10 let a „v krátkodobém horizontu se ještě zhoršit“.

Drastická opatření komunistického režimu s nulovým počtem občanů zvyšovala strach mladých lidí z toho, že se jim narodí děti, které budou vyrůstat v takové totalitní společnosti.

V květnu byl muž v Šanghaji, který údajně odmítl jít do centrální izolace, varován policií, že jeho jednání může mít následky, které postihnou jeho rodinu na „tři generace“. Muž odpověděl: „My jsme poslední generace.“ Tato „poslední generace“ reprezentuje velké množství mladých lidí, kteří protestují proti nedostatku důstojnosti, který zažívají pod vládou KS Číny a její politiky nulového covidu a dalších drakonických opatření.

Xia Song a Mary Hong přispěly k této zprávě.

Článek byl původně vydán americkou redakcí The Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.